Krizni Eko stožer traži zatvaranje Marišćine – Zaposlenici obolijevaju

Dio zaposlenih je već obolio i u njihovim tijelima su pronađeni kancerogeni spojevi nastali tijekom rada u Županijskom centru za gospodarenje otpadom Marišćina, navodi Krizni Eko stožer Maripćina u svom dopisu nadležnim institucijama

Rijeka – Udrugu Krizni eko stožer Marišćina uputila je novi dopis nadležnim institucijama, Ministarstvu zaštite okoliša i prirode i Upravi za inspekcijske poslove, hitno postupanje i izdavanje rješenja o zatvaranju postrojenja za obradu otpada u Županijskom centru za gospodarenje otpadom Marišćina. 

Udruga podsjeća da je tijekom veljače 2020. godine, a na zahtjev tvrtke TD Ekoplus d.o.o. kao operatera postrojenja za obradu otpada u Županijskom centru za gospodarenje otpadom Marišćina, Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije proveo je ispitivanja kemijskih čimbenika u okolišu Županijskog centra za gospodarenje otpadom Marišćina.

– Nakon izvršenih ispitivanja izrađen je i „Izvještaj o ispitivanju kemijskih čimbenika u okolišu“ koji Vam dostavljamo u prilogu. Ispitivanja su pokazala da je situacija na području Županijskog centra za gospodarenje otpadom Marišćina zdravstveno katastrofalna i da su, kako piše u zaključku dokumenta, hitno potrebne dodatne mjere zaštite djelatnika kako bi se spriječilo daljnje trovanje. Na žalost, po informacijama koje smo dobili neformalnim putem, dio zaposlenih je već obolio i u njihovim tijelima su pronađeni kancerogeni spojevi nastali tijekom rada u Županijskom centru za gospodarenje otpadom Marišćina. Posebno želimo naglasiti da je na Odlagališnoj plohi 1A utvrđeno prisustvo 43 kemijska spoja, na Odlagališnoj plohi 1B 75 kemijskih spojeva, na lokaciji MBO A 116 kemijskih spojeva, na lokaciji MBO B 53 kemijska spoja. Od tog velikog broja deponijskih spojeva samo na mjerenoj plohi MBO A utvrđeno je 12 kemijskih spojeva koji višestruko prelaze granične vrijednosti, od kojih je 5 kancerogenih koji se svaku večer nošeni vjetrom spuštaju do naselja Marčelji, kažu u Eko stožeru.

Od velikog broja deponijskih spojeva samo na mjerenoj plohi MBO A utvrđeno je 12 kemijskih spojeva koji višestruko prelaze granične vrijednosti

Navode da Nastavni zavod za javno zdravstvo u svom zaključku svog izvještaja, preporučuje upravi Županijskog centra za gospodarenje otpadom Marišćina da djelatnici u centru koriste posebnu zaštitnu odjeću i obuću, kao što su maska za cijelo lice s filterom, štitnici za uši, posebne zaštitne rukavice, kemijske kombinezone.

– Iako je od ispitivanja prošlo već nekoliko mjeseci u kojem su Primorsko-goranska županija, Općina Viškovo i Grad Rijeka, kao suvlasnici Županijskog centra za gospodarenje otpadom Marišćina, trebali donijeti primjerene akcijske planove, zatražiti privremeno zatvaranje postrojenja za obradu otpada na ŽCGO Marišćina i provesti ispitivanje cjelokupnog lokalnog stanovništva, nitko nije niti upozorio mještane na opasnost. Otrovi koje je pronašao Nastavni zavod za javno zdravstvo na Marišćini svaku večer već dugih 8 godina, nošeni strujanjem zraka, dolaze do naselja Marčelji. Osim toga, postrojenje za obradu otpada u Županijskom centru za gospodarenje otpadom Marišćina od 05. veljače 2020. godine posluje bez pravovaljane Okolišne dozvole. Naime, Upravni je sud po drugi put temeljem Upravne tužbe poništio Rješenje o okolišnoj dozvoli za Županijski centar za gospodarenje otpadom Marišćina, podsjećaju iz Stožera.