SOS Rijeka: Ako žene mogu preuzeti semafore, tko zna što još mogu osvojiti?!

Naravno da ove lokacije neće biti i posljednje na kojima su ugrađene maske za pješačke semafore sa ženskim likom. Kada u narednim godinama budemo mijenjali zastarjelu opremu na nekim semaforiziranim raskrižjima na periferiji grada Rijeke, ugradit ćemo još takvih maski, kazao je Danijel Frka iz Rijeka prometa.

Semafor postavljen prošle godine

Rijeka – Nakon što su prošle godine na Dan žena na dvije lokacije pješačkih prijelaza u Adamićevoj ulici, kod zgrade Gradske knjižnice te između 128. i 111. brigade HV-a, djelatnici Rijeka prometa postavili maske sa ženskim likom na semafore, to se dogodilo i ove godine na isti dan. Novi ženski likovi osvanuli su na pješačkom prijelazu preko ulice Riva i na raskrižju Henckeova-Riva-Riva boduli-Ivana Zajca. Tim je pothvatom Rijeka postala prvi grad na ovim prostorima sa ženskim likom na semaforima.

I iako je na semaforu za pješake ljudima najbitnije je li crveno ili zeleno, ovakve su stvari izrazito bitne i za poticanje na promjene u ljudskoj svijesti. Ženski lik nije nešto nepoznato, može ga se vidjeti i u toaletu svakog ugostiteljskog objekta, pa je bilo pitanje vremena kada će se i ovakva praksa krenuti širiti. No, od kud ideja inicijatoricama iz SOS Rijeka – Centra za nenasilje i ljudska prava?

Kažu kako je njihova bivša pravnica Dunja Roić bila u Španjolskoj i vidjela po prvi put uživo takve semafore. To joj je dalo inspiraciju da ideju dovede u Rijeku. Nakon što su se postavili prošle godine u Rijeci, Tina Kovačić, predsjednica koordinacijskog tima SOS Rijeka, kaže kako je ogroman broj medija popratio tu priču.

Ekipa SOS Rijeka

– Zapravo, jako velik broj i svjetskih medija i iz susjedstva poput onih srpskih, ali vijest o tome je došla čak i do Kine, kazala je Kovačić. Djevojke iz SOS Rijeka su odlučile „pustiti u svijet“ semafore i kažu kako oni sada žive svoj život. Raduje ih što je Grad Rijeka odlučio postaviti još takvih semafora, a daju zeleno svijetlo da se ova praksa proširi na ostale dijelove grada, ali i na cijelu Hrvatsku.

– Svjesne smo da „ženski semafori“ neće riješiti problem rodne nejednakosti, ali želja nam je da potaknu promišljanje o toj temi i odmaknu nas od razmišljanja o „muškom svijetu“. Ako žene mogu preuzeti semafore, tko zna što još mogu osvojiti?!, istaknula je Kovačić.

Upitali smo i djelatnike Rijeka prometa kakvi su planovi za budućnost i hoće li još ovakvih semafora biti u Rijeci.

– Naravno da ove lokacije neće biti i posljednje na kojima su ugrađene maske za pješačke semafore sa ženskim likom. Kada u narednim godinama budemo mijenjali zastarjelu opremu na nekim semaforiziranim raskrižjima na periferiji grada Rijeke, ugradit ćemo još takvih maski, kazao je Danijel Frka iz Rijeka prometa.

Rekao je i kako se takvi simboli na semaforima već neko vrijeme mogu vidjeti u zapadnim zemljama poput Nizozemske i Belgije. Također, ovakvi semafori postoje i u Australiji. S obzirom na titulu koju ima ove godine, ovakvim činom Rijeka je zasigurno opravdava. Jer, semafori sa ženskim likom su zasigurno i dobra promocija grada u svijet, grada koji promiče toleranciju, jednakost i otvorenost.