[FOTO] Održan speed dating s dram(m)om
Autor: Tara Tomić 08.03.2024
Glumice i glumci Hrvatskoga narodnog kazališta Ivana pl. Zajca družili su se jučer s posjetiteljima u Gradskoj knjižnici Rijeka
Rijeka - Na intrigantni poziv “speed datinga s dram(m)om” odazvalo se mnoštvo zainteresiranih, pa je čitaonica novootvorene knjižnice primila više od stotinu posjetitelja. U uvodnom su dijelu mogli čuti nekoliko anegdota o neočekivanim i nezgodnim situacijama iz glumačke prakse, na pozornici ili iza nje. Tako je Olivera Baljak ispričala publici da joj se tijekom jedne izvedbe dogodilo da upadne u orkestralnu “rupu”, a prilikom tog pada je čak i slomila ruku. Druga je pričica koju je ispričala imala ipak manje kobne posljedice: jednom prilikom nije čula da je inspicijent zove na scenu, tako da je zakasnila na početak i morala improvizirati i tekst i radnju, kao i njezini kolege. Snašli su se ipak, tako da to publika nije ni primijetila.
Salve smijeha izazvala je anegdota koju je ispričao Jasmin Mekić. Tijekom rada na jednoj predstavi upute redatelja njemu i kolegi glumcu glasile su da legnu jedan na drugog, iako ni njima samima nije bilo jasno zašto. U toj pozi su ostali dovoljno dugo da su počeli i komentirati, a kako se pogodilo da je jedan od njih iz Bosne, a drugi iz Hercegovine, zaključili su da je to, valjda, instalacija “Bosna i Hercegovina”.
Giuseppe Nicodemo i Leonora Surian Popov ispričali su kako je Leonora morala “spašavati” predstavu kad je Giuseppe zakasnio ući na scenu, a Tanja Smoje se prisjetila kako je plamen svijeće u jednoj sceni zapalio njezin veo tako da je ona nakratko doslovno “gorjela u glumačkom žaru”, no, srećom, primijetila je što se događa prije nego se plamen proširio.
Giulio Settimo, ravnatelj Talijanske drame i Katarina Mažuran, voditeljica razvoja publike, pozvali su nakon uvodnog razgovora glumce i posjetitelje na “speed dating”, odnosno susrete u dvoje i osobno upoznavanje. Zvonce je označavalo kraj jedne trominutne “runde” razgovora, kad su posjetitelji prelazili kod sljedećeg glumačkog sugovornika.
Izrazito zainteresiranima za razgovor pokazali su se učenice i učenici Prometne škole koje je dovela njihova profesorica Edita Poszer. Neki od njih su pred kraj večeri rekli da im je bilo jako zabavno i uzbudljivo ovako izbliza vidjeti glumce, čuti kako i zašto su oni počeli glumiti, pitati ih za još neobičnih zgoda tijekom predstava. Jedna je učenica rekla da je nakon ovog upoznavanja “još zagrijanija za dolaske u kazalište”, a neki će se odlučiti i na prve posjete predstavama. U razgovorima su sudjelovali i volonteri Volonterskog programa Hrvatskoga kulturnog doma na Sušaku koji su većinom već stalna kazališna publika, ali nisu do sad imali prilike osobno upoznati glumce. Jedna je volonterka rekla da joj je ovo druženje potpuno promijenilo mišljenje o glumcima koje je imala, kao “uzvišenim i nedodirljivim osobama”.
Glumice i glumci su pozitivno iznenađeni koliko je došlo zainteresiranih, i mlađih i starijih osoba, želeći ih pomnije upoznati, a imali su za njih i odlična pitanja. Glumicu Annamariu Ghirardelli je oduševila jedna djevojka s pitanjem “što ste iz uloga koje ste do sada igrali naučili o samoj sebi”, Aleksandar Cvjetković je rekao da ga je iznenadilo koliko mladih ljudi zanima što se događa iza scene, kako se stvara uloga, kako nastaje predstava, Deni Sanković je rekao da jedva čeka ponovno, slično druženje s publikom, a Olivera Baljak je potvrdila da publika voli vidjeti glumce izvan scene, čuti kako razmišljaju i kakvi su kao osobe, a sve to zajedno pridonosi većoj posjećenosti predstava. “Ovo večeras je bio jedan lijepi, topli poziv u kazalište”, zaključila je Olivera Baljak.