U OKU KAMERE Plavi dan u Pomorskoj školi Bakar obilježen projektom Plastificiramo li more?

Budući pomorci na Plavom danu doznali su više o tunama u Jadranskom moru

BAKAR Plavi dan u Pomorskoj školi Bakar održao se 14. put. Ove godine u nešto izmijenjenom izdanju, s obzirom na epidemiološke mjere. Plavim danom želi se potaknuti zaštita prirodne baštine Mediterana, educiranje učenika, osvijestiti pojedince da je nužan osobni doprinos u očuvanju prirodnih bogatstava, kulture i običaja. Također se Plavim danom želi potaknuti sudjelovanje u eko-akcijama, promicati zdravu mediteransku prehranu, održivi razvoj i biološku raznolikost Jadrana i Mediterana.

Tema ovogodišnjeg projekta su tune u Jadranskom moru. Plavi dan ponudile su online predavanja “Ulov i uzgoj tuna u Hrvatskoj” (dr.sc. Krstina Mišlov Jelavić), “Tune i tunere Bakarskog zaljeva” (Sonja Jelušić Marić, Marica Kučan, Ivo Polić).

Predstavljen je projekt “Plastificiramo li more” kojim je upozoreno da plastika postaje sve više opasnost za more i morske organizme, ali i čovjeka. Projekt će se odvijati godinama, u njemu će sudjelovat i i školski brod “Vila Velebita II” koji će posebnom mrežom skupljati plastiku. Sve će to promatrati i učenici, što će sigurno djelovati na njihovu ekološku svijest.

Na Plavom danu bilo je riječi i o skorim upisima u Pomorsku školu Bakar. Upisuju se dva razreda nautike i dva razreda tehničara za brodostrojarstvo. U svakom razredu ima mjesta za 24 učenika. Svake godine vladao je velik interes za upis u bakarsku srednju školu pa se isto očekuje i ove godine. No, činjenica je da je osnovnu školu završilo 800 učenika manje no proteklih godina i da će se to reflektirati i na upise u srednju školu. U Pomorskoj školi Bakar vjeruju da će siguran i dobro plaćen posao nakon završetka škole privući mnoge mlade, kaže novi ravnatelj Pomorske škole dr. Igor Kegalj.