ŽDO Rijeka podignulo optužnicu protiv mladića koji je gliserom usmrtio 20-godišnju Austrijanku kod Malinske

Okrivljenika se tereti, pojašnjava u objavi Županijsko državno odvjetništvo u Rijeci, da je 24. srpnja 2019. u akvatoriju ispred Malinske približavajući se obali, iako upoznat sa činjenicom da se kreće akvatorijem u kojem se kreću kupači, propustio na adekvatan način promatrati akvatorij i put plovidbe te smanjiti brzinu glisera kojim je upravljao.

Rijeka – Županijsko državno odvjetništvo u Rijeci je, po završetku istrage, podiglo optužnicu protiv hrvatskog državljanina (1993.) zbog počinjenja kaznenog djela ugrožavanja posebnih vrsta prometa, izvijestili su danas iz ŽDO Rijeka.

Okrivljenika se tereti, pojašnjava se u objavi, da je 24. srpnja 2019. u akvatoriju ispred Malinske približavajući se obali, iako upoznat s činjenicom da se kreće akvatorijem u kojem se kreću kupači, propustio na adekvatan način promatrati akvatorij i put plovidbe te smanjiti brzinu glisera kojim je upravljao u mjeri da ga može lako i brzo zaustaviti ili po potrebi skrenuti s njim. Tereti ga se da zbog navedenog nije na vrijeme uočio dvoje plivača ni njihovu ronilačku plutaču, pa je gliser kojim je okrivljenik upravljao prešao preko plivača pri čemu je elisa glisera zahvatila plivačicu i nanijela joj mnogobrojne teške i po život opasne ozljede od kojih je preminula istog dana u Kliničkom bolničkom centru u Rijeci.

U stravičnom udaru glisera ispred Malinske poginula je 20-godišnja Austrijanka Verena Heinz. Njezin otac Dieter Heinz bio je s njom u moru kad se tragedija dogodila.

– Dan je bio prekrasan, a more izvrsno, nije bilo nikakvih valova, pučina je bila mirna. Htjeli smo trenirati zarone na dah, u čemu je ona uvijek bila bolja od mene. Verena je, naime, u Malinsku došla kako bi kao instruktor pomogla u pripremama austrijskog prvaka u ronjenju Christiana Redla, koji je trebao doći dva dana kasnije. Dakle, nije točno što se pisalo da smo bili na odmoru, nego je došla raditi. Radili smo naizmjenične zarone, jedan bi ostao na površini dok bi drugi ronio. Ronili smo u serijama, dvije minute ronjenja pa tri odmora. Verena nekoliko tjedana nije ronila, pa je imala malih problema s uhom. Zato se jako razveselila kad je iz trećeg puta uspjela do kraja zaroniti. Bila je vesela, smijali smo se i stvarno uživali, prisjećao se za Jutarnji list Verenin otac nakon tragedije.

Kaže kako je uokolo bilo mnogo jet skijeva i skutera, no oni im nisu predstavljali opasnost.

– Bili smo označeni velikom bovom, vidljivost je bila odlična, a kad si u moru, dobro čuješ ako ti se nešto približava i stigneš reagirati, kazao je Dieter.

Zaključili su da im je za taj dan dosta te su se krenuli vraćati prema obali. Odjednom su ugledali veliki gliser, kojim je upravljao 25-godišnji mladić iz Zadra, kako im se približava ogromnom brzinom. Radio je veliki zaokret i Verena i Dieter bili su uvjereni da će ih zaobići. Svatko tko ima dozvolu za upravljanje brodicom, kaže Heinz, dobro zna da se ronilačka bova mora zaobići na najmanje 100 do 125 metara udaljenosti. No, brod je krenuo ravno na njih.

Propeler je zahvatio Verenu, a kobilica je udarila i Dietera.