Zlatko Trobonjača: Smrtnost od korone ovisi o zdravstvenom sustavu koji se počeo ljuljati

Vidimo da već nedostaju respiratori. Doista nismo mislili da se takvo što može dogoditi. Kapaciteti za prijem zaraženih se doduše šire, ali medicinski kadar je posebna priča, tumači Zlatko Trobonjača sa Zavoda za fiziologiju, imunologiju i patofiziologiju Medicinskog fakulteta u Rijeci.

Rijeka – Korona virus je specifična bolest koja se različito manifestira od čovjeka do čovjeka. Vidimo da se u čak 40 posto slučajeva radi o bolesti bez simptoma. Može dovesti do blage bolesti, ali i do teških kličnih slučajeva sa smrtnim posljedicama, tumači Zlatko Trobonjača sa Zavoda za fiziologiju, imunologiju i patofiziologiju Medicinskog fakulteta u Rijeci.

Prema podacima Ureda ravnateljstva KBC-a trenutno se u bolnici od COVID-19 bolesti liječi 86 pacijenata od kojih je 11 na respiratoru. To su posebno važni podaci u borbi protiv virusa. Naime, smrtnost od koronavirusa izravno korelira, kaže Trobonjača, s funkcionalnošću zdravstvenog sustava.

– Što je zdravstveni sustav funkcionalniji, to će smrtnost od korona virusne infekcije biti manja. Smrtnost od ovog virusa još uvijek je relativno mala u odnosu na broj zaraženih zbog toga što je zdravstveni sustav funkcionalan. Međutim, sada već svjedočimo tomu da se počinje ljuljati u različitim segmentima, pa čak nedostaju respiratori. Doista nismo mislili da se takvo što može dogoditi. Kapaciteti za prijem zaraženih se šire, ali medicinski kadar je jedna posebna priča. Naime, može zdravstveni sustav imati bezbroj uređaja, ali takve uređaje može koristiti samo visokoeducirani kadar kojeg mi nemamo dovoljno. Ili, ako ga možda i imamo, vrlo brzo će taj kadar biti u potpunosti iskorišten, što će dovesti do povećanja broja smrtnih slučajeva, naglašava prof. Trobonjača koji ocjenjuje da je čovječanstvo na pola puta u borbi protiv pandemije.

Njemu se čini da pandemija neće popustiti prije idućeg ljeta, što će najviše ovisiti o tome kad će u funkciji biti cjepivo protiv korone.

Upozorava da su asimptomatski inficirani bolesnici najveća prednost ovog virusa. Jer, kaže Trobonjača za Radio Rijeku, ne znajući da su zaraženi oni prenose bolest na druge. Problem ovog virusa jest i njegova sposobnost da prevari naš imunološki sustav, odnosno ne dopušta mu da na vrijeme reagira na infekciju. Naš obrambeni mehanizam reagira zakašnjelo, tek za pet do sedam dana nakon što smo zaraženi.

– Virusu nije u interesu da svom domaćinu izazove veću štetu. Jer njegov život ovisi o životu domaćina u kojem se nastanio. Virusu je čak u interesu da izaziva što manje simptoma da je prisutan. Tako će se lakše preseliti, odnosno zaraziti drugu osobu. To je karakteristika ovog virusa u odnosu na ostale, što je uzrokovalo pandemiju golemih razmjera kojoj svjedočimo, tumači Trobonjača.

– Moramo se suočiti s onime što se događa, prilagoditi svoj stil života i pokušati nastaviti živjeti što normalnije, uz nužne mjere opreza, usprkos jako teškoj situaciji i psihološkoj krizi, kako na osobnoj tako i na kolektivnoj razini, kaže Zlatko Trobonjača.

– Za imunosni sustav je dobro sve ono što je dobro i za druge organske sustave: pravilna ishrana s puno esencijalnih tvari kao što su vitamini, aminokiseline, masne kiseline, zatim tjelovježba, normalan i dobar san, a ono što je najvažnije je izbjegavanje stresa, kaže Trobonjača.