Serijal Fiume crno – crveno Rijeka izazvao burne reakcije: Riječ je o falsifikatu i selektivnom čitanju prošlosti, ali od HRT se nije moglo drugo očekivati

Riječka povijest ostaje tema koja će izazvati velike kontroverze.

Rijeka – Na hrvatskoj televiziji završeno je prikazivanje dokumentarnog serijala Fiume crno – crveno Rijeka scenarista i redatelja Vanje Vinkovića koji je izazvao salve uglavnom negativnih reakcija među Riječanima.

Ukazuje se na revizionistički pristup scenarista i redatelja Vinkovića i njegovih sugovornika, neke je pak zasmetalo što se loše riječke demografsko-gospodarske trendove pokušava izvaditi iz hrvatskog konteksta i ne postavlja se pitanje tko je pravi krivac za uništenje velikih gospodarskih subjekata. Postavlja se također pitanje je li serijal politički pristran i koliko je faktografski točan, odnosno jesu li sami Riječani o svom gradu govorili u duhu političke propagande. Sporne su brojne konstrukcije filozofa, a u zadnje vrijeme i političara Nine Raspudića o riječkim izborima zadnjih 30 godina na kojima uvijek vlast osvaja SDP.

Naime, dokumentarni filmski serijal Fiume crno – crveno Rijeka u šest nastavaka, kroz razgovore s brojnim intelektualcima, prikazuje riječku i hrvatsku povijest kroz različite totalitarne poretke koji su posebice obilježili dvadeseto stoljeće. Serijal tako obrađuju Rijeku u vrijeme Habsburške Monarhije, Drugog svjetskog rata i poraća, jugoslavenskog komunističkog poretka, raspada Jugoslavije krajem osamdesetih, stvaranje hrvatske države i demokratskog poretka devedesetih, itd.

Jedan od sugovornika u seriji, osnivač Parafa Valter Kocijančić smatra da je Rijeka osušena banana. Povjesničar umjetnosti Berislav Valušek zamišlja alternativnu povijest i postavlja tezu da bi bilo više demokracije da je grad umjesto partizana oslobodila saveznička vojska 1945. Književnik Davor Velnić tvrdi da je Rijeka ubijeni grad u svakom pogledu. Ekonomist Hrvoje Pende smatra da nema tržišne ekonomije, tj. da su glavi poslodavac država, Grad i Županija zbog toga što su velika riječka poduzeća uništena zadnjih 30 godina.

Puno je još izjava koje su izazvale negativne reakcije.

Povjesničar Marko Medved jedan je onih koji tvrdi da je u serijalu Fiume crno – crveno Rijeka “riječ o, uz časne iznimke, selektivnom čitanju prošlosti grada i instrumentalizaciji događaja prošlog 20. st., što sve dovodi do falsificiranja povijesti.”

U slučaju savezničkog oslobađanja grada, Rijeka ne bi bila pripojena Hrvatskoj već bi ostala u Italiji. Time je serija falsificirala povijest jer običnom građaninu, kojemu je željela približiti riječku prošlost i time popularizirati povijest, nije objasnila ključni moment 20. st. u gradu i ključni trenutak serije”, smatra Medved.

Bivši gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel nije iznenađen time da je Hrvatska televizija prikazala upravo ovakav dokumentarac o Rijeci.

Od HRT-a se drugo nije moglo ni očekivati. Neprihvatljivo je da javna televizija financira ovakvu nazovi dokumentarnu seriju bez sudjelovanja relevantnih povjesničara od riječkih do europskih”, tvrdi Obersnel.

Ekonomski i demografski trendovi u Rijeci naravno nisu dobri, no je li serijal “Fiume crno – crveno Rijeka” sa spornim tumačenjima riječke povijesti, selektivnim analizama i dekontekstualiziranim pogledima na gospodarstvo, pravo mjesto za razmišljanje o riječkim perspektivama?

Na Facebook profilu Lokalpatrioti Rijeka kaže se da bi “odgovore trebalo potražiti na okruglom stolu grad-država sa svim odgovornim stranama, a ne na državnoj televiziji”.

Medved nadalje ističe da bi “Hrvatska radiotelevizija trebala biti javni servis; emitiranjem ovog serijala prostituirala je povijest za jeftinu dnevnu politiku”.

Više vremena i prostora posvećeno je tiskovini iz početka devedesetih Ri-telefaksu negoli Novom listu ili Radio Rijeci, iako svaki svjedok toga vremena znade da su potonji mediji izvršili neizmjerno veći upliv na identitet grada od prvo spomenutog dnevnog lista. Izostalo je spominjanje imena poput HDZ-ovog kadra Darija Vukića, a kamoli analiza propasti Croatia Linea”, navodi kao primjere Medved.

Na društvenim mrežama također se može pronaći puno komentara koji propituju vjerodostojnost serijala.

Zanimljiva rasprava povela se na Facebook grupi “Ako mene pitaš” koju vodi bivša novinarka Radio Rijeke Leonida Domijan Fišter.

Ni riječi tko je uništio najbolje firme u RI, tko je uništio Rijeku teritorijalnim ustrojem 1993. i sveo ju na samo 44 km2 i time dodatno suzio njezin razvoj”.

Može se izdvojiti i misao da je “serijal Fiume crno crveno Rijeka, što se mene tiče, uglavnom negledljiv promašaj s ciljem revizionizma povijesti grada. Režimska TV ga je prikazala s velikom radošću.”

Zanimljivo je i ovo razmišljanje:

Velnić je izjavio da su svi Fiumani talijanizirani Hrvati, kakva glupost. Valušek je prizivao da bi bilo bolje da nije bilo partizana, jer tada bi nas oslobodili Amerikanci i ovdje cvala demokracija. Kako da ne, oslobodila bi nas Crvena armija, živjeli bi pod njihovom čizmom do 90-ih kao i ostale zemlje istočnog bloka. Raspudić kaki da se u Rijeci dičimo tolerancijom, a uvijek glasamo za iste i time pokazujemo suprotno. Poslijeratno doba Rijeke je tendenciozno prikazano kao sistematsko poseljačenje, itd. Zadnju emisiju sam prestao gledati nakon desetak minuta, postalo je negledljivo od retuširanja povijesti.”

Uglavnom, riječka povijest ostaje tema koja će izazvati velike kontroverze.