Vijećnica Capan: Zašto nije uređeno nalazište antičkog Principija? Obersnel: To je dio iduće Strategije kulturnog razvitka

Tijekom 2013. godine otkrivena su arheološka nalazišta u riječkom Starom gradu, podsjeća Capan, na mjestu ostataka antičkog Principija te antičkih termi kod Kosog tornja.

Rijeka – Članica Gradskog vijeća Filipa Capan poslala je upit gradskim strukturama u kojem se raspituje zbog čega nije realizirana ideja uređenja arheološkog nalazišta antičkog Principija u središtu grada koji je zatrpan i pada u zaborav.

Tijekom 2013. godine otkrivena su arheološka nalazišta u riječkom Starom gradu, podsjeća Capan, na mjestu ostataka antičkog Principija te antičkih termi kod Kosog tornja.

– Mišljenja sam kako su to izuzetno važna otkrića na kojima leži naš Grad, a koja su ujedno vrijedno kulturno bogatstvo. Arheološki park Principij, Stari grad, Rijeka predstavlja jedinstven spomenik kasne antike u samom povijesnom središtu Rijeke te bih iskazala kako je to uistinu reprezentativan spomenik povijesti koji ujedno podiže atraktivnost Grada u kulturnom i turističkom pogledu. Pitanje je usmjereno na dio arheološkog otkrića koje nije uređeno kako se planiralo u obliku paralelnih greda različitog materijala, između kojih bi bile staklene plohe te bi nalazište bilo vidljivo svakom prolazniku, kaže u svom upitu vijećnica Filipa Capan.

Gradonačelnik Vojko Obersnel odgovara da arheološka istraživanja na Trgu pul Vele crikve u riječkom Starom gradu provela je Služba za arheološku baštinu Hrvatskog restauratorskog zavoda tijekom 2008. i 2009. godine. Tijekom istraživanja pronađeni su ostaci dviju razvojnih faza antičkih javnih gradskih termi te ranokršćanske bazilike ukrašene podnim mozaicima.

Po završetku spomenutih arheoloških istraživanja Grad Rijeka, Odjel gradske uprave za kulturu u suradnji s Ministarstvom kulture Republike Hrvatske, Upravom za zaštitu kulturne baštine, Konzervatorskim odjelom u Rijeci, Odjelom gradske uprave za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenjem zemljištem i Odjelom gradske uprave za komunalni sustav, raspisao je s Društvom arhitekata Rijeka kao provoditeljem, javni arhitektonsko-urbanistički natječaj za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog rješenja uređenja Traa pul Vele crikve.

– Na sjednici održanoj 17. veljače 2012. godine članovi ocjenjivačkog suda donijeli su odluku da se prva nagrada dodijeli autoru Igoru Franiću, dipl.ing.arh. iz Zagreba za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog rješenja uređenja Trga pul Vele crikve u Starom gradu u Rijeci. Tijekom postupka izdavanja lokacijske dozvole Konzervatorski odjel u Rijeci nije dao suglasnost projektu odabranom na natječaju te je rješenjima o posebnim uvjetima uređenja Trga pul Vele crikve od 31. siječnja 2013. i 12. listopada 2015. godine uvjetovao dopunu izvornog idejnog rješenja koja uključuje izradu konzervatorskog elaborata kojim bi se ispitala izvodljivost postojećeg idejnog projekta uređenja trga te dale smjernice za daljnje projektiranje, a sve u cilju očuvanja pronađenih arhitektonskih ostataka i njihove prezentacije, odgovara Obersnel.

Konzervatorski elaborat za građenje Trga pul Vele crikve u Rijeci izradio je Hrvatski restauratorski zavod u kolovozu 2018. godine. Njime je predviđeno da se idejni projekt prilagodi konzervatorskim uvjetima, budući da bi provedba projekta izabranog na natječaju uzrokovala dodatnu statičku destabilizaciju zvonika, odnosno „kosog tornja*1, predviđeni građevinski radovi rezultirali bi destrukcijom ili uklanjanjem većeg dijela arheoloških struktura na području oko zvonika, a sami mozaici, radi potrebnih građevinskih radova, bili bi izmješteni, što je protivno preporukama krovnih međunarodnih institucija.

Također, postavljanje i održavanje sofisticiranog sustava namijenjenog održavanju stabilnih mikroklimatskih uvjeta potrebnih za očuvanje mozaika iznimno je skupo, a prije provedbe projekta bila bi potrebna dodatna arheološka istraživanja i restauratorski zahvati.

– Sukladno smjernicama konzervatorskog elaborata, Grad Rijeka razmatra prilagodbe projekta, s obzirom na to da je predložena izmjena obuhvata površine lokaliteta za prezentaciju kako bi se izbjegle agresivne građevinske intervencije te je potrebno pronaći rješenje za prezentaciju mozaika u takvoj situaciji, kao i prilagoditi korištene materijale i tehnička rješenja zaštiti arheoloških struktura. Dovršetak projekta uređenja Trga pul Vele crikve bit će planiran kao dio iduće Strategije kulturnog razvitka Grada Rijeke, tvrdi Obersnel.