U OKC Palach održana manifestacija „Zavrtimo inkluzivni kotač“
Autor: Ana Šumanović 16.11.2022
Položaj žena u društvu, izazovi s kojima se romska zajednica susreće...o svemu tome govorilo se kroz umjetnost na manifestaciji „Zavrtimo inkluzivni kotač“.
Rijeka - Jeste li se kada, u prolazu gradom, u susretu s romskim mladićem ili djevojkom, uhvatili u misli kako on možda dane provodi izbjegavajući školu, lutajući po gradskim casinima, a ona u školu možda nije ni išla, udala se sa 16 godina? Trgnete li se onda iz bizarnih misli nahranjenih predrasudama i pomislite li da možda ti mladi ljudi pohađaju umjetničke škole, fakultete i sudjeluju na državnim natjecanjima?
Upravo tim, a i raznim drugim problemima i predrasudama s kojima se suočavaju pripadnici romske manjine, bavila se manifestacija „Zavrtimo inkluzivni kotač“, održana 15. studenog u Palachu u organizaciji udruge Ri Rock i Romske organizacije mladih.
Voditeljica projekta „Inkluzivni kotač“ Marina Jakšić istaknula je kako njime nastoji promijeniti način izvještavanja o Romima, koji je često neadekvatan te dovodi do još veće diskriminacije i marginalizacije. Ri Rock putem Radio Rože stoga trenutno uz pomoć Siniše-Senada Musića, potpredsjednika Romske organizacije mladih, održava medijsku edukaciju mladih Roma kako bi imali prostor za obrađivanje romskih tema na adekvatan način. Te edukacije će im omogućiti i bolju konkurenciju na tržištu. U pripremi je i Nacrt akcijskog plana za uključivanje Roma u PGŽ-u pod vodstvom Siniše Senada Musića.
„Zavrtimo inkluzivni kotač“ prva je od dvije umjetničke manifestacije koje će se održati u sklopu projekta „Inkluzivni kotač“ posvećene romskoj glazbi i kulturi u sklopu koje će se održati: koncertni nastupi, kazališne predstave, izvođenja monodrame i recitacije romskih izvođača te nastupi inkluzivnih glazbenih sastava kako bi se potaknuo pozitivan govor o Romima te kroz kulturu i umjetnost progovaralo i zagovaralo važne teme. Naglasak je na upoznavanju građana s romskim identitetom kroz umjetnički izričaj te na osnaživanju mladih Roma koji se bave umjetnošću.
Manifestacija je započela predstavom „Imamo li izbora“, koja je nastala kao ideja tri mlade Romkinje koje su članice ROM.HR-a. Predstava prati život Štefice iz romskog naselja i progovara o diskriminaciji prema romskoj zajednici, ali i diskriminaciji unutar romske zajednice, prikazujući nepovoljan položaj mladih žena u zajednici. Scene unutar predstave progovaraju o izazovima s kojima se romska zajednica suočava u sadašnjosti, a predstava se prikazuje u formatu forum teatra kako bi se publici omogućilo da zajednički pronađu i predlože potencijalna rješenja tih izazova.
Publika je u forum teatru aktivno sudjelovala, što intervencijom u scene, što raspravom koja se povela nakon predstave, a u kojoj su se i publika i glumci dotakli pitanja predrasuda i diskriminatornih praksi običnih ljudi, ali i sustava. Naime, u predstavi su izneseni diskriminatorni medijski naslovi, uprizoreni su načini na koje su romska djeca (ponajviše djevojčice) isključena unutar obrazovnog sustava i šire zajednice (poput prosvjeda u Međimurju 2012., kada su roditelji u jednoj školi prosvjedovali protiv toga da romska djeca pohađaju tu školu). Na kraju, predstava je uprizorila i praksu udavanja djevojčica i djevojaka koja, iako se smanjila, još uvijek postoji. Sudionici su istaknuli kako ta praksa nije „romski običaj“, kako se to često smatra, već je ona posljedica socijalne isključenosti i siromaštva, te da je to nažalost praksa koja se primjenjuje i u mnogim drugim zajednicama koje se suočavaju s istim problemima.
Nakon predstave, temu položaja žena u društvu nastavila je Severina Lajtman svojom izvedbom ulomka iz romana „Plesala je jedno ljeto“, švedskog pisca Per Olof Ekströma. Taj ulomak je izabrala jer u njemu glavna junakinja romana progovara o svom društvenom položaju unutar male, konzervativne seoske zajednice u Švedskoj sredinom 20. stoljeća. Ona govori o standardima koji joj se nameću, poput predbračne čistoće te o načinima na koji ona o tome svemu promišlja, o strahu od osude. Severina je istaknula kako je taj ulomak izabrala jer ju podsjeća na položaj i probleme Romkinja. Uz ovaj ulomak, izvela je i pjesme „Ciganka“ nepoznatog autora i „Za sve nas dođoše“ glumca Andrije Miloševića.
Severina je inače jedina osoba u Hrvatskoj koja je tri puta za redom sa županijskog natjecanja u Lidranu poslana na državna natjecanja. Završila je privatnu umjetničku gimnaziju u Zagrebu, a za vrijeme srednjoškolskog obrazovanja također je prisustvovala državnom natjecanju iz Lidrana u 2021. godini. Glumila je u nagrađivanoj kazališnoj predstavi Nagradom hrvatskog glumišta. „Pogledaj Me“. Ove je godine u svojoj prvoj prijavi za Akademiju došla je do najužeg izbora, što je za nju bio veliki uspjeh s obzirom da se prvi puta prijavila za Akademiju, a trenutno studira rumunjski i ukrajinski jezik na Filozofskom fakultetu.
Nakon nje nastupio je Rikardo Osmanović, 16-ogodišnji učenik Privatne umjetničke gimnazije u Zagrebu. Svoj glumački talent publici je predstavio izvedbom teksta „Bizarne misli“ Roberta Fulghuma te „Frajerske pjesme“ Jure Karakaša.
Rikardo nastupa na županijskim natjecanjima u Lidranu, a životni cilj mu je postati glumac. Trenutno glumi u predstavi „Imamo li izbora?“ u formatu Forum Teatra, a svoju prvu ulogu u kazališnoj predstavi imao je u „Prva romska monodrama“ u kojoj je glumio ove godine.
Manifestacija je završena nastupom banda Rinkluzija. Band je sastavljen od polaznika radionica projekta Rinkluzija, kojeg provodi Udruga Ri Rock u suradnji s udrugom RoMorčić i Domom za odgoj djece i mladeži Rijeka. Uključuje korisnike romske nacionalne manjine i korisnika većinske populacije kojima je pružena besplatna neformalna glazbena edukacija u cilju poticanja kreativnosti, pozitivnog psihofizičkog razvoja te aktivnog uključivanja u društveni kulturni život zajednice u kojoj žive.
Projekt „Inkluzivni kotač“ je podržan kroz Fond za aktivno građanstvo, sredstvima Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP grantova.