U OKC Palach održana manifestacija „Zavrtimo inkluzivni kotač“

Autor: Ana Šumanović 16.11.2022

rinkluzija-28356

Položaj žena u društvu, izazovi s kojima se romska zajednica susreće...o svemu tome govorilo se kroz umjetnost na manifestaciji „Zavrtimo inkluzivni kotač“.

Rijeka - Jeste li se kada, u prolazu gradom, u susretu s romskim mladićem ili djevojkom, uhvatili u misli kako on možda dane provodi izbjegavajući školu, lutajući po gradskim casinima, a ona u školu možda nije ni išla, udala se sa 16 godina? Trgnete li se onda iz bizarnih misli nahranjenih predrasudama i pomislite li da možda ti mladi ljudi pohađaju umjetničke škole, fakultete i sudjeluju na državnim natjecanjima?

Upravo tim, a i raznim drugim problemima i predrasudama s kojima se suočavaju pripadnici romske manjine, bavila se manifestacija „Zavrtimo inkluzivni kotač“, održana 15. studenog u Palachu u organizaciji udruge Ri Rock i Romske organizacije mladih.

rinkluzija-98745

Voditeljica projekta „Inkluzivni kotač“ Marina Jakšić istaknula je kako njime nastoji promijeniti način izvještavanja o Romima, koji je često neadekvatan te dovodi do još veće diskriminacije i marginalizacije. Ri Rock putem Radio Rože stoga trenutno uz pomoć Siniše-Senada Musića, potpredsjednika Romske organizacije mladih, održava medijsku edukaciju mladih Roma kako bi imali prostor za obrađivanje romskih tema na adekvatan način. Te edukacije će im omogućiti i bolju konkurenciju na tržištu. U pripremi je i Nacrt akcijskog plana za uključivanje Roma u PGŽ-u pod vodstvom Siniše Senada Musića.

„Zavrtimo inkluzivni kotač“ prva je od dvije umjetničke manifestacije koje će se održati u sklopu projekta „Inkluzivni kotač“ posvećene romskoj glazbi i kulturi u sklopu koje će se održati: koncertni nastupi, kazališne predstave, izvođenja monodrame i recitacije romskih izvođača te nastupi inkluzivnih glazbenih sastava kako bi se potaknuo pozitivan govor o Romima te kroz kulturu i umjetnost progovaralo i zagovaralo važne teme. Naglasak je na upoznavanju građana s romskim identitetom kroz umjetnički izričaj te na osnaživanju mladih Roma koji se bave umjetnošću.

rinkluzija-08514

Manifestacija je započela predstavom „Imamo li izbora“, koja je nastala kao ideja tri mlade Romkinje koje su članice ROM.HR-a. Predstava prati život Štefice iz romskog naselja i progovara o diskriminaciji prema romskoj zajednici, ali i diskriminaciji unutar romske zajednice, prikazujući nepovoljan položaj mladih žena u zajednici. Scene unutar predstave progovaraju o izazovima s kojima se romska zajednica suočava u sadašnjosti, a predstava se prikazuje u formatu forum teatra kako bi se publici omogućilo da zajednički pronađu i predlože potencijalna rješenja tih izazova.

Publika je u forum teatru aktivno sudjelovala, što intervencijom u scene, što raspravom koja se povela nakon predstave, a u kojoj su se i publika i glumci dotakli pitanja predrasuda i diskriminatornih praksi običnih ljudi, ali i sustava. Naime, u predstavi su izneseni diskriminatorni medijski naslovi, uprizoreni su načini na koje su romska djeca (ponajviše djevojčice) isključena unutar obrazovnog sustava i šire zajednice (poput prosvjeda u Međimurju 2012., kada su roditelji u jednoj školi prosvjedovali protiv toga da romska djeca pohađaju tu školu). Na kraju, predstava je uprizorila i praksu udavanja djevojčica i djevojaka koja, iako se smanjila, još uvijek postoji. Sudionici su istaknuli kako ta praksa nije „romski običaj“, kako se to često smatra, već je ona posljedica socijalne isključenosti i siromaštva, te da je to nažalost praksa koja se primjenjuje i u mnogim drugim zajednicama koje se suočavaju s istim problemima.

Nakon predstave, temu položaja žena u društvu nastavila je Severina Lajtman svojom izvedbom ulomka iz romana „Plesala je jedno ljeto“, švedskog pisca Per Olof Ekströma. Taj ulomak je izabrala jer u njemu glavna junakinja romana progovara o svom društvenom položaju unutar male, konzervativne seoske zajednice u Švedskoj sredinom 20. stoljeća. Ona govori o standardima koji joj se nameću, poput predbračne čistoće te o načinima na koji ona o tome svemu promišlja, o strahu od osude. Severina je istaknula kako je taj ulomak izabrala jer ju podsjeća na položaj i probleme Romkinja. Uz ovaj ulomak, izvela je i pjesme „Ciganka“ nepoznatog autora i „Za sve nas dođoše“ glumca Andrije Miloševića.

Severina je inače jedina osoba u Hrvatskoj koja je tri puta za redom sa županijskog natjecanja u Lidranu poslana na državna natjecanja. Završila je privatnu umjetničku gimnaziju u Zagrebu, a za vrijeme srednjoškolskog obrazovanja također je prisustvovala državnom natjecanju iz Lidrana u 2021. godini. Glumila je u nagrađivanoj kazališnoj predstavi Nagradom hrvatskog glumišta. „Pogledaj Me“. Ove je godine u svojoj prvoj prijavi za Akademiju došla je do najužeg izbora, što je za nju bio veliki uspjeh s obzirom da se prvi puta prijavila za Akademiju, a trenutno studira rumunjski i ukrajinski jezik na Filozofskom fakultetu.

Nakon nje nastupio je Rikardo Osmanović, 16-ogodišnji učenik Privatne umjetničke gimnazije u Zagrebu. Svoj glumački talent publici je predstavio izvedbom teksta „Bizarne misli“ Roberta Fulghuma te „Frajerske pjesme“ Jure Karakaša.
Rikardo nastupa na županijskim natjecanjima u Lidranu, a životni cilj mu je postati glumac. Trenutno glumi u predstavi „Imamo li izbora?“ u formatu Forum Teatra, a svoju prvu ulogu u kazališnoj predstavi imao je u „Prva romska monodrama“ u kojoj je glumio ove godine.

Manifestacija je završena nastupom banda Rinkluzija. Band je sastavljen od polaznika radionica projekta Rinkluzija, kojeg provodi Udruga Ri Rock u suradnji s udrugom RoMorčić i Domom za odgoj djece i mladeži Rijeka. Uključuje korisnike romske nacionalne manjine i korisnika većinske populacije kojima je pružena besplatna neformalna glazbena edukacija u cilju poticanja kreativnosti, pozitivnog psihofizičkog razvoja te aktivnog uključivanja u društveni kulturni život zajednice u kojoj žive.

Projekt „Inkluzivni kotač“ je podržan kroz Fond za aktivno građanstvo, sredstvima Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP grantova.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...