Jakominić: Hrvatsko ugostiteljstvo ima pet puta veća porezena opterećenja od engleskog

Hrvatska se suočava s doista ozbiljnim problemima, ali koji nisu od jučer, odnosno nisu nastali u vrijeme korone. Ti problemu su sada samo dodatno naglašeni, ocjenjuje predsjednik Ceha ugostitelja Primorsko-goranske županije Vedran Jakominić.

Rijeka – Noćni klubovi ne mogu raditi. To ne prati niti jedna mjera, što smatram da nije korektno. Nije da nas čeka neizvjesna zima, već dapače vrlo izvjesna. Imat ćemo restrikcije poslovanja, što je očekivano s obzirom na zdravstvenu sliku. Problem je u tome što se odluke donose stihijski i bez prepoznatljivosti, ističe u programu Radio Rijeke predsjednik Ceha ugostitelja Primorsko-goranske županije Vedran Jakominić koji kaže da provedene određene ankete koje govore da čak 40 posto ugostitelja neće preživjeti ovu zimu.

Dio ugostitelja, također su podaci provedene ankete, pribjeći će otkazivanju ugovora o radu, to jest dijelit će otkaze. Ako ugostiteljstvo i turizam, nastavlja Jakominić, zapošljavaju 60.000 tisuća ljudi, njih vjerojatno između 10.000 i 12.000 ostat će bez posla. Jakominić se ipak nada da će ugostiteljstvo pronaći alternativne metode preživljavanja koronakrize, poput smanjivanja PDV-a na uslugu, što su učinile brojne zemlje Europske unije. Engleska je primjerice uvela vaučere za ugostitelje i smanjili PDV na pet posto. Hrvatsko ugostiteljstvo, ističe Jakominić, u ovom trenutku ima pet puta veće porezno opterećenje od Engleske i  dva i pol puta od Italije.

– Hrvatska se suočava s doista ozbiljnim problemima, ali koji nisu od jučer, odnosno nisu nastali u vrijeme korone. Ti problemi su sada samo dodatno naglašeni, ocjenjuje Vedran Jakominić.

Pohvaljuje Stožer civilne zaštite Primorsko-goranske županije s kojim ugostitelji imaju dobru komunikaciju, a uveden je i semafor koji signalizira koje se mjere u borbi protiv epidemije mogu očekivati.

– Ne događa se situacija da se u utorak kaže da nema ograničavanja radnog vremena za klubove, a u srijedu da ipak ima, odnosno da klubovi u cijeloj državi mogu raditi do ponoći, bez obzira na to je li držao mjera, odnosno je li ima ili nije imao zaraženih gostiju, To nije pošteno, nije niti fer, pojašnjava Jakominić koji ističe da bi država najviše pomogla u vidu poreznih rasterećenja koje bi stimuliralo ekonomsku aktivnost.

– No, u problemu nisu samo ugostitelji, već i dobavljači, mali poljoprivrednici, proizvođači pića i šećera… To su sve gospodarske grane koje su naslonjene na ugostiteljstvo. Također, puno se drugih djelatnosti našlo u problemima, pa je nezahvalno isticati bilo koga od nas, kaže Jakominić koja ističe da na razini države nedostaju strukturne reforme koje bi nesebično rješavale probleme društva, a ne samo štitile javnu upravu, kaže Jakominić.