MALO DOBRIH VIJESTI Najavljen 8. Art-kamp Empeduja 2022.
Autor: Nikola Cvjetović 26.08.2022
Negativnost kao osnovna karakteristika medijskog sadržaja proizvodi stres. Rezultat je moguća nerealna slika svijeta fokusirana na aspekte suvremenog života koji rezultiraju pesimizmom i mogu utjecati na povećanje nasilnog ponašanja i poremećaje mentalnog zdravlja. Svojevrsni „badwashing“.
Rijeka - U petak , 2. rujna na plaži Bivio održat će se 8. Art-kamp Empeduja 2022. na temu Milenijalci & Generacija Z. Početak manifestacije predviđen je u 16 sati, mjuza kreće u 18 sati, a za glazbeni ugođaj zaduženi su Sven & DJ Mirilo, dok je službeno otvorenje prdviđeno u 20 sati.
Pojam Bad News Bias dolazi iz istraživanja koja informiraju o dominaciji negativnih tj. „loših“ vijesti naspram onih pozitivnih u medijskom izvještavanju. Mediji čine temeljni sustav informiranja suvremenog društva, a dostupnost informacija kao i utjecaj samih medija na oblikovanje svakodnevnog života i mišljenja nikada nisu bili veći. Neravnoteža između dobrih i loših vijesti nije vezana uz fake news termin ili clickbait metodu već se radi o široj rasprostranjenosti vijesti koje su pretežito negativne, pogotovo vezano uz izvještavanje o Covid-19 pandemiji.
Istraživanja nude mogućnost da mediji samo odgovaraju na potražnju, pošto su „loše priče“ čitanije. Jedno od objašnjenja je Negativity Bias: sklonost da stvari negativne prirode imaju jači utjecaj na naše psihološko stanje i procese te ponašanje i pažnju. Primjerice na izborima, glasači češće formiraju odluku na temelju negativnih informacija o protukandidatu nego zbog snaga onoga koga se podupire. Možda se radi o evolucijskoj sklonosti negativnim informacijama koje nas drže na oprezu od opasnih situacija.
Negativnost kao osnovna karakteristika medijskog sadržaja proizvodi stres. Rezultat je moguća nerealna slika svijeta fokusirana na aspekte suvremenog života koji rezultiraju pesimizmom i mogu utjecati na povećanje nasilnog ponašanja i poremećaje mentalnog zdravlja. Svojevrsni „badwashing“.
- Autorice i autori ovogodišnjeg izdanja Art-kampa Empeduja: MALO DOBRIH VIJESTI informiraju publiku o pozitivnim aspektima suvremenog života. Skreću pažnju na promjene koje pridonose napretku današnjeg društva. Cilj nisu eskapizam ili feel-good story, niti propitivanje legitimiteta i potrebe za vijestima koje su okarakterizirane negativno, niti je riječ o istraživanju odnosa umjetnosti i medija. Ovdje je cilj inteligentni pozitivizam jer umjetnost je uvijek bila snažan alat, pa nas jedan dio autora svojim radovima upozorava na opisani fenomen. Osmo izdanje Art-kampa Empeduja okuplja autorice i autore koji su vezani uz Rijeku, pripadnike generacija Milenijalaca i Generacije Z. Na taj način osim što se bavi opisanom temom, istražuje budućnost i potencijale riječke nezavisne umjetničke scene. Manifestacija je žanrovski raznolika s elementima participativne umjetnosti, video arta, vizualnih intervencija u prostoru… Poštuje i vrijednu tradiciju Art-kampa tj. umjetnosti koja nastaje te vodi dijalog sa svojom publikom bez opne, u izravnom, bliskom i nenametljivom kontaktu, napisala je Iva Kelentrić, kustosica MALO DOBRIH VIJESTI, povjesničarka umjetnosti, producentica projekata obnove baštine i suvremenih vizualnih umjetnosti te arhitekture
Izlažu >
PRIJE NIJE BILO BOLJE
Nela Dunato, umjetnica, dizajnerica vizualnih komunikacija, spisateljica, ilustratorica naslovnica romana i zbirki priča
“Budućnost je već stigla, samo nije ravnomjerno raspoređena.”
— William Gibson, pisac znanstvene fantastike
U razvijenim post-industrijalnim državama društveni se razvoj usporio pa su pozitivne promjene postale toliko suptilne da ih jedva primjećujemo. U isto vrijeme, u drugim krajevima svijeta napredak je očit iz godine u godinu. Rad „Prije nije bilo bolje“ vizualno prikazuje mjerljive pokazatelje pozitivnih promjena koje su se dogodile u posljednjih 40 godina, u zemljama gdje te promjene imaju najveći utjecaj na dobrobit stanovništva. Autorica grafičke prikaze statistika s pozitivnim trendovima prevodi u umjetničku instalaciju smještenu u prostoru plaže Bivio.
