Razgovor s analitičarem HNK Rijeka Alenom Obrezom: Neki igrači Rijeke trče na nivou Lige prvaka

Razgovor s analitičarem HNK Rijeka Alenom Obrezom: Neki igrači Rijeke trče na nivou Lige prvaka

FOTO: nk-rijeka.hr

Alen Obrez, nogometni analitičar u HNK Rijeka, važan je dio stručnog stožera prvoligaša s Rujevice

Rijeka – Stvaranje nogometnih trendova u svijetu u zadnjem desetljeću ovisi i o sve traženijem zanimanju nogometnog analitičara. I po tome “Rijeka” je klub na zavidnom nivou jer je jedan od članova stručnog stožera i čovjek od trenerovog povjerenja upravo i nogometni analitičar Alen Obrez. Radi se o stručnjaku koji je svoju karijeru počeo razvijati u slovenskom NK Celje gdje je još 2014. upoznao Simona Rožmana s kojim je odmah došlo do “radnog” klika, a elan koji ih je prije nekoliko godina povezao traje do danas. Tako je Obrez s Rožmanom stigao i u naše krajeve, u HNK Rijeka.

S Rožmanom radite već godinama. Kako je započela vaša suradnja?

– Simon Rožman me odmah oduševio svojim pristupom: bio je analitičan, svoje je riječi uvijek potkrjepljivao podacima i dokazima, točno je znao što želi i kako do toga želi doći. U slovenski nogometni prostor donosio je nešto novo i napravio je odmah odlične rezultate. Doduše, sama nogometna analitika tada još nije bila na današnjem nivou. I u Sloveniji, ali i u Europi rijetki su je isticali, iako smo mi za NK Celje još tada pokrenuli neke stvari u tom smjeru. Zatim je Rožman otišao u “Domžale”, ja sam još neko vrijeme radio za NK Celje kao direktor kluba, a 2017. ponovno se susrećemo u “Domžalama” i od tada radimo skupa.

Koje su osnovne karakteristike i prednosti trenera Rožmana po Vašem mišljenju?

– Među prednostima u njegovom radu na prvome mjestu je sigurno sposobnost da vidi širu perspektivu pojedinih situacija i da u svakoj situaciji predvidi moguće scenarije. Osim toga, izražena je i njegova radna energija, uvijek želi nešto novo, voli učiti, istraživati, pratiti nove informacije i trendove u nogometu, brzo se prilagođava. Međutim, prije svega radi se o velikom čovjeku koji daje sve od sebe. Tako je ušao i u HNK Rijeka, otvorenih ruku i stavljajući na raspolaganje sve svoje sposobnosti i znanja za dobrobit i uspjeh “Rijeke”. Isto je, mogu reći, i odlika svih članova stručnog stožera.

Što je nogometna analitika i koliko je važna za uspjeh momčadi ili kluba?

– Nogometnu (i sportsku) analitiku bih definirao kao područje koja uz pomoć tehnologije, prvenstveno analizom podataka i statistikom, uvelike pomaže kod donošenja odluka. Utjecaj nogometne analitike na rad vezan je uz dobru pripremu momčadi, a dobra priprema je ključ za uspjeh. Kao analitičar odgovoran sam za analize protivnika (ekipno i pojedinačno), analize naših utakmica, individualne analize naših igrača, a zatim i za prikupljanje mnogih podataka koje upotrebljavamo u svakodnevnom radu i koji utječu na performanse i pripremu pojedinaca. Inače, radi se o novom sportskom segmentu koji je svoj ubrzani razvoj započeo početkom ovog desetljeća.

Što je ključno za uspješnog sportskog analitičara?

– Sportski, nogometni analitičar treba imati široki spektar znanja: od nogometnog, računalnog, matematičko-statističkog do komunikacijskog. To je jedno interdisciplinarno područje, dosta novo, puno izazova i dinamike koje uključuje mnogo samostalnog rada i učenja, a potom i primjene u praksi. Meni je, osim Fakulteta za računalništvo i informatiku na kojem sam magistrirao i igranja nogometa u mladosti, od velike pomoći bila naobrazba koju sam stekao kroz program Barça Innovation Hub, a osim toga sudjelovao sam na seminarima diljem Europe. Odlične savjete razmjenjujem i s kolegama iz europskog nogometa, posebno iz Engleske gdje se, po mome mišljenju, najviše ulaže u nogometnu analitiku.

Kako izgleda jedan Vaš radni dan?

