Istraživanje fjumanskog jezika dio međunarodnog projekta 17 zemalja vrijednog pet milijuna eura

Na projektu surađuje sedamnaest ustanova iz osam europskih zemalja (Francuske, Hrvatske, Italije, Nizozemske, Njemačke, Slovenije, Španjolske i Ujedinjenog Kraljevstva), a Filozofski fakultet u Rijeci jedini je partner iz Hrvatske.

Rijeka – Završni, četvrti sastanak suradnika i dionika na projektu Europske unije Advancing the European Multilingual Experience (AThEME) u Hrvatskoj održan je danas na Filozofskom fakultetu u Rijeci održao se četvrti i završni sastanak suradnika i dionika na projektu Europske unije Advancing the European Multilingual Experience (AThEME) u Hrvatskoj. Riječ je o petogodišnjem znanstvenoistraživačkom projektu Europske unije vrijednome pet milijuna eura, koji se financira u okviru Sedmog okvirnog programa za istraživanje, tehnološki razvoj i demonstracijske aktivnosti (FP7).

Na projektu surađuje sedamnaest ustanova iz osam europskih zemalja (Francuske, Hrvatske, Italije, Nizozemske, Njemačke, Slovenije, Španjolske i Ujedinjenog Kraljevstva), a Filozofski fakultet u Rijeci jedini je partner iz Hrvatske. Projekt je započeo s radom u ožujku 2014. godine i traje do kraja veljače 2019. godine.

U okviru projekta proučava se višejezičnost u Europi iz različitih perspektiva – jezične, kognitivne i društvene – na razini pojedinca, skupine i društva u cjelini. Projekt je orijentiran prema potrebama zajednice i primjeni znanstvenih spoznaja u rješavanju izazova s kojima se ona susreće. Krajnji mu je cilj pridonijeti znanstveno utemeljenome pristupu višejezičnosti u odgoju, obrazovanju, zdravstvu i društvu općenito, odnosno donošenju politika utemeljenome na znanstvenim dokazima. Posebna se važnost pridaje diseminaciji rezultata istraživanja izvan akademskih krugova, koja se provodi putem ogranaka centra za javni angažman i približavanje široj javnosti Bilingualism Matterss Sveučilišta u Edinburghu. Hrvatski ogranak, Bilingualism Matters@Rijeka, djeluje pri Filozofskom fakultetu u Rijeci od lipnja 2014. godine pod vodstvom izv. prof. dr. sc. Tihane Kraš, a svrha mu je prenošenje znanstveno utemeljenih informacija o višejezičnosti široj javnosti, razvijanje svijesti o važnosti i prednostima višejezičnosti te njezino promicanje u društvu.

Na današnjem sastanku sudjelovali su članovi tima na projektu AThEME s Filozofskoga fakulteta u Rijeci te dionici projekta: predstavnici lokalnih i nacionalnih ustanova na području odgoja i obrazovanja te predstavnici manjinskih udruga. Voditeljica projektnoga tima s Filozofskoga fakulteta u Rijeci izv. prof. dr. sc. Tihana Kraš izvijestila je je dionike o rezultatima petogodišnjega istraživanja različitih aspekata višejezičnosti na projektu. Projektni tim s Filozofskoga fakulteta u Rijeci, u čijem su sastavu i izv. prof. dr. sc. Branka Drljača Margić, dr. sc. Paola Medved i Maša Plešković, prof. (čiji rad na projektu sufinancira Hrvatska zaklada za znanost u okviru programa „Razvoj karijera mladih istraživača“), proveo je sociolingvističko istraživanje vitalnosti fijumanskoga dijalekta te psiholingvističko istraživanje obrade zamjenica u talijanskome jeziku kod izvornih govornika i neizvornih govornika čiji je materinski jezik hrvatski. Izv. prof. dr. sc. Tihana Kraš ujedno upoznala je dionike s recentnim aktivnostima ogranka Bilingualism Matters@Rijeka usmjerenim promicanju višejezičnosti kako bi potakla iraspravu o daljnjoj suradnji članova ogranka i dionika na projektu ATHEME na očuvanju jezične i kulturne raznolikosti naše sredine i poticanju višejezičnosti.