Mediterranean Crossed Residencies: Umjetnice Kristina Borg, Nathalie Harb i Elena Mazzi u Rijeci
Autor: Marina Pauletić 14.04.2025

U rezidenciji Kamov, umjetnice se kroz vlastita istraživanja bave temama vezanim uz more, ekologiju, urbane transformacije, feministička pitanja, ali i političko nasilje.
Rijeka – U okviru suradnje Muzeja moderne i suvremene umjetnosti i Fondacije Art Explora, tijekom travnja u rezidenciji Kamov borave tri umjetnice: Kristina Borg (Malta), Nathalie Harb (Libanon/Francuska) i Elena Mazzi (Italija).
U sklopu Festivala Art Explora pokrenut je program unakrsnih mediteranskih rezidencija, Cross Mediterranean Residency Programme, koji povezuje umjetnike iz različitih zemalja Mediterana. Osmišljene kao platforma za razmjenu i stvaranje narativa preko granica, unakrsne rezidencije izravno podržavaju suvremeno umjetničko stvaralaštvo i okupljaju veliku zajednicu umjetnika, znanstvenika i umjetničkih profesionalaca, fokusirajući se na ključna društvena, kulturna i ekološka pitanja povezana s Mediteranom. Program je pokrenut u suradnji s organizacijom The Island Club.
Mreža obuhvaća 15 institucionalnih partnera smještenih u različitim mediteranskim državama, a MMSU i Rezidencijalni program Kamov uključeni su u dio programa koji povezuje tri grada: Vallettu, Napulj i Rijeku.
U rezidenciji Kamov, umjetnice se kroz vlastita istraživanja bave temama vezanim uz more, ekologiju, urbane transformacije, feministička pitanja, ali i političko nasilje.
Umjetnica Kristina Borg na rezidenciji u Rijeci počinje razvijati projekt vezan uz lučke gradove i otoke Mediterana. Kroz susrete sa zajednicom istraživat će iskustvo žena i njihov odnos s vodom i morem, a rezidenciju planira iskoristiti i za usporavanje te promišljanje svojih umjetničkih i istraživačkih procesa. „Kao i voda, i žene su komodificirane i eksploatirane. Isto kao što voda teče, preobražava se, svija se i zakreće, i žene su često hvaljene zbog svoje prilagodljivosti. Ali što se događa ako se žene odbiju prilagoditi privilegiranoj i patrijarhalnoj dominaciji, pogotovo u kontekstu lučkih gradova?“ (iz izjave umjetnice) Elena Mazzi istraživačku će rezidenciju usmjeriti na složene veze gospodarstva, ekologije, turizma i mobilnosti u Rijeci, a posebno ju zanima suradnja s Institutom za istraživanje i zaštitu mora Plavi svijet.
„Rijeka je ovih dana izložena ubrzanoj transformaciji usmjerenoj na masovni turizam i u tijeku su brojni građevinski zahvati. Istovremeno se provode i razne inicijative za zaštitu okolnih ekosustava“, primjećuje Mazzi.
Vraćajući se prošloj godini kroz slike, zvukove, informacije i vijesti, Nathalie Harb stvara intimni arhiv proturječnih temporalnosti u formi videa i kolaža.
„Protekla godina djeluje i daleko i blisko, a oblikovao ju je genocid u Palestini, rat u Libanonu, neofašizam Trumpove vlasti koji je poništio desetljeća napretka“, kaže Harb. „Živeći izvan Libanona, u zapadnom gradu koji je uglavnom bio pošteđen fizičkog nasilja rata, bila sam rastrgana između osobnih i globalnih vremenskih ciklusa. Rezidencija Nathalie Harb organizirana je i u partnerstvu s organizacijom Temporary Art Platform – TAP.
Ovaj veliki međunarodni transmediteranski projekt započeo je rezidencijom Astrita Ismailija (Kosovo) u Marseilleu u listopadu 2023., dok je hrvatska umjetnica Renata Poljak putovala na Maltu 2024. godine.