Izložba umjetnice Dashe Iline: Propitivanje granica privatnosti u digitalnom dobu
Autor: Marina Pauletić 06.05.2025

Dasha Ilina je ruska umjetnica kritičkog stava prema tehnologiji koja živi u Parizu. Korištenjem low-tech i uradi-sam pristupa, u radovima preispituje želju za uključivanjem suvremene tehnologije u naše svakodnevne živote, s naglaskom na posljedice takvog čina.
Rijeka – U nastavku izložbenog programa udruge Drugo more u Galeriji Filodrammatica (Korzo 28/1, Rijeka), digitalna umjetnica Dasha Ilina predstavit će se riječkoj publici samostalnom izložbom „Hi NSA, and welcome to my crib“ od 8. do 29. svibnja.
Dasha Ilina je ruska umjetnica kritičkog stava prema tehnologiji koja živi u Parizu. Korištenjem low-tech i uradi-sam pristupa, u radovima preispituje želju za uključivanjem suvremene tehnologije u naše svakodnevne živote, s naglaskom na posljedice takvog čina. U svoju umjetničku praksu nastoji uključivati javnost, kako bi se oblikovao prostor za razvoj kritičkog mišljenja o društvenim imperativima brige za sebe i druge, privatnosti u digitalnom dobu i refleksivnoj suvremenoj potrebi za traženjem odgovora u tehnologiji. Osnivačica je „Centra za tehnološku bol“, projekta koji predlaže uradi-sam rješenja za zdravstvene probleme uzrokovane digitalnim tehnologijama, za koji je dobila Počasno priznanje na festivalu Ars Electronica. Njezin projekt „Technosommeil“ nalazi se u kolekciji digitalnih umjetničkih djela Odjela Val-de-Marne (Mallapixels). Jedna je od voditeljica ljetne škole NØ SCHOOL, koja se bavi kritičkim istraživanjima društvenih i ekoloških utjecaja informacijskih i komunikacijskih tehnologija.
Inspiriran slavnom MTV-jevom emisijom „Cribs“ iz 2000-ih, naslov izložbe je referenca na rečenicu koju je gotovo svaka slavna osoba izgovorila pri dočeku MTV-jeve kamere u svoje luksuzne domove – „Hi MTV, and welcome to my crib“ (u slobodnom prijevodu, „Pozdrav MTV, dobrodošli u moj skromni dom“). U ovom slučaju, televizijska ekipa zamijenjena je sveprisutnim tehnologijama ere tzv. nadzornog kapitalizma, pa je pozdrav taktički preformuliran tako da odgovara digitalnom dobu – „Hi NSA, and welcome to my crib“ – gdje kratica američke Nacionalne sigurnosne agencije također aludira na popularne memove o tome da svatko ima osobnog državnog agenta koji ga špijunira.
Riječima same umjetnice, „danas svatko može biti slavan i svoj dom dijeliti sa svijetom putem društvenih mreža, pogotovo putem platformi za razmjenu videozapisa poput YouTubea“. Za potrebe izložbe, prostor galerije u Filodrammatici scenografski će nalikovati stanu s kuhinjom, dnevnim boravkom te radnom i spavaćom sobom. U takvom okruženju, umjetnica će predstaviti video radove koji se bave temama poput upitnih procesa koji stoje iza algoritamskog nadzora ili upravljanja gomilom digitalnih informacija nakon nečije smrti.
Umjetnica će u četvrtak, 8. svibnja u 19 sati održati razgovor o svojoj umjetničkoj praksi i predstavljenim radovima, pod nazivom „Unutar beskonačnog ureda”, nakon kojeg će u 20 sati uslijediti otvorenje izložbe. U redovnom radnom vremenu galerije, izložbu je nakon otvorenja moguće posjetiti od ponedjeljka do petka od 11 do 13 i od 17 do 20 sati, te subotom od 17 do 20 sati. Ulaz je slobodan.
Više o izložbi moguće je pronaći na ovoj poveznici.