– Svaki radni dan je drugačiji. Moj svakodnevni zadatak je analiza brojnih GPS podataka s treninga, izračun opterećenja svakog igrača koji je važan i za prevenciju mišićnih ozljeda, ali i za perspektivu cijelog tjedna jer je važno da opterećenje svih članova momčadi, neovisno o minutaži igre, bude podjednako. Fokus je i na analizi protivnika te pripremi detaljnog video i podatkovnog reporta o protivničkoj ekipi i njihovim pojedincima. Kroz tjedan pripremam individualne analize za naše igrače gdje ističemo pozitivne i negativne poteze na utakmici u skladu s njihovim individualnim ciljevima koje imamo definirane za svakog igrača u njegovoj digitalnoj mapi: počevši od “nogometne teorije” njegove pozicije, analize onog što nogometaš već radi dobro i što bi – naravno uz detekciju kako i što rade najbolji na svijetu na toj poziciji – mogao dodatno popraviti. Na dan utakmice također radim i brzinsku, “live” analizu spremnu za poluvrijeme. U danima nakon utakmice s igračima ulazimo u detaljnije komentiranje i već se nadovezujemo na sljedećeg protivnika.

Postoje li i neke zanimljivosti do kojih ste došli tijekom svog rada u HNK Rijeka?

– Da, kad radiš s podacima svaki dan dođeš do neke zanimljive informacije. Za Escovalovu brzinu se već zna, ali imamo još igrača koji su mu blizu Čolak, Yateke, Lončar, Braut … Ono što me oduševljava je napredak kojeg su u zadnje vrijeme, posebno prije korone, napravili neki igrači u smislu intenziteta trčanja, pa akceleracija i deceleracija. Moderni nogomet zahtjeva fizički izuzetno spremne igrače koji mogu raditi pressing po cijelom terenu i kroz utakmicu istrčati po više od tri kilometara u visokom intenzitetu brzine iznad petnaest kilometara na sat, pa više od 400-500 metara na utakmicu u punom sprintu, itd.

Tibor Halilović oborio još jedan klupski rekord

– Tako je protiv Slavena Belupa naš Tibor Halilović pretrčao rekordnih 13.263 metara, što je stvarno velika brojka, posebno sad u post korona vremenu. U smislu high speed runninga (HSR – trčanje visokog intenziteta iznad brzine od 15 kilometara na sat op.a.) igrači kao Halilović, Štefulj i još neki redovito naprave više od tri kilometara, s čime se u smislu intenziteta mogu usporediti s igračima nivoa Lige prvaka. Ovdje bih isto naveo mladog Filipa Brauta, koji uz veliki igrački potencijal, ima i stvarno jak fizički kapacitet, kojeg maksimalno iskorištava. Možda još jedna zanimljivost – u prosjeku svi naši igrači ukupno naprave 111,2 kilometara po utakmici, što je podatak kojeg se sigurno ne bi sramili ni neki timovi iz najboljih liga Europe.

Izazovi posla? Izazovi u HNK Rijeka?

– Glavni izazov u poslu je naravno svaki dan biti bolji i odraditi sve zadatke na najbolji mogući način jer samo tako možemo i svi ukupno biti bolji. Raditi u HNK Rijeka je sigurno veliki izazov, svi koji radimo ovdje imamo veliku odgovornost prema klubu i navijačima. Želja je pobijediti na svakoj utakmici, pomoći igračima da bi svaki dan postajali bolji i naravno pomoći klubu svojim radom.

Kakva su Vam predviđanja oko završetka sezone te koje su, prema Vašim opažanjima, glavni potencijali momčadi za novu sezonu?

– Svi znamo koji su ciljevi našeg kluba i vjerujem da ćemo ih ostvariti. Bitno je da idemo iz utakmice u utakmicu, da svi ulažemo sve što imamo u rad za ovaj klub te da svi dišemo i radimo kao jedno biće. Klub ima odlične uvjete, predsjednik i Uprava rade izvrstan posao da ih svakodnevno osiguravaju. Što se tiče budućnosti – ne možemo mimo mladih igrača, koji su već upozorili na sebe u ovoj sezoni i oni su sigurno najveći kapital “Rijeke”. Na njih i na sve koje žele raditi, biti svaki dan bolji i dalje se razvijati treba sigurno obratiti pozornost. S njima je privilegija raditi i svi mi u stožeru smo ovdje za njih, da im pomognemo.