[VIDEO] Na Medicinskom fakultetu u Rijeci održan simpozij na temu cijepljenja djece i mladih protiv Covid-19 bolesti

Simpozij je prvenstveno bio namijenjen edukaciji i razmjeni iskustava stručnjaka i praktikanata koji se bave zdravstvenom zaštitom, pedagoškim radom, mentalnim zdravljem i etikom.

Rijeka – Na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci održalo se stručno znanstveni simpozij “Cijepljenje djece i mladih protiv Covid-19 – zaštita od bolesti i posljedica, protuepidemijski, psihološki i društveni doprinos”. Simpozij je prvenstveno bio namijenjen edukaciji i razmjeni iskustava stručnjaka i praktikanata koji se bave zdravstvenom zaštitom, pedagoškim radom, mentalnim zdravljem i etikom.

“Neposredni povod za organizaciju Simpozija bila je globalno vrlo aktualna tema cijepljenja protiv COVID-19 djece u dobi od 5 do 11 godina. S obzirom na prvorazredni javnozdravstveni značaj cijepljenja u okolnostima pandemije COVID-19, kao i prijepore koje ova tema izaziva u javnosti, nameće se potreba za rekapitulacijom znanja i stručnih iskustava s COVID-19 bolešću, epidemijom te tjelesnim, psihološkim i društvenim posljedicama. Dovoljna razina stručnog i institucionalnog konsenzusa neophodna je za učinkovitost sveobuhvatne javno-zdravstvene i društvene intervencije, koja u najvećoj mogućoj mjeri treba biti temeljena na zajedničkom nazivniku, znanstvenim dokazima i moralnoj prihvatljivosti. Zbog nužnosti brzog protuepidemijskog djelovanja i spašavanja ljudskih života, učinkovitost intervencije značajno ovisi o stečenim stručnim znanjima i iskustvima kao i korištenju svih raspoloživih znanstvenih metoda i izvora koje omogućuju posredno zaključivanje o novom medicinskom izazovu”, naveli su iz Organizacijskog odbora koji čine: Dr.med. Dobrica Rončević, spec. epid.subspec.zdravstvene ekologije, prof.dr.sc. Stipan Jonjić, izv.prof.dr.sc. Gordana Pelčić, dr.med. spec.ped., doc.dr.sc. Iva Bilić Čače, dr.med. i Danijela Bradamante, univ.spec.rel.publ.

“Cijepljenje se pogotovo preporuča djeci koja su kronično bolesna pa mogu razviti komplikacije bolesti, djeci koja žive s kroničnim bolesnicima a posebice se preporuča djeci koja žive u nekakvim kolektivima u kojima obitavaju, spavaju i slično”, rekla je Nataša Dragaš-Zubalj, voditeljica Odjela školske i sveučilišne medicine pri Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije.

Ostatak izjave kao i izjave Stipana Jonjića s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, glavnog epidemiologa NZZJZ PGŽ Dobrice Rončevića te msgr. Mate Uzinića, nadbiskupa koadjutora Riječke nadbiskupije poslušajte u nastavku: