Udruga za razvoj civilnog društva SMART dodijelila nagrade „Volonteri godine“

Udruga za razvoj civilnog društva SMART dodijelila nagrade „Volonteri godine“

OŠ Eugen Kumičić Rijeka

Volonterke i volonteri  uključuju se u olakšavanje raznih kriza ali će značajnu ulogu imati i u postkriznom razdoblju kako bi  pružali podršku onima koji će posljedice krize značajnije osjetiti u svojim životima. Udruga za razvoj  civilnog društva SMART zahvaljuje svim volonterkama i volonterima koji su se uključili u  olakšavanje trenutne zdravstvene krize.  

Rijeka – Udruga za razvoj civilnog društva SMART – Volonterski centar Rijeka, Primorsko-goranska  županija i Grad Rijeka povodom 5. prosinca, Međunarodnog dana volontera dodijelili su nagradu „Volonteri godine“ u nekoliko kategorija, za 2020. godinu.

Međunarodni dan volontera obilježava se od 1985. godine, s ciljem obraćanja pažnje na vrijeme, trud,  vještine i znanje kojega volonterke i volonteri ulažu u razvoj naše zajednice i tako svojim  nesebičnim djelima mijenjaju svijet na bolje. Osim volonterki i volontera ,nagradili smo i organizacije  koje uključuju volontere, nagradom za kvalitetan rad s volonterima/kama – “Organizator volontiranja  2020.” Organizacije koje omogućuju volontiranje u svojim aktivnostima vrlo su važna karika u razvoju  volonterstva.

– Nagradom za školske volonterske klubove prepoznajemo važnost promoviranja i  organiziranja volonterskih aktivnosti u odgojno – obrazovnim ustanovama. Škola kao ključni nositelj  odgoja i obrazovanja može imati veliku ulogu u promicanju vrijednosti koje se volontiranjem  afirmiraju, kao što su sloboda izbora, solidarnost, razvoj osobnih potencijala zaštita ljudskih prava, briga  za održivi razvoj i interkulturalno učenje, kažu u SMART-u.

Hrvatski kulturni dom na Sušaku – koordinatorica Asja Brusić

Tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana volontera je Možemo zajedno volontiranjem referirajući se na ogroman utjecaj u zajednici koji volonterke i volonteri imaju u kriznim situacijama poput  trenutne u kojoj se nalazimo. Istraživanja pokazuju da one zajednice u kojima se ulaže u razvoj  volonterstva imaju veću otpornost i bolji odgovor na razne krizne situacije.

Volonterke i volonteri  uključuju se u olakšavanje raznih kriza ali će značajnu ulogu imati i u postkriznom razdoblju kako bi  pružali podršku onima koji će posljedice krize značajnije osjetiti u svojim životima. Udruga za razvoj  civilnog društva SMART zahvaljuje svim volonterkama i volonterima koji su se uključili u  olakšavanje trenutne zdravstvene krize prema njihovim mogućnostima i time ukazali koliko je  važno graditi zajednice temeljene na solidarnosti, uključivosti i brizi za drugoga, vaš je  doprinos zaista neprocjenjiv.

Ove izazovne godine dodjelu smo održali u online okruženju, a nagrade su simbolično uručili  zamjenik riječkog gradonačelnika, gospodin Nikola Ivaniš i zamjenik primorsko-goranskog  župana, gospodin Petar Mamula.

Nagrade Grada Rijeke i SMART-a primili/e su Mirjana Pucić, Franjevački svjetovni red Mjesno  bratstvo Trsat, Snežana Mamula, Centar za kulturu dijaloga i Ivan Šušak, Centar za odgoj i  obrazovanje Rijeka.

Nagrade Primorsko – goranske županije i SMART-a primili/e su Vesna Štemberger, Udruga žena  operiranih dojki Nada, Rijeka, Luis Ferderber, Srednja škola Delnice i Bruno Brautović, Udruga za  terapijsko jahanje Pegaz.

SMART-ova nagrada “Organizator volontiranja 2020.” uručena je Hrvatskom kulturnom domu na  Sušaku, a nagrada “Školski volonterski klub 2020., dodijeljena je Osnovnoj školi Eugen Kumičić  Rijeka.

Dodijeljene su i pohvale Volonterskog centra Udruge SMART koje su dobili Amra Ramić (Hrvatski  kulturni dom na Sušaku) Marko Laća (Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter), Srednja  škola dr.Antuna Barca Crikvenica, Učenički dom ŽTŠ Moravice, Učenički dom Lovran, Srednja škola  Delnice, Ugostiteljska škola Opatija , Osnovna škola Centar Rijeka, Osnovna škola Nikola Tesla Rijeka.

S obzirom na okolnosti, na našoj Facebook stranici moguće je pogledati online izložbu koja je inspirirana nagrađenim i pohvaljenim volonterima i organizatorima volontiranja, ali i svima  onima koji su potiho i „nevidljivo“ zakoračili u volonterstvo, ostavljajući snažan trag u onima kojima su  pomogli. Inspirirana je i našim radom, našom motivacijom i naporima da volontiranje učinimo  vidljivim, važnim, vrednovanim, vezivnim tkivom zajednice.

Vjerujući i promičući volontiranje kao jedan od najsnažnijih elemenata koji doprinose osobnom i  društvenom razvoju, naš prethodni rad predstavljamo kroz retrospektivu razvoja nagrade „Volonteri  godine“, ali i različite varijacije kroz koje se volontiranje manifestira, od volontiranja u ustanovama  socijalne skrbi, volontiranja starijih osoba i utjecaja na zdravlje, inkluzivnog volontiranja, volontiranja kao  osobnog i profesionalnog razvoja te školskog volontiranja i volontiranja mladih.