Aleksandar Hemon i Semezdin Mehmedinović otvorili Festival europske kratke priče

Tijekom video konverzacije Hemon i Mehmedinović razgovarali su o životima pisaca u vremenu pandemije, ali i o svojim sudbinama, tzv. bosanskim traumama. Od početka pandemije koronavirusa Aleksandar Hemon i Semezdin Mehmedinović svake se nedjelje susreću na video-chatu jedne od internetskih platformi da bi razgovarali o životu prije i poslije, o knjigama i glazbi, o čitanju i pisanju svijeta.

Rijeka – U riječkom Exportu sinoć je otvoren Festival europske kratke priče koji će u svom programu ugostiti brojne poznate pisce. No kako je prilikom svečanosti otvorenja festivala naznačeno, neki od pisaca u Rijeku stižu u virtualnom obliku, pa su se tako putem video linka, uz male tehničke poteškoće na početku, javili i razgovarali Aleksandar Hemon i Semezdin Mehmedinović, čije prijateljstvo traje već desetljećima.

Tijekom video konverzacije Hemon i Mehmedinović razgovarali su o životima pisaca u vremenu pandemije, ali i o svojim sudbinama, tzv. bosanskim traumama i životima koji se dijele na prije i poslije rata.

Naime, Aleksandar Hemon rođen je u Sarajevu, ali u SAD-u živi i radi od ranih devedesetih. Više-manje svaka Hemonova biografija ističe kako ga je početak rata u Bosni zatekao u Chicagu, gdje je 1992. boravio na stipendiji. Ne mogavši se vratiti u rodno Sarajevo, Hemon odlučuje ostati u Chicagu i savladati engleski, kako bi mogao nastaviti svoju kreativnu karijeru – ili započeti novu njezinu fazu. Nekoliko godina kasnije objavljuje svoju prvu priču na engleskom jeziku, što će ga 2000. dovesti do prve zbirke priča, The Question of Bruno (Pitanje Bruna). U sljedećih desetak godina.

Semezdin Mehmedinović rođen je 1960. u Kiseljaku kod Tuzle. Po završetku studija komparativne književnosti i bibliotekarstva u Sarajevu radio je kao novinar i urednik nekolicine časopisa. U to je vrijeme objavio nekoliko zbirki pjesama te Sarajevo blues (1992), knjigu zapisa, pjesama i kratkih priča nastalih za vrijeme opsade Sarajeva. Sredinom devedesetih emigrirao je u SAD, gdje će ostati dvadesetak godina. Za svojega boravka u SAD-u radio je kao novinar, nastavivši objavljivati priče i pjesme, uglavnom u Zagrebu. Vratio se u Sarajevo, gdje danas živi i piše, među ostalim, za Žurnal. Navodi da mu je povratak u voljeno Sarajevo, u materinski jezik, omogućio da piše više nego prije. Godine 2020. tako tiska Ovo vrijeme sada, zbirku priča koje se hvataju u koštac s prošlošću i njezinom ulogom u izgradnji sadašnjosti. Ako odlazak iz rodnog kraja pomaže čovjeku da objektivno sagleda svoju povijest i identitet (ili jedno od njih), zanimljivo je vidjeti što se događa po povratku.

Inače, od početka pandemije koronavirusa Aleksandar Hemon i Semezdin Mehmedinović svake se nedjelje susreću na video-chatu jedne od internetskih platformi da bi razgovarali o životu prije i poslije, o knjigama i glazbi, o čitanju i pisanju svijeta. Festival su najavili i otvorili moderatori Luiza Bouharaoua i Neven Ušumović, dvoje nagrađivanih i uspješnih pisaca i strastvenih čitača.

Festival Europske Kratke Priče

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank