Nadbiskupija poslala upute svećenicima: Svete mise samo do 100 ljudi, sprovodi samo u krugu obitelji

Međutim, iako je navedeno da se „kao gesta pružanja mira u slavlju Euharistije ili u službama Božje riječi ne koristi uobičajena gesta rukovanja“, nije se odustalo od prakse da svećenik dijeli hostije. Doduše, valja izbjeći da hostije „ubacuje“ u usta vjernika…

Rijeka – Riječki nadbiskup mons. dr. Ivan Devčić jučer je uputio dopis svećenicima u kojem je iznio upute oko održavanja liturgijskih svečanosti. Kako je istaknuto u objavi Riječke nadbiskupije, načelnik Stožera za civilnu zaštitu PGŽ Marko Boras Mandić Crkvu je zamolio da obustavi sve liturgijske obrede do 3. travnja, no nadbiskup se ipak odlučio za blažu varijantu.

– U ovom zahtjevnom vremenu, ne sijući paniku ni strah, kao odgovorni ljudi i vjernici povjeravamo se profesionalnosti i stručnosti mjerodavnih medicinskih ustanova i njihovim djelatnicima, kojima od srca zahvaljujemo na stručnom i ustrajnom radu. Kao vjernici oslanjamo se i na djelotvornost naših molitava i povjeravamo Gospodinu bolesne i sve one koji se brinu o javnom zdravlju, naveo je Devčić.

Tako je naloženo da se obustave svi liturgijski obredi koji prelaze broj od 100 vjernika, a ta je uputa popraćena prilično oštrom notom.

– Molim vas da ovu uputu uzmete ozbiljno i da tako postupite, gdje nije moguće osigurati jedan metar razmaka između vjernika i primiti do 100 vjernika neka se liturgijski obredi OBAVEZNO obustave! Svaki svećenik koji postupi drugačije snosit će odgovornost pred Crkvom i državnim zakonima ukoliko se netko od vjernika zarazi, poručio je Devčić, uz uputu da „gdje se odluči da nije moguće održati liturgijske obrede neka svećenik sam bez naroda (SINE POPULO) služi dnevne preuzete misne nakane bez odgode“.

Naloženo je da se sprovodi i mise zadušnice služe samo u krugu obitelji, a ispovijedi da budu samo pojedinačne u sakristijama ili većim prozračnim prostorijama.

– U ispovjedaonice neka se na rešetke stavi zaštitni najlon ili slično, stoga neka se nigdje ne organiziraju velike korizmene ispovijedi, neka se obustave sve druge pastoralne neliturgijske aktivnosti i neka se u škropionicama na ulazima i na drugim mjestima u crkvama i kapelama ne čuva i ne ulijeva blagoslovljena voda; neka te posude ostanu prazne, naveo je Devčić pravila.

Međutim, iako je navedeno da se „kao gesta pružanja mira u slavlju Euharistije ili u službama Božje riječi ne koristi uobičajena gesta rukovanja“, nije se odustalo od prakse da svećenik dijeli hostije. Doduše, valja izbjeći da hostije „ubacuje“ u usta vjernika…

– Neka se vjernici pričešćuju primanjem svete hostije na dlan jedne ruke, kako bi drugom rukom hostiju prinijeli svojim ustima. Neka svećenik prije misnog slavlja dobro opere ruke, a neposredno prije početka dijeljenja svete pričesti neka upotrijebi dezinficijens za ruke na bazi alkohola, poručio je Devčić.