Unija Kvarnera od županije i države traži hitne mjere za pripremu turističke sezone: Kvarner u crvenom, alarm za turizam

– S jučerašnjim danom cijepljeno je svega 1,5% stanovništva Kvarnera. Unija Kvarnera zahtijeva od odgovornih da osiguraju preduvjete za sigurnu turističku sezonu, s pripremama je evidentno da smo zakasnili, naglasio je predsjednik Unije Kvarnera Marko Boras Mandić

Rijeka – Unija Kvarnera je danas održala konferenciju za medije na kojoj je izrazila zabrinutost zbog trenutnog epidemiološkog stanja u kojem se nalazi PGŽ, te utjecaja takve situacije na predstojeću turističku sezonu. Unija je također javnosti predstavila popis mjera koje bi za cilj imale što bolju, kvalitetniju i dužu turističku sezonu.

Priopćenje s konferencije za medije prenosimo u cijelosti:

– Unija Kvarnera traži poduzimanje hitnih mjera od strane odgovornih na županijskoj i državnoj razini na pripremi turističke sezone, uvodno je istaknuo predsjednik Unije Kvarnera Marko Boras Mandić te nastavio kako Unija Kvarnera traži sljedeće:

  • upravljanje krizom tako da Kvarner bude u epidemiološki zelenoj zoni
  • prioritetno cijepljenje svih zaposlenih u turizmu
  • maksimalno fiskalno rasterećenje svih u sektoru turizma od strane državne,
    regionalne i lokalne razine
  • mogućnost besplatnog, dostupnog i brzog testiranja tijekom turističke sezone
  • otvorenost i protočnost državnih granica tijekom cijele turističke sezone

– Regija Kvarner mora biti sigurna i poželjna turistička destinacija, kao što je bila i prošle godine kada smo imali puno skromnije alate u borbi s ovom krizom, naglasio je Boras Mandić.

– Kvarner se crveni i to nije dobro. Tri tjedna do Uskršnjih praznika kojima počinje turistička sezona na Jadranu, ne samo da Hrvatska iz dana u dan bilježi rast Covid 19 oboljelih, nego Kvarner u tome prednjači, objasnio je Nedo Pinezić, član Senata Unije Kvarnera te nastavio kako imamo preko 100 novooboljelih dnevno, Njemačka nas je uvrstila na crvenu listu i žalosno je da se ovo stanje nastoji opravdati otvaranjem ugostiteljskih terasa. Dapače, terase su otvorene u svim hrvatskim županijama pa tako i u susjednoj Istarskoj, a nigdje nije zabilježeno toliko povećanje broja oboljelih kao na Kvarneru.

– Unija Kvarnera smatra da nadležna ministarstva, ali i gradovi i općine moraju svima u sektoru turizma hitno odgoditi plaćanje davanja za 2021. godinu ili ih otpisati barem u polovici iznosa, obzirom da je sada jasno da u prvoj polovici godine neće biti turističkog prometa – naglasio je Đanino Sučić te nastavio kako je preduvjet bez kojeg se ne može, stavljanje Kvarnera na zelenu listu.

– Ako i ove godine izostane prihod od turizma, ljudi koji su uložili svoj rad, novac, pa i zadužili se da bi si osigurali nešto više obiteljskih prihoda, ući će u ozbiljne financijske probleme. Situacija je alarmantna, objasnio je Sučić.

– Turistički sektor na području Kvarnera i Istre čini 51 % ukupnog nacionalnog prometa. Po aktualnom stanju i sadašnjim brojkama 50 % tog sektora u izvjesnom je riziku od bankrota, ovrha i dugova. Puno ugostitelja već sada je zauvijek napustilo svoje poslove, upozorio je Robert Salečić, član Senata Unije Kvarnera i predsjednik regionalne podružnice Rijeka.

– S jučerašnjim danom cijepljeno je svega 1,5% stanovništva Kvarnera. Unija Kvarnera zahtijeva od odgovornih da osiguraju preduvjete za sigurnu turističku sezonu, s pripremama je evidentno da smo zakasnili, zaključno je naglasio predsjednik Unije Kvarnera Marko Boras Mandić.