Marko Boras Mandić: PGŽ je epidemiološki najstabilnija županija u obalnom dijelu Hrvatske

Marko Boras Mandić: PGŽ je epidemiološki najstabilnija županija u obalnom dijelu Hrvatske

FOTO: Screenshot YouTube

– Područje Kvarnera i Gorskog kotara je s 215 zaraženih na 100 tisuća stanovnika od početka pandemije i dalje epidemiološki najstabilnija od svih županija u obalnom dijelu Hrvatske – rekao je zamjenik župana Marko Boras Mandić

Rijeka – Jutros je ispred zgrade Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja održana redovna tjedna konferencija za novinare. Konferenciji su nazočili zamjenici župana Petar Mamula i Marko Boras Mandić, voditelj epidemiološkog odjela NZZJZ PGŽ Dobrica Rončević, ravnatelj riječkog KBC-a Alen Ružić i pročelnica upravnog udjela za zdravstvo PGŽ Đulija Malatestinić.

– Na kraju smo mjeseca rujna, rekao bih jednog od epidemiološki najzahtjevnijeg mjeseca od početka pandemije, započeo je svoje obraćanje Marko Boras Mandić.

– Tijekom ovog mjeseca smo imali dva vrlo bitna momenta; prvi je bio povratak đaka u školske klupe koji je po našem mišljenju protekao jako dobro, ukupno smo imali 5 razreda u izolaciji, od zaraženih učenika nije bilo transmisije virusa na svoje školske kolege, što pokazuje da su sve donesene mjere imale svoju svrhu i dale rezultate. Prošli smo tjedan imali, a imamo i dalje situaciju s pojavom korona u Domu u Delnicama. To je trenutno epidemiološki najzahtjevnija situacija na području naše županije, ali i države. Unatoč situaciji u Delnicama treba istaknuti da je područje Kvarnera i Gorskog kotara od početka pandemije i dalje epidemiološki najstabilnije od svih županija u obalnom dijelu Hrvatske. Mi od početka pandemije, od 25. veljače na području PGŽ imamo 215 zaraženih na 100 tisuća stanovnika, iza nas je područje Istarske županije sa 235, nakon toga slijedi Ličko-senjska županija s 412, Zadarska županija s 425, Dubrovačko-neretvanska s 540, Šibensko-kninska županija s 555 i županija s najlošijim brojkama, Splitsko-dalmatinska koja ima 870 zaraženih na 100 tisuća stanovnika. Na području PGŽ se trenutno testira dvostruko više osoba nego u susjednoj Italiji i Sloveniji. Za kraj imamo dvije jako dobre informacije; prva je da danas u PGŽ imamo jednu novozaraženu osobu, druga je odluka slovenske vlade koja je prihvatila regionalnu epidemiološku podjelu Hrvatske što za naše žitelje znači da sa sutrašnjim danom mogu prelaziti granicu po sasvim jednom drugom režimu nego dosad. Prema informacijama koje se nalaze na službenim stranicama Vlade Republike Slovenije, naši građani mogu prelaziti granicu bez obaveze karantene, a na stranicama također piše i bez testa, zaključio je Boras Mandić.

Na pitanje o ukidanju maski u školama, dožupan Boras Mandić je odgovorio:

– Svaka škola prema konfiguraciji svojih prostora samostalno procjenjuje koje će epidemiološke mjere primjenjivati. U PGŽ 80 posto učenika ne koristi maske. Ako su se određeni ravnatelji odlučili na korištenje maski, to je posljedica konzultacija s epidemiolozima i mi kao Stožer iza toga stojimo.

Sljedeći je pred novinare izašao Dobrica Rončević, voditelj epidemiološkog odjela NZZJZ PGŽ:

– 13 pozitivnih osoba koji su iz Doma u Delnicama prebačeni u KBC su svi u relativno stabilnom stanju. Dobra stvar je što je u Domu od početka napravljena trijaža na način da su negativni štićenici smješteni u jednom dijelu i za njih skrbe djelatnice koje su negativne i nisu bile u doticaju sa zarazom. Jedna je pozitivna osoba umrla u Domu, kliničkom je analizom utvrđeno da osoba nije imala COVID simptome iako je bila pozitivna. Osoba je umrla u dubokoj starosti i vezano za kroničnu dijagnozu koju je imala od prije. Samo jedna novozaražena osoba danas u PGŽ posljedica je puno manjeg broja testiranja preko vikenda. U domu za starije osobe u Rijeci je jedna osoba koje je pozitivna. Ta je osoba odvojena od ostalih. Radi se o osobi koja je boravila u Domu u Delnicama koja je vraćena u svoju obitelj nakon čega je primljena u dom u Rijeci. Svi nalazi kod ostalih korisnika tog doma i osoblja su za sada negativni, zaključio je Rončević.

Ravnatelj KBC-a Rijeka Alen Ružić izvijestio je o stanju u riječkoj bolnici:

– U COVID jedinicama KBC-a Rijeka imamo ukupno 24 bolesnika, od toga je na Klinici za infektivne bolesti smješteno 20 bolesnika, dok su u Centralnom respiratornom centru smještena 4 bolesnika od kojih su 2 na respiratoru, a 2 na intenzivnoj skrbi. Iz Doma u Delnicama kod nas se nalazi 13 bolesnika. Zbog potencijalne potrebe za većim brojem postelja mi smo nakon pojave ovog žarišta osim kapaciteta Klinike za infektologiju i Centralnog respiratornog centra osigurali još dva odjela koji su u svakom času spremni zbrinuti dodatne bolesnike, svoje je izlaganje zaključio Ružić.

Posljednja je pred okupljene novinare izašla pročelnica upravnog udjela za zdravstvo PGŽ Đulija Malatestinić:

– Župan je Nastavnom zavodu za javno zdravstvo izdao suglasnost za žurnu nabavu testova za molekularnu dijagnostiku bolesti COVID-19 u vrijednosti od većoj od 3,5 milijuna kuna. Procjenjuje se da će ova količina testova po sadašnjoj dinamici testiranja (600-tinjak testova na dan) biti dostatna za 2 do 3 mjeseca. Ovi su testovi preporučeni od Svjetske zdravstvene organizacije i primjenjuju ih svi u našem okruženju i Europi, rekla je Malatestinić.