Mala knjiga velikoga blaga: Otvoren fotografski natječaj na temu zaštićenog kulturnog dobra u Primorsko-goranskoj županiji

Autor: Marijana Šepić Bjelobaba 06.10.2022

Mala_knjiga_velikoga_blaga

Cilj je projekta izdavanje knjige s umjetničkim fotografijama svih zaštićenih kulturnih dobara Primorsko-goranske županije. Knjiga će biti tiskana na hrvatskom i engleskom jeziku i s mapama pojedinih područja PGŽ-a s označenim lokacijama kulturnog dobra

272__Sinagoga,_Borislav_Bozic FOTO: Sinagoga, Borislav Božić

Rijeka - Otvoren je fotografski natječaj na temu zaštićenog kulturnog dobra u Primorsko-goranskoj županiji. Cilj natječaja je napraviti zbirku umjetničkih fotografija s motivima kulturnih dobara naše Županije, te ju oblikovati u formi knjige.

- Kada je nešto proizvod kreativnih potencijala pojedinca ili pak manifestacija koja je proizašla iz postupanja i ponašanje određene socijalne grupe, govorimo o tradiciji i o kulturi koja ima status umjetničkoga djela. Dakle, time se stvara određeni kulturološki okvir koji postaje dio identiteta i pojedinca, a isto tako i naroda ili skupine kojoj taj pojedinac pripada. Upravo takvi artefakti ili manifestne pojave proglašavaju se kulturnim dobrom i dobivaju status zaštićenoga kulturnog dobra. Naša Primorsko-goranska županija u Registru zaštićenoga kulturnog dobra koje se vodi u Ministarstvu kulture RH ima 414 artefakata disperziranih na svom prostoru. Zadaća je ovoga projekta angažirati fotografsku javnost na istraživanje i fotografiranje kulturnog blaga PGŽ-a, stoga pozivamo sve fotografske autore na sudjelovanje, a posebno su dobrodošli mladi jer time najizravnije uče o vrijednostima svoga kraja, navodi Borislav Božić, idejni pokretač i voditelj projekta.

Cilj je projekta izdavanje knjige s umjetničkim fotografijama svih zaštićenih kulturnih dobara Primorsko-goranske županije.
Knjiga će biti tiskana na hrvatskom i engleskom jeziku i s mapama pojedinih područja PGŽ-a s označenim lokacijama kulturnog dobra, a uvrštene fotografije bit će reprezentant povijesti, kulture i identiteta ovoga kraja. Format knjige bit će 16 x 16 cm kako bi se što lakše nosila u džepu, torbi i kako bi bila dobar putokaz svima koji žele upoznati Primorsko-goransku županiju i uživati u njezinim vrijednostima. U njoj će biti uvrštene fotografije visoke umjetničke vrijednosti pa se zato autorima sugerir da maksimalno angažiraju svoj istraživački duh i kreativni potencijal.

- Iskoristite ovu jesen bogatu bojama za snimanja objekata i otvorenih prostora. Snimajte i danju i noću, po kiši, oblačnom i sunčanom vremenu jer je tad, u tim različitim vremenskim uvjetima i svjetlo različito, a ono je, uz dobru poziciju aparata, važan preduvjet za odličnu fotografiju, predlaže Božić.

PRAVILA NATJEČAJA
Opća pravila:

1. Na natječaju mogu sudjelovati sve punoljetne osobe.

2. Sudionik natječaja prijavljuje isključivo svoje fotografije i preuzima odgovornost za autentičnost i sadržaj prijavljenih fotografija.

3. Autor treba navesti mjesto i godinu nastanka fotografije. Navođenjem mjesta i godine snimanja, dajemo ozbiljnost i dostojanstvo našoj struci u proučavanju fotografskoga stvaralaštva, a i svim drugim stručnjacima u proučavanju teme ovoga natječaja.

4. Obrada fotografije u programima za uređivanje fotografije dopuštena je do mjere koja neće narušavati i neće mijenjati osnovni smisao snimljenoga sadržaja.

5. Autorsko pravo: Autor uz svoj potpis daje suglasnost organizatoru natječaja da bez naknade može objavljivati prijavljene fotografije, a u svrhu promocije izložbe.

