"Principij" predstavlja izložbu Maje Prgomet "One nisu stale", svjedočanstvo o hrabrosti žena oboljelih od karcinoma dojke

Autor: Marijana Šepić Bjelobaba 11.02.2022

one_nisu_stale_izlozba2

Fotografirajući ranjena, umorna, ali nepobjediva ženska tijela, autorica ovim ciklusom odaje hommage ženama svijeta i tijelu koje, nesavršeno, nedotjerano, možda i nepotpuno, postaje simbol ženstva.

Rijeka - "One nisu stale" naziv je izložbe čije će se svečano otvorenje u Galeriji Principij održati 12. veljače u podne uz pridržavanje svih epidemioloških preporuka. Riječ je o izložbi žena liječenih od karcinoma, a koje su na ovaj način propričale o svojem iskustvu i borbi za život. Kustosica je Ana Žanko, a ona je ponudila više detalja o izložbi:

Prema statističkim podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo – Registra za rak, u Republici Hrvatskoj u godini dana više od 11 000 žena oboli od nekog od oblika karcinoma, pri čemu se gotovo 25% oboljenja odnosi na rak dojke. Stopa smrtnosti od karcinoma dojke u u Hrvatskoj je među najvišima u Europi. Prema dostupnim podacima, svaki dan u Hrvatskoj najmanje šest žena dobije dijagnozu raka dojke.
Izložba ''One nisu stale'' obuhvaća 17 fotografija žena liječenih od karcinoma koje su hrabro stale ispred objektiva poznate fotografkinje Maje Prgomet i odlučile svojim tijelima ispričati vlastitu priču o borbi za život. Fotografirajući ženska tijela bez lica, autorica ciljano naglasak stavlja na izloženo, ranjeno i ranjivo žensko tijelo, koje istovremeno svjedoči krhkosti života, ali i hrabrosti i snazi odupiranja dijagnozi ili dijagnozama. Usprkos brojnim nastojanjima, medijskim kampanjama i javnom dijalogu o uzrocima, rizicima i posljedicama karcinoma, žene su, kao i u brojnim drugim iznimno važnim pitanjima, u Hrvatskoj najčešće prepuštane same sebi i podršci uskog kruga ljudi. Žensko je zdravlje, pogotovo reproduktivno zdravlje, tabu tema za koju se društvo osjeća najsigurnije prešutjeti. Žensko tijelo ispunjeno ožiljcima postaje stigma, nešto što bismo radije previdjeli, s čime se ne bismo htjeli suočiti.

one_nisu_stale_izlozba1

Fotografirajući ranjena, umorna, ali nepobjediva ženska tijela, autorica ovim ciklusom odaje hommage ženama svijeta i tijelu koje, nesavršeno, nedotjerano, možda i nepotpuno, postaje simbol ženstva. U vremenu koje savršeno slavi kao novo normalno, u društvu spektakla , koje vizualnosti svodi na traženje i očekivanje savršenstva kakvo nam se nudi kroz virtualni prozor društvenih mreža, naročito Instagrama i Facebooka, nesavršeno, ranjeno, osakaćeno žensko tijelo izaziva zazor, skretanje pogleda i potiskivanje viđenoga. Svojim fotografija Prgomet prihvaća, normalizira, i što je najvažnije, slavi ljepotu običnog ženskog tijela, tijela koje otkriva i ponosno pokazuje ožiljke svakodnevice. Ciklusom portreta Maja Prgomet savršenstvo pronalazi u nesavršenstvu, u ogoljavanju tijela koje živi i bori se ovdje i sada i svaki dan, s nama i za nas, i koje je puno hrabrije i snažnije od sakupljanja lajkova na društvenim mrežama. Usprkos ogromnom emocionalnom naboju, autorica uspijeva temu iznijeti vjerodostojno, dokumentirajući svakom fotografijom pojedinačno intimno svjedočanstvo svojih modela, a da pritom uspješno izbjegava zamku patetike i površnog igranja na emocije.
''One nisu stale'' nije ciklus o bolesti, o dijagnozi, o strahu, više od toga to je fotografska priča koja svjedoči o hrabrosti, neustrašivosti i dostojanstvu žena koje ne pristaju biti svedene na dijagnozu, na broj i rubriku u statističkom izvještaju i koje odbijaju biti nevidljive, negdje na marginama društvo, samo zato jer njihova tijela možda ne udovoljavaju nečijem kriteriju ljepote. Njihovi ožiljci podsjetnik su da smo svi jednako krhki i ranjivi, ali i da naša tijela nisu tu samo da bila lijepa i poželjna prema normativima virtualnih zajednica, naša tijela su hramovi ustrajnosti i najveći saveznik u pobjedi života i ne trebaju ničije odobravanje, samo najdublje poštovanje.

one_nisu_stale_izlozba-42698

Maja Prgomet (Split,1984.) višestruko je nagrađivana fotografkinja i fotoreporterka.
Jedna je od osnivačica fotografskog natjecanja “Split fotomaraton”, osnivačica prvog splitskog festivala fotografije “Split Format”, voditeljica globalne humanitarne inicijative “Help-Portrait” za Split te jedna od organizatorica “Splitske.tiramole” - izložbe mladih neafirmiranih fotografa. Pokrenula je seriju edukativnih predavanja na temu fotografije pod nazivom “PHOTO TALK”. Izlagala je na sedamdesetak skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu te na dvije samostalne izložbe. Dobitnica je nekoliko nagrada, od kojih se najviše ističe nagrada Hrvatska novinska fotografija 2011. - Nagrada "Ivan Fabijan" koju dodjeljuje Zbor fotoreportera Hrvatske.
Njene fotografije objavljivane su u velikom broju domaćih časopisa, novina i portala, a najpoznatije su one sa sportskih i koncertnih događanja.
U travnju 2017. postala je prva žena predsjednica u 111 godina dugoj povijesti Fotokluba Split.
Članica je HULU-a Split.
Godine 2019. stekla je stručno zvanje majstora fotografa.

Trajanje izložbe: 12. - 22. veljače
Galerija je otvorena radnim danom: 10 - 13h i 17 – 20h, subotom 10 – 13h, a nedjeljom i praznikom je zatvorena.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...