Galerija Principij: Otvara se izložba Vrane autorice Kyunghee Lee

Autor: Sanja Tumara 05.10.2024

vrane_izlozba_Kyunghee_Lee_galerija_principij_01 Foto: Kyunghee Lee

Tijekom otvorenja bit će uspostavljena video veza s autoricom u Južnoj Koreji, tako da će se Kyunghee Lee obratiti posjetiteljima u realnom vremenu.

Rijeka – U utorak, 8. listopada u 17.00 bit će otvorena izložba Vrane, autorice Kyunghee Lee iz Južne Koreje. Tijekom otvorenja bit će uspostavljena video veza s autoricom u Južnoj Koreji, tako da će se Kyunghee Lee obratiti posjetiteljima u realnom vremenu.

Autorica pripada grupi recentnih južnokorejskih fotografa. U Rijeci se predstavlja njen vrlo uspješan projekt Vrane. Ova izložba je dio Izlagačkog programa Galerije Principij u 2024. godini. Kustov izložbe je Borislav Božić čija je recenzija je u prilogu ove poruke.

Izložba ostaje otvorena do 22. listopada i može se pogledati radnim danom od 10.00 do 13.00 i od 17.00 do 20.00 sati te subotom od 10.00 do 13.00. Nedjeljom i praznikom galerija je zatvorena.

vrane_izlozba_Kyunghee_Lee_galerija_principij_02

Fotografski esej o Vranama

Kustos izložbe i voditelj Galerije, Borislav Božić, napisao je recenziju pod nazivom „Fotografski esej o Vranama“, koju u cijelosti prenosimo:

„Ptica. Ptica je i stvarno i mitsko biće. Ptica je, čini mi se, jedino stvorenje na ovom planetu koje „vlada“ nebom, tim najvećim pojavnim prostorom, i zato može biti i jest simbol slobode. Feniks nastaje ili se rađa ni iz čega, odnosno iz pepela pa kažemo da je simbol uskrsnuća. Ptica je simbol mira, simbol ljudske duše.

Pored svih ovih njenih simboličkih značenja ptica ima i neodoljivu i neobjašnjivu magičnu ljepotu cvrkuta, ljepotu ptičjeg pjeva. Dakle, nema niti jedne civilizacije ili kulture koja na neki način ili u nekom obliku ne vrednuje pticu. Ona je stvarnost, ona je i zagonetka i odgonetka i nas i našega spiritualnoga.
Kyunghee Lee, južnokorejska autorica, usmjerila je svoju pažnju i svoj objektiv na vrane, ptice koje u povijesti, mitologiji i simbolici svih civilizacija imaju posebnu ulogu i mjesto. Vrane često srećemo po grobljima i ratištima pa je vjerojatno zato i vjerovanje da su one vodiči ljudskih duša. Gavran je, kao jedna od vrsta vrana, po narodnom vjerovanju zloguki vjesnik smrti. A možda ova vjerovanja proizlaze iz one biblijske priče da se vrana, koju je Noa poslao na izviđanje, nije vratila na arku, je li se potop smanjio ili prošao. Ostala je negdje hraneći se strvinama. Možda je čovjek kroz svoju evoluciju vrani pripisao sva ova svojstva i simboliku zato što je vrana jedna od najpametnijih ptica, a to su dokazali i znanstvenici u svojim brojnim pokusima.

Naša umjetnica Kyunghee Lee bavi se vranama na način da ih istražuje i prati u svim prostornim i vremenskim situacijama. Ovo jesu prvenstveno fotografije, ali načinom na koji su rađene, tj. umjetničkom interpretacijom i teme i tehničke datosti, više sliče na kakvu klasičnu grafičku tehniku kao što su vrlo nježne i suptilne suhe igle ili akvatinte. Temeljito pripremljena, danju i noću s fotoaparatom usmjerenim prema gore i čekajući jata vrana, autorica pravi serije fotografija na kojima su one u letu i u jatu, ili su na granama ili kakvom drugom odmorištu. Ovo nisu samo kadrovi niza vrana već i svega onoga što se nađe na putu njihova leta, tako da su tu i kojekakve žice dalekovoda, krošnje drveća ili pak nešto drugo, ali u svakom slučaju taj suodnos ptica i drugih instalacija u prostoru čine priču životnijom. Autoričin kreativni nagon i suptilni umjetnički govor interpretira ova zagonetna i mistična stvorenja na najpoetičniji način, neovisno o tome što vrane katkada imaju i negativnu konotaciju.

Kyunghee Lee gradi svoju sliku, fotografsku sliku, poput najsuptilnijeg crtača, grafičara. Originalnu scenu koja je u boji svodi na crno-bijeli registar tako da su skoro uvijek pojedini dijelovi „uhvaćenoga“ kadra zamućeni kako bi istaknula izoštrene elemente; u ovom slučaju ptice u letu, odnosno vrane u svom nebeskom plesu. Katkada je sve zamućeno - što zbog pomaknutog fokusa, što zbog pokreta ptica ili fotoaparata. Autorica je mirni, tihi i vrlo senzibilni promatrač svijeta oko sebe. U ovom slučaju ona pažljivo i s posvećenošću prati vrane u njihovu neartikuliranom letu i zaustavlja ih okidačem svoga aparata. Ovakav pristup temi najbolje objašnjava misao velike Diane Arbus: Fotografija je tajna o tajni. Što vam više govori, to manje znate. Kodove i šifre konfiguracije jata ovih neobičnih ptica nećemo odgonetnuti iz ovih fotografija, ali ćemo svakako prepoznati i razumjeti, odnosno doživjeti i estetski i stvaralački ključ fotografija Kyunghee Lee.

Dakle, kada je fotografija u pitanju, uvijek je važno što i kako autor bira, tj. kadrira, izdvaja iz ponuđene stvarnosti. Kako to Susan Sontag reče u svom eseju o fotografiji: Jer fotografija je po svojoj prirodi neizbirljiv oblik viđenja, a u darovitim rukama, nepogrešiv medij stvaranja. Upravo tu kreativnost i proces stvaranja potvrđuje Kyunghee Lee sa svojim fotografskim projektom Vrane.“

vrane_izlozba_Kyunghee_Lee_galerija_principij_03-02315

O autorici Kyunghee Lee

Kyunghee Lee (Busan, Koreja) diplomirala je farmaciju i doktorirala umjetnost na Sveučilištu u Busanu. Njezini su radovi izlagani na 14 samostalnih i više od 40 grupnih izložbi diljem svijeta, uključujući Japan, Australiju, Kinu i SAD.

Publikacije Kyunghee Lee uključuju: 'island' (2008., Toseisha, Japan), ‘The Seventh Sense’ (2012., Toseisha, Japan), 'Film Map' (2017., Noonbit, Korea). Njezina najnovija knjiga, 'Des Oiseaux', KYUNGHEE LEE’ (2023, Atelier EXB, France) dio je kolekcije Ateliera EXB. 'Des Oiseaux' sadrži moćne crno-bijele fotografije vrana.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...