Dobar posao na Pagu? Autotrolej prevozeći partijanere na Zrće zaradio 300 tisuća kuna, vijećnici smatraju da je mogao puno više

Poslovanje riječkog Autotroleja našlo se “na tapeti” vijećnika tijekom nedavne sjednice Gradskog vijeća.

Rijeka – Autotrolej je prošle godine, prevozeći “partijanere” na Pagu, ostvario čistu dobit od oko 300 tisuća kuna, no dio gradskih vijećnika smatra da je mogao ostvariti i značajno bolje financijske učinke. Tako je na nedavnoj sjednici Gradskog vijeća Josip Kukuljan (MOST) postavio pitanje Željku Smojveru, vezano uz poslovanje Autotroleja na otoku Pagu 2017. godine.

Prema odgovoru koji je dobio od gradonačelnika Obersnela, ukupan broj djelatnika Autotroleja u 2017. na otoku Pagu iznosio je 58. Troškovi plaće, dnevnica i prekovremenih sati za angažirane radnike Autotroleja u 2017. godini. na otoku Pagu iznosili su oko 147 tisuća kuna. Ukupan broj vozila koja su se koristila iznosio je 28 autobusa te 2 servisna i 1 kombi vozilo.  Ukupna je potrošeno 31.369,12 litara dizel goriva i 168,43 plina. Ukupan iznos troška za trajekt u oba smjera je iznosio 72 tisuće kuna. Ukupan trošak održavanja (dijelovi i potrošni materijali) iznosio je 64 tisuće kuna. Ukupna bruto dobit od poslovanja KD Autotrolej na otoku Pagu za 2017. godinu iznosi 295 tisuća kuna.

– Koliko je iznosila zarada u odnosu tvrtke Sito Novalja, koliko oni zarađuju na našim autobusima? Prema navodima Zorana Đekanovića koje doznao iz medija, tvrtka Sito Novalja je dnevno za tri sata vožnje prevezla 8.000 ljudi po cijeni od 20 kuna po vožnji ili 40 eura za sedam dana. U sedam dana je društvo Sito Novalja zaradilo najmanje 2.000.000 kuna ako se računa korištenje Autotrolej autobusa 3 sata na dan. Da li se osjećate odgovornim za sve ovo što se događa u Autotroleju, pitao je Kukuljan Smojvera.

Željko Smojver (Rijeka plus) je kazao kako će pokušati odgovoriti i dati točnu informaciju, a koliko zarađuje neko drugo društvo nema pravo odgovarati. Nije točno da oni zarađuju, nego u ovom slučaju Autotrolej pruža uslugu prijevoza. Nije odgovorna osoba Autotroleja, ali kao direktor Rijekaplusa može govoriti o kondicijama koje su dogovorene, a koje su bazirane na tržnim cijenama po kilometru, i vrše fakturiranje za usluge prijevoza. Troškove trajekta su sukladno ugovoru prefakturirane Situ Novalja, a 295 tisuća kuna dobiti za sedam ili 14 dana je po njemu vrlo unosan posao i učinit će sve da taj posao i dalje ostane. Smojver je kazao i kako je 58 osoba bilo angažirano jer se radilo i  na angažmanu transfera partijanera s aerodroma.

No, bitno veći problem za Autotrolej predstavlja informacija prema kojoj je ta tvrtka napravila trošarinski prekršaj miješanjem biodizela i dizela i na taj način proizvela novu vrstu gorivu. Carinska uprava je utvrdila da je napravljeno  755.000 litara novog goriva te izdala Rješenje kojim je naplaćeno približno 2,3 milijuna kuna i oko 200 tisuća kuna kamata, a Petra Mandić (MOST) pitala je gradonačelnika je li bio upoznat s time, je li ga itko izvijestio o provođenju carinskog nadzora, ako je  kada i kako je li poduzeo mjere i koje i smatra li da netko treba snositi odgovornost.

Gradonačelnik Obersnel je odgovorio da je znao za carinski nadzor, ali nije znao da se gorivo miješa jer se nije miješalo. Na rješenje je upućena žalba. Tek kada žalba bude riješena može se  govoriti o tome je li prekršaj učinjen ili nije. Žalba ne odgađa rješenje naplata. Autotrolej je platio trošarinu, a da li će tako ostati vidjet ćemo nakon što se završi postupak.