[FOTO] „Bečki riječki dečko“ ponovno u Rijeci: Otvorena izložba Klimt i Daleki istok
Autor: Marina Pauletić 21.06.2024
Od prvotnoga postava iz 2021. godine do danas, u sklopu stalnoga postava u Palači šećera, zadržane su originalne slike.
Rijeka – Jučer je u Muzeju grada Rijeke otvorena izložba izložbi Klimt i Daleki istok – nepoznati Klimt i utjecaji dalekoistočne i afričke umjetnosti. Izložba je nastavak programa započetoga 2021. godine otvorenjem izložbe Nepoznati Klimt – ljubav, smrt, ekstaza u sklopu projekta Rijeka – Europska prijestolnica kultura.
Nakon gostovanja u Zagrebu u Galeriji Klovićevi dvori 2022. godine, slijedi nastavak programa s održavanjem periodičnih izložbi objedinjenih konceptom nepoznatog Klimta, odnosno temama koje su ostale manje poznate u javnosti i istražene među strukom, a u kontekstu toga svjetski poznatog umjetnika čija djela postižu milijunske iznose na svjetskim aukcijama. Od prvotnoga postava iz 2021. godine do danas, u sklopu stalnoga postava u Palači šećera, zadržane su originalne slike, odnosno tempere na platnu velikih dimenzija, koje su 1885. godine za riječko kazalište Ivana pl. Zajca (tada Teatra Comunale) izradila trojica umjetnika: Gustav Klimt, mlađi brat Ernst Klimt i Franz Matsch.
Na izložbi čiji je podnaslov Nepoznati Klimt i utjecaji dalekoistočne i afričke umjetnosti izlaže se dio slikarove osobne kolekcije predmeta s Dalekog istoka i iz afričkih država koji se danas čuvaju u Leopold museumu u Beču. Klimtova fascinacija kineskom ikonografijom, japonizmom i afričkim običajima dekoriranja uporabnih predmeta i tekstila značajno je utjecala na njegovu karijeru i nastanak najpoznatijih djela iz njegova zlatnoga razdoblja, što je obilježje vidljivo sve do kraja karijere.
„Je li 13 sretan ili nesretan broj? Teško pitanje. Odmotavajući tim brojem započetu nit, ne mogu kazati ni bi li Gustav Klimt na otvorenju njemu posvećene izložbe u Palaču šećera bio sretan ili tužan. Tužan zato što je od njegove kolekcije predmeta koje je skupljao na putovanjima Kinom, Japanom i Afrikom ostao samo dio. Ostalo je stradalo u bombardiranjima Beča za vrijeme Drugog svjetskog rata. A sretan zato što je dio tih predmeta uspio preživjeti, zahvaljući čemu mi u Rijeci možemo danas u njima uživati. Kako god bilo, dopuštam si vjerovati kako je pred nam ipak - sretnih 13. Oni su tu, miljenici sretnog scenarija. Stigli su iz Klimtova ateljea najprije u Leopold Museum, potom u Rijeku. A to, priznajmo, nije mala stvar. Lijep je osjećaj vidjeti ih, družiti se s njima, možda i razmijeniti pokoji utisak. Jer premda se čine šutljivi, puni su informacija i mogu reći mnogo. Tko čuje, kazat će mu se... I mi smo sinoć, na otvorenju izložbe Klimt i Daleki istok, bili miljenici sretnog scenarija. Neka mali foto serijal u prilogu ponese taj dobar osjećaj što dalje. Kuda jučer Klimt, tuda danas on...“, poručili su iz Muzeja grada Rijeke.
Nesvakidašnja prilika da se zaviri u intimnu kolekciju suvenira slavnoga Gustava Klimta posjetiocima se pruža do 10. studenoga 2024. godine.