[VIDEO] Otvorena izložba 'Izvođenje demokracije' u Export drvu
Autor: Ana Šumanović 30.10.2022
Autorice izložbe Ana Adamović i Milica Pekić, te Rajko Grlić i Branka Cvjetičanin govorili su o demokraciji iz perspektive angažirane umjetnosti, o ulozi demokracije o umjetnosti te pitanju autorstva ako je neko djelo kolektivni proces.
Rijeka - U petak je u organizaciji Centra za napredne studije jugoistočne Europe Sveučilišta u Rijeci, Muzeja moderne i suvremene umjetnosti Rijeka i Grada Rijeke, u sklopu projekta„Cultures of Rejection: Conditions of Acceptability in Socio-spatial and Digital Environments“, otvorena izložba „Izvođenje demokracije“. Prije samog otvorenja održao se razgovor o demokraciji u obrazovanju i umjetnosti, a dodijeljene su i nagrade Erhard Busek za angažiranu umjetnost.
U razgovoru su sudjelovali rektorica Sveučilišta u Rijeci Snježana Prljić Samardžija, Selma Porobić i predstojnica Centra za napredne studije jugoistočne Europe Sveučilišta u Rijeci Sanja Bojanić. Govorile su o demokraciji u kontekstu visokog obrazovanja, odnosno na koji način sveučilišta mogu, ali i trebaju sudjelovati u promicanju demokracije i demokratičnosti, ali i o tome što demokracija danas uopće znači te koje su njene granice. Rektorica je istaknula Sveučilište u Rijeci kao dobar primjer promicanja demokratskih praksi, s obzirom da potiče projekte poput ove izložbe, a nedavno je Sveučilište dobilo i drugu nagradu za najangažiranije sveučilište te prvi nagradu People's Choice.
Autorice izložbe Ana Adamović i Milica Pekić, te Rajko Grlić i Branka Cvjetičanin govorili su o demokraciji iz perspektive angažirane umjetnosti, o ulozi demokracije o umjetnosti te pitanju autorstva ako je neko djelo kolektivni proces.
Nagradu Erhard Busek rektorica je dodijelila Rajku Grliću za njegove filmove te Baranki Cvjetičanin za rad na projektu „27 susjedstava“ u sklopu Europske prijestolnice kulture 2020. Nagradu je dobio i Enroll Bilibani, koji nije bio prisutan.
Projekt „Izvođene demokracije“ započele su autorice koje čine umjetničku organizaciju Kiosk (Beograd), a u organizaciji cijelog projekta „Izvođenje demokracije“ sudjelovale su i organizacije Kontrapunkt (Skoplje) i Dokufest (Prizren). Urednički tim čine: Ana Adamović, Eroll Bilibani, Iskra Geshoska, Veton Nurkollari, Milica Pekić, Artan Sadiku.
VIDEO
Organizacija Kiosk djeluje već 20 godina i konstantno djeluje u suradnji s drugim organizacijama, ali i građanima. Bavi se participativnim, odnosni kolektivnom umjetnosti, čega je ova izložba primjer. Cilj je bio razgovarati s što većim brojem profila različitih ljudi, a osnovno pitanje je bilo što je demokracija za njih.
„Izvođenje demokracije“ zapravo je kolektivni participativni umjetnički rad nastao u suradnji s građanima, aktivistima, članovima inicijativi i radničkih kolektiva te političkih stranaka (onih koji su se odazvale) Srbije, Kosova i Sjeverne Makedonije. Rad koji se sastoji od serije razgovora sudionika izložbeno je oblikovan kao multimedijska instalacija u prostoru. Intervjuirani sugovornici imali su određen vremenski okvir unutar kojeg su mogli izjasniti svoja promišljanja o demokraciji. Svi oni imali su jednak tretman, neovisno o svojoj pozadini. Instalacija je postavljena poput svojevrsnog foruma. Svaki video ima trideset sekundi tišine, koje su služile kao trenutak u kojem govornici „slušaju“ osobe na drugim ekranima.
Projekt su podržali Balkanski fond za demokracijju, projekt Njemačkog Maršalovog fonda SAD i Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), Allianz Kulturstiftung, Fondacija za otvoreno društvo, Srbija i Europski Fond za Balkan.
Izložba je otvorena do 4. studenog 2022. od 18 do 20 sati. Ulaz je besplatan.
Sadržaj izložbe dostupan je OVDJE.