VIDEO Koljanin: Javni novac trošiti isključivo na omladinske pogone, infrastrukturu i rekreaciju građana

Koljanin smatra da se javni novci mogu trošiti samo na sportske omladinske pogone, infrastrukturu i rekreaciju građana

Rijeka – Marinko Koljanin, nezavisni vijećnik u Gradskom vijeću Grada Rijeke danas je održao press konferenciju na kojoj je iznio svoje stavove na temu gradskog proračuna za 2021. godinu s naglaskom na smanjenje sredstava namijenjenih javnih potrebama u sportu:

– Što se tiče Riječkog sportskog saveza odluke o smanjenju sredstava za javne potrebe sportskih klubova, koja je izazvala silne polemike i političke konotacije i silna previranja; RSS je sa 6 naprema 5 glasova glasao protiv sebe i povećanja sredstava, međutim to je nevažno jer je to tako i tako politička odluka gradonačelnika, gradsko vijeće će usvojiti proračun neovisno kako će RSS glasati. Ono što je meni interesantno je to što Obersnel i Dorotea Pešić Bukovac izjavljuju da su to politički napadi na njih što uopće ne stoji, to nisu napadi na njih jer Dorotea Pešić Bukovac nije ni u politici, a gradonačelnik najavljuje da se više neće kandidirati. Ako je to napad na nekoga, onda je to napad na SDP i budućeg kandidata, a to je Marko Filipović, te će se prije ili kasnije morati postaviti pitanje o tome kako je vođena sportska politika Grada Rijeke. Ono o čemu se u Hrvatskoj malo govori i za to dobivam komplimente sa svih strana, je da se javni novci poreznih obveznika ne može trošiti na profesionalni sport. Javni novci se mogu trošiti samo u tri svrhe za djecu i omladinske škole, zatim sportsku infrastrukturu te masovni sport i rekreacija građana i amatera.

Ja sam neko vrijeme živio u Austriji i tamo nitko iz profesionalnog sporta ni ne pomišlja tražiti javni novac od jedinica lokalne samouprave. Država mora napraviti zakon o sportu koji će sve to popraviti pa da se onda vrhunski sport bolje valorizira. Ja sam to više puta rekao kao vijećnik dok istovremeno volontiram u Orijentu; ne može se moja ambicija da moj klub igra u prvoj ligi plaćati  sredstvima poreznih obveznika, to ne dolazi u obzir i ja to vrlo jasno kažem iako svi iz sporta stalno očekuju da se to desi. Ako ne budemo imali novaca nećemo ići u prvu ligu, igrat ćemo drugu, treću ili četvrtu. Ali Grad mora ispuniti ono što smo rekli, mora ulagati u infrastrukturu, mora napraviti jedno pomoćno igralište tamo na onom dijelu Sušaka i mora financirati omladinsku školu. Mi imamo dug omladinske škole od 177 tisuća kuna koji klub namiče.

Zadnja tema o kojoj ću danas govoriti je također vrlo važna; u gradu Rijeci se od 1912. godine kad je napravljena Kantrida, te od 1923. godine kada je napravljena Krimeja i 1936. godine kada je napravljeno igralište na Belvederu, poslije Drugog svjetskog rata su u Rijeci napravljena samo dva igrališta i to nije napravio grad nego Luka Rijeka na Rujevici i INA na Podmurvicama. Veliki gospodarski subjekti koji mogu toliko ulagati su nestali, grad Rijeka u međuvremenu nije sagradio ni jedno igralište, ovdje ne govorimo o stadionu, nego o igralištu, ali s druge strane treba pohvaliti grad da je na tri igrališta postavio umjetnu travu koje su sve tri sada vrlo derutne i vape za promjenom. Gradu Rijeci hitno nedostaje jedno igralište koje se nadamo da će se napraviti na Kampusu. Apsolutno podržavam odluku Grada da iznos od 13 milijuna kuna kompenzira s NK Rijeka. Zašto? Da se radi o profesionalnom nogometu to ne bih podržao. Vlasnik kluba Mišković odnosno Social Sport je uložio 25 milijuna eura i ovaj dio komunalne naknade se kompenzira korištenjem Rujevice. To je posve ispravno, neki su to drugačije shvatili a ja smatram da je to tako, zaključio je Koljanin.