Rijeka kreće u borbu protiv vandalizma i oštećenja gradske imovine

Kazneni zakon ima znatno strožu odredbu kojom je propisana je kazna zatvora do dvije godine za onoga tko ošteti, uništi, izobliči ili učini neuporabljivom tuđu stvar, i onoga tko crtežima ili natpisima neovlašteno mijenja izgled zidova, motornih vozila ili drugih površina, a ukoliko počinitelj to učini iz niskih pobuda ili je njime prouzročio znatnu štetu, propisana je kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina.

Rijeka – Vandalizam i oštećenja gradske imovine jedan je od učestalijih problema s kojima se susreću mnoge urbane sredine, pa tako i grad Rijeka, navodi se u prijedlogu akcijskog plana za sprječavanje vandalizma na području grada Rijeke o kojem će se danas raspravljati na kolegiju gradonačelnika.

Kao primjeri vandalizma navedeno je uništavanje opreme komunalne infrastrukture i krađa poklopaca šahti, metalnih ograda, uništavanje klupa, oštećivanje zelenila, oštećivanje fontana, oštećivanje, premještanje i šaranje prometnih znakova, stupića i ostale prometne opreme, oštećivanje kulturnih dobara i spomenika, pisanje grafita po pročeljima zgrada, potpornim zidovima i vozilima javnog prijevoza, devastiranje i oštećivanje vozila javnog prijevoza i autobusnih čekaonica, vožnja skateboardima po pješačkim zonama, trgovima i skakanje po ogradama, zidićima i sličnim mjestima te njihovo oštećivanje i ometanje i uznemiravanje zatečenih građana, okupljanje i opijanje mladeži na javnim mjestima u kasnim noćnim satima, odnosno remećenje javnog reda i mira, onečišćavanje javnih površina, oštećivanje okolne imovine i onečišćenje javnih površina (parkova, igrališta, trgova) u neposrednoj okolini škola…

Za počinitelje ovih (ne)djela, predviđena je kazna od 1.000 kuna. U provedbi nadzora nad ovom Odlukom, između ostalih ovlasti, komunalni redar ovlašten je predložiti izdavanje obveznog prekršajnog naloga te naplatiti novčanu kaznu na mjestu počinjenja prekršaja od počinitelja.

– Unatoč važećim odredbama, sankcioniranje počinitelja otežano je zbog činjenice da se većina navedenih onečišćenja događa u kasnim noćnim satima te je gotovo nemoguće spriječiti takvo ponašanje pojedinaca, utvrditi počinitelje i Odlukom o komunalnom redu poduzeti propisane mjere. Naime, za poduzimanje mjera potrebno je da komunalni redar, kao službena osoba, zatekne počinitelja u prekršaju, što ovdje najčešće nije slučaj, kazali su iz gradske uprave.

Kazneni zakon ima znatno strožu odredbu kojom je propisana je kazna zatvora do dvije godine za onoga tko ošteti, uništi, izobliči ili učini neuporabljivom tuđu stvar, i onoga tko crtežima ili natpisima neovlašteno mijenja izgled zidova, motornih vozila ili drugih površina, a ukoliko počinitelj to učini iz niskih pobuda ili je njime prouzročio znatnu štetu, propisana je kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina.

– Grafiti uništavaju i nagrđuju imovinu, smanjuju njezinu vrijednost te nepovoljno utječu na atraktivnost grada kao turističke destinacije. U određenim dijelovima grada Rijeke, uočen je porast iscrtavanja grafita, koji stvaraju značajne probleme stanarima predmetnog područja. Samo uklanjanje grafita sa pročelja zgrada i saniranje oštećenja na urbanoj opremi, zahtijevaju izdvajanje značajnih financijskih sredstava, navodi se u prijedlogu akcijskog plana koji predviđa da bi komunalni redari i tajnici mjesnih odbora pojačano vršili obilazak i nadzirali pojavu novih grafita i eventualnih oštećenja na urbanoj opremi.

Na temelju objedinjenih podataka izradit će se baza podataka o vandalizmu koja će prikazivati koncentraciju vandalizma po mjesnim odborima. Prema prikupljenim podacima, odrediti će se prioritetne lokacije za postavu nadzornih kamera za praćenje vandalizma, a što će omogućiti svrhovito korištenje resursa namijenjenih rješavanju problema vandalizma.

Akcijskim planom predviđeno je i uključenje građana, koji mogu sudjelovati tako da sve nedozvoljene aktivnosti prijave na besplatni broj telefona 0800 51 00 ili putem za te slučajeve otvorenu posebnu rubriku web servisa „Gradsko oko“.

– S obzirom da je, kako je prethodno pojašnjeno, samo sankcioniranje počinitelja otežano, kao jedno od rješenja nameće se provođenje izobraznih aktivnosti. Cilj takvih mjera je razvijanje svijesti o potrebi čuvanja gradske imovine već od najranije dobi, a ostvario bi se izradom letaka i plakata koji bi svojim sadržajem upozoravali na štetnost vandalskog ponašanja i promicali društveno odgovorno ponašanja. Navedeni promotivni materijali distribuirali bi se na ključnim lokacijama: mjesnim odborima, školama, oglasnim pločama, stoji u prijedlogu odluke.