Riječki osnovnoškolci obilježili Međunarodni dan ljudske solidarnosti podsjetivši na nužnost održivog gospodarenja otpadom

U akciji čišćenja e-otpada uključilo se 45 učenika OŠ Kantrida koji su zajednički prikupili stare baterije i žarulje te očistili 20 gigabajta digitalnog otpada

Rijeka – Udruga Žmergo u suradnji s Gradom Rijekom obilježila je s učenicima riječkih osnovnih škola Međunarodni dan ljudske solidarnosti (20. prosinca 2020.) nizom aktivnosti u sklopu projekta „Izobrazno-informativne aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom“.

Odlukom Ujedinjenih naroda iz 2006. godine, 20. prosinca u cijelom se svijetu obilježava Međunarodni dan ljudske solidarnosti. Obilježavanje ovog dana ima za cilj promicanje kulture solidarnosti i dijeljenje vrijednih resursa. Imajući u vidu važnost prirodnih resursa, ali i izgledne posljedice koje će na okoliš, prirodu pa tako i čovjeka, obilježavanjem ovog važnog datuma potaknulo se učenike i njihove članove obitelji na razmišljanje, ali i djelovanje prema zaštiti važnih prirodnih resursa za zdravlje cijelog eko sustava.

Budući da je zdrav planet osnova za zdravlje i dobrobit svih ljudi, životinja i biljaka koji su u međusobnom odnosu, povodom Međunarodnog dana ljudske solidarnosti pozvani su učenici osnovnoškolskog uzrasta da se uključe u akciju čišćenja e-otpada i digitalnog čišćenja. U akciju se uključilo 45 učenika OŠ Kantrida koji su zajednički prikupili stare baterije i žarulje te očistili 20 gigabajta digitalnog otpada.

U sklopu obilježavanja izrađena je i virtualna izložba fotografija kreativnih učeničkih radova od otpada pristiglih na natječaj NE OKOLIŠAJ! Virtualna izložba NE OKOLIŠAJ! dostupna je na web stranici Udruge Žmergo kao organizatora natječaja te na web stranici projekta https://gospodarenjeotpadom.rijeka.hr/.

O svojem sudjelovanju u aktivnostima vezanim uz otpad i dojmovima, učenici OŠ Kantrida gostovat će u prigodnoj emisiji Učionica na KanaluRi u srijedu 23. prosinca 2020. kada ćemo se svi zajedno podsjetiti na važnost smanjivanja stvaranja otpada te važnosti održivog gospodarenja njime kako bismo bili što solidarniji prema sebi i okolišu kojem pripadamo.