IN ABWESENHEIT
Dominik Grdić, intermedijski umjetnik i producent u kulturi, magistar medijskih umjetnosti i praksi, likovni pedagog, grafički dizajner i fotograf
„In Abwesenheit“ je video bilježnica razbacanih misli unutar čijeg kaosa autor ponovno pokušava uspostaviti red i pronaći novi smisao života na svim razinama. To je rad koji govori o odlasku. Migraciji. Relokaciji. Napuštanju. Promijeni. Rezovima. Novim počecima. Boljim vremenima. Svojevrsni tok misli zabilježen je u periodu od jedne godine (kolovoz 2021. -kolovoz 2022.) uslijed naglog izmještanja cjelokupnog života iz Rijeke u novu sredinu Beča.
Eksperimentalni film „In Abwesenheit“ prvi je u nizu na vlogu Dominika Grdića kojeg možete pratiti na YouTube kanalu Absent Presence (nazvan po pojmu koji je skovao Jacques Derrida).
LJETNO ŠTIVO
Marin Nižić, po struci grafički i produkt dizajner, a u praksi veliki ljubitelj Rijeke kojom se gotovo uvijek bavi kroz svoj autorski rad – najčešće vodeći projekte u zajednici
Razgovori s kupačima plaže Bivio tijekom 02. rujna 2022. čine sadržaj kvartovskih novina koje autor stvara na licu mjesta:
Kokos i znoj. Križaljke i tračevi. Mokre rečenice. Horoskop za rujan. Ako nisi od sunca, pocrvenit ćeš od skandala. Još jedan članak o Marišćini. Evo, bit će neka biciklistička staza do Preluka. Kako transformirati običan dan na plaži - kao i sve ljude koji su se u njemu zatekli - u udarnu vijest?
THE MAGIC BOX
Xueh Magrini Troll, kolumbijska umjetnica koja živi u Berlinu, a s Rijekom je povezana ljubavnom vezom • treća generacija umjetnica u svojoj obitelji, njezine su ilustracije osobna promišljanja okoline, uključujući egzistencijalne misli, ali i svakodnevnih stvari
„The Magic Box“ je štand na kojem ćete s jedne strane pronaći umjetnicu, a s druge strane su dobrodošli kupači plaže Bivio. Razgovori s posjetiteljima Čarobne kutije o pozitivnim temama iz osobnog života i života Rijeke, inspiracije su za crteže koje stvara umjetnica tijekom ovih interakcija i koji ostaju posjetiteljima. Osobni i umjetnički stil autorice je vrlo živopisan. Njezine su ilustracije bogate jarkim i hrabrim bojama koje su konzistentne dok tvore oblike i ispunjavaju polja crteža. Crteži, s druge strane, namjerno nisu realistični. Stil njezina samo izražavanja je veza s korijenima te nudi priliku za razigrano istraživanje pošto je prepun detalja.
MEMBRANA
Stjepan Pranjković, akademski slikar
Rad „Membrana“ sastoji se od nekoliko ploha prozirnog materijala s oslikanim oblicima. Potrebno ga je promatrati s određene strane kako bi se dobio efekt sličan kazalištu sjena, ali s prostornom dubinom. Promatrači mogu po želji izmjenjivati plohe i na taj način stvarati svoju priču, što simbolizira korištenje kritičkog mišljenja prilikom konzumacije informacija dobivenih od strane medija, odnosno filtriranje istih.
ONLY BAD NEWS
Yan Kamov Studio, dizajneri i ilustratori s misijom stvaranja najboljih vizualnih sadržaja
„Only Bad News“ je ilustracija koju ćete pronaći na drugoj strani ovog papira, a Yan Kamov Studio je dizajnerski duo kojeg čine Tomislav Matić i Stipe Strika. Prepoznatljiv stil baziraju na vještim i izvanredno detaljnim ilustracijama s elementima fantastike. Rad „Only Bad News“ je prikaz simbola spojenih u vrlo jasnu poruku. Prekomjerno i bez kritično konzumiranje mainstream medija kao što je televizijski program dovodi do reverzibilne evolucije kada čovjek „opet“ postaje majmun. Udice nas hvataju, a naše oči proždiru sadržaj.