Svečana proslava 30. obljetnice Makedonskog kulturnog društva Ilinden Rijeka

Čast nam je pozvati Vas na svečano obilježavanje 30. obljetnice Makedonskog kulturnog društva Ilinden Rijeka koje će se održati 23. listopada u 19 sati u Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku

Rijeka – MKD ILINDEN je prvo makedonsko društvo u RH. Osnovano je 13. siječnja 1991. godine, zahvaljujući nekolicini entuzijasta koji su postavili temelje, čije naslijeđe danas njeni vjerni članovi i dalje čuvaju i organizirano se zalažu za očuvanje makedonske tradicije, kulture i duhovnog života u Rijeci i PGŽ – u.

Nastavljajući uspješnu suradnju sa svim institucijama u Gradu Rijeci, Primorsko goranskoj županiji i Republici Hrvatskoj, upravni odbor u sastavu Ivona Dunoski Mitev, Vanđa Kalić i Lidija Božić, Gordana Kvajo, Dražen Todorovski, Sanda Trenevska Hreljac i Danijela Štanfel, u HKD-u na Sušaku svečano će dodijeliti ZAHVALNICE (BLAGODARNICE) institucijama, počasnim članovima te onim članovima koji su u nekim trenutcima bili pokretači ili podrška svim aktivnostima MKD Ilinden u proteklih 30 godina. Njihovim zalaganjem MKD Ilinden je danas renomirano društvo, ne samo kao nacionalna manjina, već ono čini dio multikulturalne Rijeke, Grada koji teče i Luke različitosti.

Njegujući bogatstvo Makedonije od samog početka, u okviru društva djeluje folklorna, glazbena i pjevačka skupina, realizirano je mnoštvo aktivnosti vezanih uz izdavaštvo, organizirani su i realizirani brojni koncerti, poetske večeri, otvorenja izložbi, ali i povijesni susreti i trenutci koje ćemo zauvijek pamtiti, kao npr. dolazak predsjednika Republike Makedonije, našeg Toše Proeskog itd.

Od kada je prvi put zakucalo srce Ilindena u Rijeci, njegove otkucaje slušamo i dio su svakodnevnice ovoga Grada i zato hvala svima onima čije će ime večeras biti pročitano. (Ako nekoga izostavimo, budite živi i zdravi i očekujte poziv za sljedeći jubilej!)

Vjerujemo da na mladima svijet ostaje, da će naše članstvo činiti kao i do sada, ne samo pripadnici makedonske nacionalne manjine već i pripadnici drugih manjina i većinskog naroda. Zahvalni smo svim sufinancijerima, Gradu Rijeci, PGŽ-u, Ministarstvu znanosti i obrazovanja te Vladi RH što prate naše aktivnosti i što su omogućili ono najvažnije, a to je da se makedonski jezik uči i njeguje u osnovnoj školi Centar u Rijeci, Prvoj hrvatskoj sušačkoj gimnaziji te na Lektoratu makedonskog jezika pri Filozofskom fakultetu u Rijeci.

„Naše iskustvo nam potvrđuje da narodi nisu dovoljni sami sebi, da je najbolji način služiti svojoj zemlji tako da joj osiguraš podršku drugih, zajedničkim naporima i zajedničkim sredstvima“.

«Našeto iskustvo ne uveruva deka naciite ne se dovolni sami za sebe, deka najdobriot način da i služiš na svojata zemja e da i obezbediš podrška od drugite, so zaemni napori i so zaednička sredstva.»

Svečanost dodjele zahvalnica uveličat će svojim nastupom orkestar, pjevačka, folklorna i dječja skupina – članovi koji su uvijek na prvoj crti kada se uzdignute glave pjeva makedonska pjesma u Domovini Hrvatskoj daleko od Tatkovine Makedonije.

Ponosni smo što živimo i radimo pod motom „DA GO POMLADIME SRCETO NA ILINDEN”!