Filmschnite u Art-kinu: Suvremeni film iz Austrije, Njemačke i Švicarske

Autor: Marina Pauletić 14.02.2024

art_kino_croatia_ilustracije__1_ Foto: arhiva

U riječkom Art-kinu program je na rasporedu od 15. do 18. veljače.

Rijeka - Nastojeći pobuditi interes javnosti za međukulturnu razmjenu, Austrijski kulturni forum, Goethe-Institut Kroatien i Veleposlanstvo Švicarske Konfederacije u Hrvatskoj organiziraju posebno filmsko događanje s ciljem prezentacije kulturne raznolikosti zemalja njemačkog govornog područja. Projekt Filmschnite predstavlja suvremeni film iz Austrije, Njemačke i Švicarske te se u početkom ove godine provodi u Zadru, Zagrebu i Rijeci. U riječkom Art-kinu program je na rasporedu od 15. do 18. veljače.

Ciklus filmova Filmschnite u Art-kinu otvara hvaljeni film Margarethe von Trotta „Ingeborg Bachmann–putovanje u pustinju“ o životu i vezi najveće austrijske pjesnikinje sa švicarskim piscem Maxom Frischom (Ronald Zehrfeld), a na programu će se naći u četvrtak, 15. veljače u 18 sati. U središtu filma je Ingeborg Bachmann (Vicky Krieps), radikalna spisateljica i osoba beskompromisno odana životu i ljubavi čiji je moto: „Istinu je od čovjeka moguće očekivati“. Ovaj nelinearni biografsko-dramski film natjecao se za Zlatnog medvjeda na prošlogodišnjem Međunarodnom filmskom festivalu u Berlinu.

Idućeg dana, 16. veljače u 18 sati na repertoaru je filmski portret prve nobelovke njemačkog govornog područja nagrađene za književnost „Elfriede Jelinek – jezik pušten s lanca“. Film Claudie Müller fokusira se na autoričin umjetnički pristup jeziku – u pitanju je višeslojan i asocijativan filmski portret pun kontradikcija koji prisvaja jezičnu montažnu tehniku same Jelinek iz njene vlastite i intimne perspektive.

Elfriede Jelinek 2004. godine postala je prva osoba iz Austrije i prva spisateljica na njemačkom govornom području koja je dobila Nobelovu nagradu za književnost. Međutim, u rodnoj zemlji smatraju je kontroverznom autoricom koja mrzi sve austrijsko i gotovo je uopće ne čitaju (što je za pisca najgori usud), donoseći svoje sudove bez da su makar prelistali ijednu njezinu knjigu. Iako se film Claudie Müller gotovo isključivo fokusira na njezino pisanje i način na koji koristi jezik, gledateljima omogućuje da vide i razumiju njezin opus mimo jednodimenzionalnih kauzalnosti.

U nastavku programa, 17. veljače u 17:30 sati, slijedi hladnoratovski triler Timma Krögera o tajnama kvantne mehanike „Teorija svega“. Niz misterioznih smrti u švicarskim Alpama mladog doktoranda (Jan Bülow) i tajnovitu pijanisticu (Olivia Ross) tjera na potragu za skrivenim tajnama koje uključuju iranskog gosta i bizarnu formaciju oblaka na nebu. Film „Teorija svega“ odabran je u natjecateljskom programu za Zlatnog lava na 80. Međunarodnom filmskom festivalu u Veneciji.

Ciklus zaključuje povijesna crna komedija Fraukea Finsterwaldera „Sisi & ja“, 18. veljače u 17:30 sati, koja se približava legendarnoj povijesnoj figuri habsburške carice iz perspektive grofice Irme, fascinirane upečatljivom Sisi do mjere da je naposljetku podupire pri donošenju jedne sudbonosne odluke. Dinamična priča o odnosu slobodoumne austrijske carice s njezinom dvorskom damom, koju utjelovljuje protagonistica hvaljene „Anatomije pada“ Sandra Hüller, bila je jednim od kandidata Njemačke u kategoriji najboljeg međunarodnog igranog filma za 96. dodjelu Oscara, a premijerno je prikazana i na prestižnom Berlinskom filmskom festivalu.

Ulaznice za filmove su u prodaji, a dostupne su na blagajni Art-kina koja se otvara sat vremena prije početka prve projekcije u danu i putem stranice ulaznice.hr.

Više informacija potražite na https://www.art-kino.org/hr/.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...