Uoči dana plesa u Rijeci održana manifestacija Kinogibanja - ciklus večeri plesnog filma

Autor: Marina Pauletić 29.04.2023

kinogibanja_foto_martina_goricanec-47582 Foto: Martina Goričanec

Kinogibanja predstavljaju ciklus četiriju večeri plesnog filma i digitalnih ekvivalenata uz druženje i razgovore s autoricama filmova.

Rijeka - Uoči Međunarodnog dana plesa koji se svake godine obilježava 29. travnja, Udruga Prostor plus za riječku je publiku pripremila jedinstvenu manifestaciju Kinogibanja, ciklus večeri plesnog filma, uz razgovore s autoricama. U sklopu proljetnog dijela programa održala su se prikazivanja plesnih filmova domaćih autorica i autora kroz dvije večeri na više lokacija u Rijeci, a izvedena je i hrvatska premijera rada „Zbornik pogleda” autorice Mije Štark.

Kinogibanja predstavljaju ciklus četiriju večeri plesnog filma i digitalnih ekvivalenata uz druženje i razgovore s autoricama filmova. Proljetni dio ciklusa obuhvatio je dvije večeri posvećenih ovom nedovoljno zastupljenom umjetničkom mediju s ciljem približavanja istoga publici. Plesni film ili „ples za kameru” djelo je koje spaja posebnosti plesnoga i filmskoga medija, a u Hrvatskoj, posebice Rijeci publika nema često priliku gledanja plesnih filmova zbog neprepoznatosti i podzastupljenosti te filmske forme.

kinogibanja_foto_martina_goricanec Foto: Martina Goričanec

U prvoj večeri održanoj 26. travnja, publika u riječkom Art-kinu imala je prilike na velikom platnu uživati u radovima „Polaganost” Ive Pavičić i Vladimira Končara, „Cesara” Senke Baruška, „Babine suze” Marije Šćekić, „Sudar” Vladimira Končara, „Plesati sa…”, „Sivo” i „Meteo” Irme Omerzo te „an Hum an” Dore Brkarić. Nakon projekcija su autorice filmova Iva Pavičić, Senka Baruška i Irma Omerzo sudjelovale u moderiranom razgovoru s kuratoricom programa Ivanom Slunjski. Kroz pitanja o svom stvaralačkom procesu i o tome kako pristupaju radovima u formi plesnog filma, autorice su svaka iz svoje perspektive rasvijetlile razlike između koreografije plesa za izvedbe uživo i one za kameru, kao i odnos između montaže, režije i samog plesnog materijala. U razgovoru su sudjelovali i gledatelji koji su autoricama postavili pitanja o tome kako su se snalazile u uvjetima rada u vanjskom prostoru, te kako vide budućnost plesnog filma u Hrvatskoj. Zaključeno je da ovakve manifestacije svakako doprinose vidljivosti ovakvih umjetničkih radova te potiču autore na daljnje stvaranje.

Druga je večer održana 28. travnja u Galeriji Kortil obuhvatila je filmove „VisualLetter#1“ Eleonore Vrdoljak i „Lazarus“ Ivane Kalc te hrvatsku premijeru videoinstalacije i izvedbenog predavanja „Zbornik pogleda“ Mije Štark. Za razliku od radova prikazanih prve večeri u kojima se kroz tijela izvođača/ica jasno ističe plesni materijal, ovi plesni filmovi propituju što to ples može biti i obuhvatiti, pa tako u filmu „Lazarus“ posve izostaje plesno tijelo te je sniman na zaslonu računala. „Zbornik pogleda“ Mije Štark je publici kroz video materijale i izvedbeno predavanje publici približio „drevnu vještinu promatranja“ i kroz praktične vježbe potaknuo da i kroz vlastito tijelo urone u proces promatranja, kako izvanjskog svijeta tako i svoje nutrine. Na razgovoru nakon projekcija autorice Kalc i Štark su dublje progovorile o svojim radovima, kako su nastali i što za njih znače, te zajedno s publikom otkrile nova čitanja i značenja u kontekstu suvremenog društva obilježenog užurbanošću i otuđenošću. Nakon službenog dijela programa, večer se nastavila u druženju s autoricama te je publika imala prilike u neformalnoj i opuštenoj atmosferi nastaviti razgovor s autoricama.

Kinogibanja organizira Udruga Prostor plus u suradnji s Art-kinom i Galerijom Kortil, a sufinanciraju ga Hrvatski audiovizualni centar, Primorsko-goranska županija i Ministarstvo kulture i medija RH.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...