6. Organizator će koristiti odabrane fotografije s izložbe za poticanje i unapređivanje fotografskoga stvaralaštva.

7. Svaki autor, čije fotografije budu korištene ili reproducirane u katalogu ili nekoj drugoj publikaciji, bit će o tome obaviješten, dobit će primjerak tih publikacija u tiskanom ili elektronskom obliku na adresu koja je navedena u prijavnici. Moralna autorska prava, u smislu ispravnoga potpisivanja autora na tiskanim djelima, bit će u potpunosti poštovana.

8. Izabrane i nagrađene fotografije bit će reproducirane u knjizi i katalogu, bez plaćanja naknade autorima.

2__Stendardac,_Borislav_Bozic, FOTO: Stendardac, Borislav Božić

Tema natječaja: Zaštićeno kulturno dobro u Primorsko-goranskoj županiji koje se vodi u Registru zaštićenog kulturnog dobra pri Ministarstvu kulture RH i ima 414 artefakata disperziranih na cijelom prostoru Županije. Popis zaštićenoga kulturnog dobra PGŽ-a dio je ovoga natječaja. U popisu su obuhvaćena i materijalna i nematerijalna kulturna dobra, a nas u ovom natječaju zanimaju samo materijalna. Na popisu su žutom bojom označena nematerijalna kulturna dobra i ona nisu u ovom prvom ciklusu naš interes.

Broj fotografija i način prijave:
Autor na natječaj može prijaviti najviše petnaest /15/ fotografija u JPG formatu i duže strane ne veće od 4000 pixela i rezolucije 300 dpi. Autor može fotografirati najviše pet /5/ kulturnih dobara s popisa koji je sastavni dio natječaja. Autor može prijaviti najviše tri /3/ fotografije po jednom kulturnom dobru.

Tehnika:
Nema ograničenja; fotografije mogu biti crno-bijele /CB/, monokromatske /M/ ili u boji /B/.

Kotizacija:
Za sudjelovanje na natječaju plaća se kotizacija u iznosu 75 /sedamdesetpet/ kn. Uplaćuje se na račun organizatora Ateljea Yellow timea: IBAN HR8624020061100904248 kod Erste banke, svrha uplate: Kotizacija za natječaj.

Slanje fotografija:
Fotografije se zajedno s prijavnicom i potvrdom o uplati kotizacije šalju na e-adresu: atelieryellowtime@gmail.com
Ako fotografije šaljete e-mailom, onda ih treba slati isključivo kao prilog /attachment/, a ne u tijelu e-maila ili dijeliti preko diska. Fotografije se mogu slati i Jumbo mailom ili WeTransferom .
Nepotpune prijave organizator neće uvažiti.

Potpisivanje fotografija /datoteka/:
Najprije se piše redni broj kulturnoga dobra /vidjeti popis koji je sastavni dio ovoga natječaja/ naziv kulturnog dobara pa ime i prezime autora, npr.: 107. Kaštel Trsat, Marko Marković

Nije dozvoljeno stavljanje vodenog žiga na fotografije u obliku loga ili bilo kakvog drugog znaka ili potpisa.

Rok prijave:
Zadnji dan prijave je 6. prosinca 2022.

Žiri:
Organizator će do zaključenja natječaja imenovati stručnu tročlanu komisiju koja će pregledati sve pristigle prijave i odabrati najbolje za objavu u knjizi Mala knjiga velikoga blaga. Od tih najboljih fotografija žiri će izdvojiti tri najbolja autor za nagrade i tri autora za pohvale.

Nagrade:
Organizator će do zaključenja natječaja definirati vrstu i vrijednost nagrada koje će dodijeliti najboljim autorima i objavit će ih na mrežnim stranicama.

Izložba:
Izložba će biti postavljena u nekoliko mjesta Primorsko-goranske županije.

Knjiga:
Organizator će izdati knjigu pod nazivom Mala knjiga velikog blaga koju će besplatno dobiti svaki autor čija fotografija ili fotografije budu u njoj obavljene.

Katalog:
Organizator će izraditi i katalog izložbe u PDF formatu koji će putem e-maila dobiti svi sudionici natječaja.

Popunjavanjem prijavnice i slanjem fotografija autor prihvaća opća pravila i uvjete natječaja.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...