Riječki Kolektiv Igralke gostuje u Zagrebu
s predstavama „Bakice“ i „Cure“
Autor: Marina Pauletić 10.09.2024
Dokumentarna predstava „Bakice“ nastala je prema svjedočanstvima siromašnih starijih žena koje u Rijeci preživljavaju skupljajući plastične boce.
Rijeka/Zagreb - Kolektiv Igralke iz Rijeke reda uspjehe na europskoj kazališnoj sceni još od dokumentarne predstave „Bakice“ iz 2020. godine u režiji Tjaše Črnigoj koja je gostovala na jednom od najvažnijih europskih kazališnih festivala, berlinskom festivalu Theatertreffen-Stückemarkt, festivalu Mladi levi u Ljubljani i mnogim drugima, gostujući diljem regije s preko 35 izvedbi.
Igralke i Črnigoj nastavile su suradnju i na najnovijoj dokumentarnoj predstavi „Cure“ koja je bila selektirana za 34. Marulićeve dane, a na Art trema festivalu u Rumi, Srbija, po odluci stručnog žirija dobila je Brončanu Treminu masku, Specijalnu nagradu za društveno angažiran teatar te Nagradu za najbolju scenografiju, dok je festivalski Žiri aktivnih građana u kulturi predstavi dodijelio Nagradu za najbolju predstavu i za Najbolju glumicu (Anja Sabol).
Ove predstave uskoro je moguće pogledati u Zagrebu: 14. rujna u 20 sati „Bakice“ gostuju na sceni Teatra Exit, dok će se „Cure“ izvesti 16. rujna u 19 sati u Kazalištu KNAP u sklopu festivala „Bolje da o tome (ne) razgovaramo“ u organizaciji Teatra Poco Loco.
Dokumentarna predstava „Bakice“ nastala je prema svjedočanstvima siromašnih starijih žena koje u Rijeci preživljavaju skupljajući plastične boce. Autorice predstave upoznale su i prenijele priče četiriju žena koje su si odabrale imena Albina, Ljudmila, Marta i Suzana, a njihove priče povezuju s onima svojih vlastitih baka i drugih žena koje poznaju. U vremenu kada je postalo “normalno” kopati po kontejnerima, „Bakice“ otvaraju razgovor koji je važno voditi, postavljaju pitanje gdje smo i kamo idemo, kao pojedinci i kao društvo.
Dokumentarna predstava „Cure“ nastaje prema ispovijestima žena triju generacija: izvođačica u njihovim tridesetima, njihovih majki koje imaju oko šezdeset godina i njihovih baka koje imaju oko osamdeset godina. Ovog puta autorice se bave temama odrastanja, prvih seksualnih iskustava i spolnog odgoja nekoliko generacija žena. Kroz intimno iskopavanje obiteljskih povijesti, predstava „Cure“ ocrtava promjenu vremena i društveno-političkih sistema. U Hrvatskoj su danas reproduktivna i spolna prava žena ozbiljno ugrožena i nameće se pitanje kamo idemo, hoće li odrastanje budućih generacija biti sve sličnije odrastanju naših baka?
„Svojim radom koji prožimaju ozbiljan pristup i kvalitetna glumačka izvedba, sjajan balans humora i ozbiljnosti, te vizualna atraktivnost scene kroz kostime, rekvizite, multimediju (gotovo da već možemo pričati o stilu), mlade autorice/glumice „igralke“ (Vanda Velagić, Ana-Marija Brđanović, Anja Sabol i Sendi Bakotić) uspijevaju doprijeti do publike i približiti joj kompleksne, pa i neugodne teme“ (Nika Krajnović za Kulturpunkt).
Kolektiv „Igralke“ čine diplomantice Glume i medija Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci u klasi Rade Šerbedžije i Lenke Udovički, a na ovim predstavama surađivale su s višestruko nagrađivanom redateljicom Tjašom Črnigoj iz Slovenije. Predstava „Bakice“ nastala je u koprodukciji Kolektiva Igralke, Saveza udruga Molekula i KUD Transformator iz Slovenije, a Cure u koprodukciji Igralki, HNK Ivan pl. Zajc iz Rijeke i Zavoda VIDNE iz Slovenije.
„Cure“ se tematski nadovezuju na predavanje-performans „Spolni odgoj II: Borba“ Tjaše Črnigoj koji je nastao u produkciji Nove pošte (Maska i Slovensko mladinsko gledališče) i Mesta žensk u Ljubljani te s njim čine diptih. "Borba" je dio šireg ciklusa predavanja-performansa o seksualnom užitku žena, a dobiva najvažnije kazališne nagrade u Sloveniji (na festivalima Borštnikovo srečanje, Teden slovenske drame, nagrada Društva kazališnih kritičara i teatrologa), igra u značajnom kazalištu HAU - Hebbel am Ufer u Berlinu te je selektirana za ovogodišnji festival BITEF u Beogradu.
Potrebno je napomenuti kako predstava „Cure“ nije primjerena za mlađe od 14 godina.