Svečano predstavljen novoosnovani Centar za genetičku edukaciju Medicinskog fakulteta u Rijeci

Osnovni cilj Centra bit će ostvaren kroz znanstvena istraživanja te edukativno i stručno djelovanje. Sva znanstvena istraživanja bit će usmjerena na unaprjeđenje edukacije, a provođenjem različitih oblika edukacija koje se temelje na stvarnim potrebama bit će omogućeno stjecanje znanja, vještina i stavova prema medicinskoj genetici

Rijeka – Danas, 10. prosinca, u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke s početkom u 11 sati održano je svečano predstavljanje novoosnovanog Centra za genetičku edukaciju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci.

Medicinska genetika jedna je od najbrže razvijajućih medicinskih specijalizacija. Napreci u spoznajama, kao i razvoju novih, sveobuhvatnih metoda genetičkog testiranja, postaju sve prisutniji u sveukupnoj biomedicini. Istovremeno, oni nisu praćeni odgovarajućom razinom genetičke pismenosti kako kod liječnika koji nisu specijalisti medicinske genetike, tako i kod drugih zdravstvenih djelatnika koji su uključeni u skrb o pacijentima s mogućim genetskim poremećajima. To dodatno dolazi do izražaja s obzirom na činjenicu da Republika Hrvatska još uvijek nema uvedenu specijalizaciju iz medicinske genetike, što je izvan zdravstvenog standarda Europske unije. Osim kolegija Medicinska genetika na Integriranim studijima Medicine, u Republici Hrvatskoj dosad su nedostajali odgovarajući oblici dodatne edukacije iz medicinske genetike za struku, koje u svojem programu djelovanja objedinjuje upravo Centar za genetičku edukaciju.

Osnivanje Centra za genetičku edukaciju prepoznala je kao izuzetno važno i originalno rješenje ne samo akademska zajednica nego i vrh zdravstvenog sustava, o čemu je poticajno govorio i Ministar zdravstva Republike Hrvatske, dr. Vili Beroš u svojem pozdravu okupljenima na današnjoj svečanosti.

– Tema koronavirusa uvjerljivo dominira svim razinama društva, ali ne smijemo zanemariti razvoj struke i projekte za opće dobro. Preventivna medicina i genetičko opismenjavanje teme su o kojima se nedovoljno govori. Činjenica je da se medicinska genetika strelovito razvija, ali taj razvoj ne prati genetička pismenost. Zato mi je neizmjerno drago da imamo Centar genetičke edukacije koji je važan korak prema dodatnoj edukaciji liječnika i zdravstvenih djelatnika koji skrbe o pacijentima s genetskim poremećajima. Iako danas imamo više od 10.000 genetskih poremećaja, u društvu još uvijek postoje predrasude prema onima koji od njih boluju i to treba promijeniti. Centar genetičke edukacije predstavlja tu promjenu, istaknuo je ministar Beroš.

Osim ministra Beroša, koji se uslijed epidemioloških mjera okupljenima obratio putem videoveze, svečanosti su prisustvovali i: mr. sc. Vojko Obersnel, gradonačelnik Rijeke, Zlatko Komadina, župan Primorsko-goranske županije, prof. dr. sc. Saša Ostojić, predstojnik Zavoda za medicinsku biologiju i genetiku Medicinskog fakulteta u Rijeci, doc. dr. sc. Nina Pereza, voditeljica Centra za genetičku edukaciju Medicinskog fakulteta u Rijeci, prof. dr. sc. Borut Peterlin, predsjednik Europskog društva za humanu genetiku, prof. dr. sc. Snježana Prijić-Samaržija, rektorica Sveučilišta u Rijeci, izv. prof. dr. sc. Goran Hauser, dekan Medicinskog fakulteta u Rijeci, prof. dr. sc. Alen Ružić, ravnatelj KBC-a Rijeka, doc. dr. sc. Vladimira Vuletić, zamjenica ravnatelja KBC-a Rijeka i predstojnica Klinike za neurologiju, prof. dr. sc. Jelena Roganović, predstojnica Klinike za pedijatriju KBC-a Rijeka, prof. dr. sc. Herman Haller, predstojnik Klinike za ginekologiju i porodništvo KBC-a Rijeka, izv. prof. dr. sc. Sanja Musić Milanović, voditeljica Službe za promicanje zdravlja, HZJZ, Vlasta Zmazek, predsjednica Hrvatskog saveza za rijetke bolesti

Centar za genetičku edukaciju osnovan je s osnovnim ciljem podizanja razine genetičke pismenosti liječnika koji nisu specijalisti medicinske genetike i drugih zdravstvenih djelatnika koji su na bilo koji način uključeni u skrb o pacijentima s (mogućim) genetskim poremećajima, ali i u cilju edukacije opće populacije, ponajprije pacijenata i njihovih obitelji.

Razlozi za osnivanje Centra za genetičku edukaciju proizlaze s jedne strane iz velikog nesrazmjera između tehnoloških mogućnosti, koje su medicinsku genetiku učinile jednom od najbrže razvijajućih medicinskih specijalizacija, a s druge stane nemogućnosti pravovremenog praćenja tog razvoja uslijed nedostatnog genetičkog opismenjavanja brojnih važnih skupina.

Docentica Nina Pereza, voditeljica Centra za genetičku edukaciju na predstavljanju je istaknula da je Centar proizašao je iz polustoljetnog iskustva Zavoda za medicinsku biologiju i genetiku Medicinskog fakulteta u Sveučilišta Rijeci. Znanost i struku povezujemo s edukacijom, želeći ovaj projekt usmjeriti na nove, više razine te ujedno naglasila:

– Centar je od izuzetnog značaja za čitavu zajednicu, od liječnika i drugih zdravstvenih djelatnika do pacijenata i zainteresirane javnosti. Podizanje razine genetičke pismenosti liječnika i zdravstvenih djelatnika omogućit će bolju skrb o pacijentima s genetskim poremećajima, a pacijentima, njihovim obiteljima i široj javnosti pridonijeti kvalitetnijem donošenju odluka o vlastitom zdravlju. Znanje oplemenjuje život, znanost donosi napredak, a jedino se edukacijom možemo boriti protiv pogrešnih stavova, strahova i manipulacije.

Osnovni cilj Centra bit će ostvaren kroz znanstvena istraživanja te edukativno i stručno djelovanje. Sva znanstvena istraživanja bit će usmjerena na unaprjeđenje edukacije, a provođenjem različitih oblika edukacija koje se temelje na stvarnim potrebama bit će omogućeno stjecanje znanja, vještina i stavova prema medicinskoj genetici. Navedeno uključuje poslijediplomski specijalistički studij za liječnike, tečajeve cjeloživotnog obrazovanja i radionice za zdravstvene djelatnike, radionice za pacijente i njihove obitelji, ali i širu populaciju u cilju prevencije različitih bolesti. Kroz stručno djelovanje i uspostavljanje suradnje s ekspertnim centrima u Europi i svijetu Centar će aktivno sudjelovati u unaprjeđenju genetičke edukacije organiziranjem stručnih skupova i sudjelovanjem u njima.