Prošlog tjedna policija kaznila 200 ljudi zbog nekorištenja pojasa i telefoniranja u vožnji

Zabilježeno je 146 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa, od kojih dva na stražnjim sjedalima u vozilu i 54 prekršaja korištenja mobitela u vožnji. Isto tako, zabilježena su i četiri prekršaja nekorištenja dječje sjedalice.

Rijeka – Proteklog tjedna, od 16. do 22. rujna na području Policijske uprave primorsko-goranske policija je pojačano nadzirala korištenje sigurnosnog pojasa i nepropisno korištenje mobitela.

Navedene aktivnosti provedene su u organizaciji TISPOLA na području cijele Republike Hrvatske i svih zemalja Europske unije.

Tijekom provedbe pojačanih mjera sveukupno je kontrolirano 828 vozača osobnih i 92 vozača teretnih vozila. Zabilježeno je 146 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa, od kojih dva na stražnjim sjedalima u vozilu i 54 prekršaja korištenja mobitela u vožnji. Isto tako, zabilježena su i četiri prekršaja nekorištenja dječje sjedalice.

Kako su javili iz policije, pojačane mjere provedene su u cilju prevencije stradavanja sudionika u prometu budući da sigurnosni pojas predstavlja jedan su od najvažnijih elemenata sigurnosti vozača i putnika u vozilima – tzv. „pasivna sigurnost“.  Cilj nadzora je vozačima osvijestiti potrebu obaveznog korištenja sigurnosnog pojasa i  uputiti ih da upozore i ostale putnike u vozilu na nužnost njegova korištenja kako bi se na taj način povećala sigurnost i spriječilo teže ozljeđivanje u slučaju prometne nesreće.

Također, pravilno korištenje dječjih sjedalica nužno je za povećanje sigurnosti djece u vozilima, a analize pokazuju da djeca najviše stradavaju kao putnici u vozilima kojima najčešće upravljaju njihovi roditelji ili njima bliske osobe.

– Unatoč zakonskim odredbama i svijesti vozača da se korištenjem  mobitela u vožnji  smanjuje mogućnost reagiranja i sigurnog upravljanja vozilom te time znatno povećava rizik nastanka prometne nesreće, mnogi vozači i dalje razgovaraju mobitelom, čitaju, pišu i šalju SMS poruke te na taj način ugrožavaju sebe i ostale sudionike u prometu.  Stoga policija i u ovim slučajevima nastoji dodatno senzibilizirati vozače kako je ovakvo ponašanje neprihvatljivo i ugrožava sigurnost prometa na cestama. Osim sigurnosnog pojasa i mobitela, policija je nadzirala i sve ostale prometne prekršaje, od kojih izdvajamo 199 prekršaja prekoračenja brzine i 37 prekršaja vožnje pod utjecajem alkohola. Pozivamo vozače i druge sudionike u prometu da se dosljedno pridržavaju svih prometnih pravila i propisa te svojim odgovornim ponašanjem preventivno utječu na ukupnu sigurnost prometa na cestama, pozvali su iz policije.