Vedran Vivoda: Danas je dan kada simbolično predajemo 2021 potpis za moju kandidaturu za gradonačelnika i mojeg užeg tima kao mojih zamjenika

Istaknuo je da Rijeku 21. stoljeća vidi kao grad u kojem mladi imaju posao, riješeno stambeno pitanje i mjesto za dijete u vrtiću. -To je grad koji pomoću nove tehnologije upravlja komunalnim sustavima.  Rijeka 21. stoljeća je pametan grad koji je hrabro ušao u zelenu i digitalnu transformaciju. To je grad transparentnog trošenja javnog novca i uključenosti građana u odlučivanju. Rijeka 21. stoljeća je predvodnik razvoja u Republici Hrvatskoj, kazao je Vivoda.

Rijeka – -Danas je dan kada simbolično predajemo 2021 potpis za moju kandidaturu za gradonačelnika i mojeg užeg tima kao mojih zamjenika, Alana Sankovića i Roberta Salečića. Simbolika broja 2021 i broja 21 u našoj je kampanji višestruka. 2021. godina je godina u kojoj će građani Rijeke imati mogućnost birati budućnost i zajedno s nama uvesti našu Rijeku u 21. stoljeće, kazali su iz Akcije mladih i Unije Kvarnera u sklopu predaje kandidature za gradonačelnika Grada Rijeke Vedrana Vivode i zajedničke liste za Gradsko vijeće Grada Rijeke.

-Kako je cilj našega programa Rijeku transformirati u održivi pametan grad snažnu simboliku broja 21 ima i Agenda 21 Ujedinjenih naroda koja je donesena na konferenciji o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru 1992. Deklaracija i Akcijski program za 21. stoljeće (Agenda 21), usvojeni na Konferenciji, daju snažnu potporu načelu održivog razvoja, istaknuo je Vivoda, dodajući kako, da bi postigli održivost, Rijeka mora implementirati pametna rješenja koja omogućuju pametne tehnologije. Osobine poput održivosti, kvalitete života i održivog razvoja uz korištenje moderne tehnologije i znanja karakteriziraju pametan održivi grad (SSC).

Istaknuo je da Rijeku 21. stoljeća vidi kao grad u kojem mladi imaju posao, riješeno stambeno pitanje i mjesto za dijete u vrtiću. -To je grad koji pomoću nove tehnologije upravlja komunalnim sustavima.  Rijeka 21. stoljeća je pametan grad koji je hrabro ušao u zelenu i digitalnu transformaciju. To je grad transparentnog trošenja javnog novca i uključenosti građana u odlučivanju. Rijeka 21. stoljeća je predvodnik razvoja u Republici Hrvatskoj, kazao je Vivoda.

Da bi to postigli, iz Akcije mladih i Unije Kvarnera pripremili su program Točka na Ri nazvan po njihovoj digitalnoj platformi za direktno uključivanje građana u stvaranje njihovog programa. Program se, objašnjavaju u nastavku, sastoji od 6 glavnih cjelina.

-Odlučivanje 21. stoljeća: Uključenost građana u procese upravljanja gradskim sredstvima te njihova transparentnost važne su odlike svakog demokratskog društva. Pomoću digitalnih alata građani će moći direktno predlagati projekte, ali i odlučivati o trošenju sredstava Grada  i komunalnih društava.  Mjesni odbori će dobiti veću autonomiju i sredstva namijenjena za uređenje kvarta.

Komunalna usluga 21. stoljeća: Komunalna usluga 21. stoljeća je prije svega pravovremena i prilagodljiva. Za unaprjeđenje usluga moramo uvesti modernu tehnologiju pri praćenju sustava u realnom vremenu, ali i za samo odlučivanje. Takav način rada dovesti će do ušteda i mogućnosti novih ulaganja u  sustav, ali i do mogućnosti za smanjivanje računa za građane.

Gospodarstvo 21. stoljeća: Rijeka je u tranziciji ostala bez svoje industrije i traži novi smjer razvitka. Rijeka 21. stoljeća ima konkretne poticaje i olakšice za poduzetnike. Rijeka 21. stoljeća se za svako radno mjesto i svakog investitora. Grad interdisciplinarnim pristupom, kroz suradnju s gospodarskim subjektima, akademskom zajednicom i međunarodnim partnerima  jača gospodarstvo, te malo i srednje poduzetništvo. Grad 21. stoljeća ima razvijen sustav start-up inkubatora za mlade s ciljem otvaranja novih radnih mjesta za zapošljavanje i samozapošljavanje. U Rijeci 21. stoljeća Razvojna agencija Porin ima veću podršku Grada i veće ovlasti. Grad 21. stoljeća uspješno potiče tvrtke iz IT sektora, brodostrojarstva, kreativnih industrija i društvenih inovacija. U 21. stoljeću Rijeka ima ICT platformu kojom promovirati gradske start-upove, ali  i one iz ”Riječkog prstena”. Rijeka 21. stoljeća potiče suradnju Sveučilišta i Veleučilišta s njihovim partnerima kako bi se ciljano ulagalo u inovacijske procese usmjerene prema gospodarskom rastu i razvoju grada.

 

Obitelj  21. stoljeća: Rijeka 21. stoljeća ima prirodni prirast. Da bi to postigli moramo omogućiti kvalitetno zaposlenje za mlade i njihovo stambeno pitanje. Posao ćemo riješiti gospodarstvom 21. stoljeća, a stambeno pitanje uvođenjem RENT TO OWN sustava.

Osim toga, dodaju, mora se omogućiti pristupačne jaslice i vrtić za svako dijete, povećati nagrade za novorođenče, omogućiti kvalitetno osnovno školstvo, te omogućiti od vrtića do kraja srednje škole za djecu roditelje sa slabim prihodovnim cenzusom niz besplatnih usluga za djecu od prijevoz u školu, besplatnih radnih bilježnica, bilježnica i informatičke opreme do besplatne marende i besplatnog produženog boravka, te troška odjeće.

Promet 21. stoljeća: Rijeka 21. stoljeća je grad u kojem postoji mogućnost jeftinog najam gradskog elektroautomobila, bicikla ili romobila. Grad koji na rubnim dijelovima šireg centra grada ima komunalne garaže. Grad je to električne gradske željeznice i modernih autobusa. Grad je to čijim prometom  upravlja umjetna inteligencija.

Živjeti 21. stoljeće: Rijeka 21. stoljeća živi uz svoju Rječinu čiju obalu krase šetnice, parkovi i biciklističke staze. Rijeka jednako tako živi i na moru. Molo longo i šetnica na Costabelli su uređeni i dodani su im novi sadržaji. Rijeka 21. stoljeća ima revitaliziranu obalu i industrijsku baštinu. Grad ima u svakom kvartu sportsko rekreacijski centar na otvorenom. Rijeka 21. stoljeća ponosi se svojim autobusnim kolodvorom. U Rijeci 21. stoljeća nema iseljavanja, baš suprotno, objašnjavaju iz Akcije mladih i Unije Kvarnera.

-Nemojte zaboraviti da za usvajanje nove navike treba samo 21 dan. To će biti dovoljno da građani Rijeke osjete prve razlike u životu u našem gradu. Drage Riječanke i Riječani mogu Vam samo poželjeti dobrodošlicu u  21. stoljeće, zaključio je Vivoda.