Ravnatelj Ružić: Jedini učinkovit način stabilnog mršavljenja je promjena navika

Suvremena medicina mršavljenju pristupa individualno i interdisciplinarno, a u timu osim liječnika sudjeluju nutricionisti, psiholozi s posebnom ekspertizom u kognitivno-bihevioralnom području, po potrebi treneri i drugi stručnjaci u ovisnosti o potrebama i stanju bolesnika, pojašnjava ravnatelj KBC-a Rijeka i kardiolog Alen Ružić.

Rijeka – Jedini učinkovit način stabilnog mršavljenja i dugoročnih rezultata jest trajna promjena navika. Mršavljenje je dugoročni proces i za uspjeh je uvijek potrebno imati čvrstu motivaciju, kaže kardiolog prof. dr. sc. Alen Ružić koji je od svibnja ravnatelj Kliničkog bolničkog centra Rijeka.

Ružić je poznat i kao veliki promotor zdrave prehrane.

– Suvremena medicina mršavljenju pristupa individualno i interdisciplinarno, a u timu osim liječnika sudjeluju nutricionisti, psiholozi s posebnom ekspertizom u kognitivno-bihevioralnom području, po potrebi treneri i drugi stručnjaci u ovisnosti o potrebama i stanju bolesnika, pojašnjava ravnatelj Ružić za Glas Istre.

Novi ravnatečj riječkog KBC-a u žižu medijskog interesa došao je još prije desetak godina kada je smršavio više od 90 kilograma i osnovao kolegij Klinička prehrana na Medicinskom fakultetu u Rijeci. Kaže da su sve hit dijete redom fiksne dijete.

Prikriveni element “čarolije”

– Njihova glavna mana je što ne doprinose promjeni navika i redovito ih prati ponovno debljanje. Činjenica je da one uvijek donose neko novo, specifično svojstvo koje je u pravilu potpuno medicinski i prehrambeno beznačajno, no sebi donosi prikriveni element “čarolije”. Pitanje koje si trebamo postaviti je zašto se hit-dijete smjenjuju i pojavljuju velikom brzinom? Upravo zato što su sve napravljene po istom principu, nijedna nije dugoročno učinkovita, pa se nakon jedne do dvije godine svi zainteresirani razočaraju i u potrazi za rješenjem dogodine prigrle neku novu hit-dijetu, ističe Alen Ružić koji pojašnjava da energetika prehrane i ljudskog tijela je kompleksna pa u nekim slučajevima praksa odista potvrđuje da se neke osobe lakše debljaju od drugih.

Pitanje koje si trebamo postaviti je zašto se hit-dijete smjenjuju i pojavljuju velikom brzinom?

– No, to ne treba biti opravdanje za potpuni gubitak kontrole nad hranjenjem. Ako izuzmemo neke bolesti, stanja i lijekove za koje znamo da vode povećanju tjelesne težine, vrijedi načelo da se osobe koje već imaju višak tjelesne mase lakše debljaju. Naime, masno je tkivo energetski vrlo inertno, tromo, pa kad je osoba već u nekom stupnju debljine, to postojeće stanje smanjuje energetski učinak fizičke aktivnosti. Drugim riječima – unos hrane ima iste učinke, ali fizička aktivnost ima manju efikasnost u pretilih zbog čega se oni onda lakše debljaj, poručuje ravnatelj.

Odabir hranjenja primjeren osobi

Na pitanje što bi točno značilo pametno se hraniti da bismo bili zdravi i održavali normalnu tjelesnu težinu, kaže da kao liječnik i nastavnik Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci godinama vodi kolegij “Klinička prehrana i dijetoterapija” i nastoji promovirati preporuke koje su temeljene za znanstvenim dokazima i dobroj kliničkoj praksi.

– Izraz “pametne prehrane” je vrlo širok i podrazumijeva odabir hranjenja primjeren osobi, njenoj dobi, potrebama i zdravstvenom stanju. U užem smislu on označava unos kvalitetnih prehrambenih tvari koje imaju pozitivan učinak na ukupno zdravstveno stanje, te koje promoviraju prevenciju bolesti. Povezanost s osjećajem sitosti također je jedan od važnih elemenata odabira načina hranjenja. Način prehrane treba biti individualno prilagođen, navodi Alen Ružić.