Riječki muzeji iskoristili su dane izolacije za osnaženje odnosa s publikom i održavanje ‘nužne doze kulture’

Dok se muzeji pripremaju na ponovno otvaranje vrata, provjerili smo kako su provodili vrijeme tijekom izolacije…

Rijeka – Mjere se “relaksiraju”, no i dalje smo “pozvani” ostati u svojim domovima. Srećom, tijekom dugih dana i tjedana karantene, nismo bili primorani ostati bez doticaja sa kulturom. Iako bismo možda radije bili šetali muzejima i prisustvovali uživo njihovim kulturnim programima – za što ćemo uskoro imati priliku  – riječki muzeji su posjetiteljima izašli u susret na način da su preko svojih društvenih mreža, pogotovo Facebooka, odlučili objavljivati zanimljiv i koristan sadržaj.

Možemo reći kako je Prirodoslovni muzej Rijeka u tome na prvom mjestu. Na dnevnoj bazi objavljuju nekoliko objava na Facebook stranici, a program su rasporedili na način da ponedjeljkom educiraju i zabavljaju posjetitelje, primjerice kvizom o dupinima. Za utorak su odredili program „Muzealci budućnosti“ koji se sastoji od anketnog upitnika ili kviza, srijedom objavljuju pokuse, četvrtkom iznose fundus muzeja, a petkom se nostalgično vraćaju u ono što se već zbilo u muzeju. Njihov se „Kućni šašavi znanstvenik“ srijedom bavi pokusima, namijenjenih prvenstveno djeci, a trude se napraviti ih prigodnima, poput preduskršnjeg pokusa sa ljuskom jajeta. Isto tako, predlažu izradu igrački u obliku životinja i preslikavanja njihova lika poput dupina. Pratitelje ispituju o tome koji bi sadržaj voljeli gledati online, a cilj im je upoznati nas sa podmorskim i kopnenim životinjama, kao i strogo zaštićenim vrstama. Također, potiču na interakciju, pa im se za kreiranje još boljeg sadržaja zainteresirani mogu javiti, ali i poslati svoje radove. Obilježavaju međunarodne dane manjina, biljaka, rođendane ljudi koji su u povijesti ostavili trag na znanost poput geologije. Može se prijaviti i na njihov newsletter koji donosi razne zanimljivosti i edukativni sadržaj.

Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka također objavljuje sadržaj na društvenim mrežama. Donose niz publikacija u izdanju muzeja, a neke od njih je moguće pregledati na njihovoj internetskoj stranici, poput izložbe Riječko brodarstvo 20. stoljeća čiji je autor Nikša Mendeš. Svaki dan objavljuju obljetnice rođenja ili smrti značajnih osoba sa kvarnerskog područja, kao i kakav su trag ostavili za sobom. Pišu i o predmetima poput kutomjera koje „izvlače“ iz muzejske riznice. Potiču na igranje igara kao što je Memory, a pozivaju i na šetnju kroz muzej uz glazbenu pratnju.

Muzej moderne i suvremene umjetnosti Rijeka također ima dnevne objave na Facebook stranici, a nedavno je u njihovom izdanju objavljeno nekoliko kataloga izložbi i publikacija, dok je dio njih dostupan putem online platforme. Neki od radova su oni Petre Patafta pod nazivom „Uzajamno djelovanje“, zatim Biance Hisse pod nazivom „Prozor u raj“. Zanimljiv je i onaj Marie Luise Sanin Pena koja u svom prijedlogu rada podsjeća na čokoladice „Životinjsko carstvo“. U opisu se navodi kako je ideja bila da umjesto sličica sa životinjama stoje one iz MMSU zbirke, koju bi time učinila dostupnijom javnosti. Ono na čemu je naglasak jest kolekcioniranje kolekcije, skupljanje i razmjenjivanje sličica.