Riječki znanstvenici Marin Karuza i Vedran Vujnović sudjelovali u međunarodnom Muon g-2 eksperimentu

Riječki znanstvenici Marin Karuza i Vedran Vujnović sudjelovali u međunarodnom  Muon g-2 eksperimentu

Foto: ilustracija

Rješenje grupe u čijem su radu sudjelovali Marin Karuza i Vedran Vujnović bilo je da se, umjesto velikog broja optičkih vlakana, koristi niz polupropusnih zrcala koja bi trebala stajati ispred detektora, objavila je Radio Rijeka.

Rijeka – Prvi objavljeni rezultati velikog međunarodnog Muon g-2 eksperimenta u američkom laboratoriju Fermilab dočekani su s velikim zanimanjem u svijetu znanosti jer dovode u pitanje dio postavki jedne od temeljnih teorija u fizici – tzv. Standardnog modela fizike čestica. Velike su to vijesti za znanstvenu zajednicu, ali i za Rijeku, jer su svoj doprinos dali znanstvenici s Odjela za fiziku Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. Marin Karuza i Vedran Vujnović.

Pročelnik Odjela za fiziku, Karuza, izjavio je: – Svaka institucija unutar kolaboracije je bila zadužena za jedan dio eksperimenta. Tako je INFN čiji sam član bio zadužen za sustav za kalibraciju, što je predstavljalo veliki izazov. Pojednostavljeno, problem koji je trebalo riješiti je bio kako do 1296 detektora u prstenu dovesti svjetlost tako da svaki dobije jednaku količinu svjetlosti te da se njen intenzitet ne mijenja u vremenu.

Rješenje grupe u čijem su radu sudjelovali Marin Karuza i Vedran Vujnović bilo je da se, umjesto velikog broja optičkih vlakana, koristi niz polupropusnih zrcala koja bi trebala stajati ispred detektora. Marin Karuza ističe da se sudjelovanjem u ovakvim međunarodnim projektima stječu nova znanja i vještine koja se onda „donose“ na Sveučilište u Rijeci, navodi Radio Rijeka.