Održano predavanje i radionica torbica za novčiće u sklopu projekta Coffee House Debates
Autor: Marina Pauletić 15.01.2023
Torbice za novčiće koristile su se još u drevnom Egiptu, a često su služile kao simbol društvene moći i statusa.
Opatija - Prvo ovogodišnje događanje u sklopu projekta Opatija Coffeehouse Debates organizirano je prošle nedjelje, a glavni povod je bilo uvođenje eura kao službene valute u Hrvatskoj. Kako bi mogli upotrijebiti svoje kreativne potencijale i sami napraviti torbicu na novčiće, ali i kako bi naučili nešto više o povijesti, upotrebi i dizajnu ovog korisnog pribora, pobrinula se Maša Dunatov, dugogodišnja volonterka Udruge „Kulturni front“ koja je u sklopu projektnog pravca „Kulturni forum“ održala kratku prezentaciju i radionicu izrade torbica za novčiće (engl. coin pouch).
Dunatov je izlaganje započela ističući kako nagli porast vrijednosti koju imaju kovanice (najveći apoen je 2 EUR, odnosno 15 HRK) i novčanice (najmanji apoen je 5 EUR, koji bi odgovarao 38 HRK) kojima se svakodnevno plaća daje naslutiti da će plaćanje kovanicama u 2023. biti značajno češće nego ranije. Kako bi se pripremili za ove promjene potrebni su nam novčanici za kovanice, a čemu kupovati iste u trgovinama kada se mogu izraditi uz malo vremena i truda, te uz prikladnu opremu i materijale? Predavačica je objasnila kako se ovaj pribor kroz povijest uglavnom smatrao i važnim modnim dodatkom, tako da su torbice za novčiće koristili još u drevnom Egiptu, a često su služile kao simbol društvene moći i statusa.
U srednjem su vijeku i muškarci i žene nosili ovaj pribor, a glavni razlog je što tadašnja odjeća nije imala džepove, tako da je dodavanje vanjske torbice uz pojas bilo sasvim smisleno rješenje. Izrada ovog pribora tako je postala prava umjetnost te su se torbice za novčiće ukrašavale zlatom i dragim kamenjem. Iako je dodavanje džepova na odjeću potisnulo upotrebu torbica koje su se vezivale za pojas, i dalje ih se nastavilo koristiti za pohranjivanje i nošenje kovanica, samo što su dizajnirane manje i nošene u džepovima, a tako ih neki koriste i danas.
Nakon uvodnog izlaganja Maša Dunatov je prezentirala nekoliko glavnih dizajna torbica za novčiće, te je otvorila radionicu u kojoj je petnaestak sudionika izrađivalo vlastite torbice koristeći materijale koje su donijeli sami, ali i materijale koje je osigurao organizator. Iako značajan dio sudionika nije imao nikakvo predznanje vezano uz šivanje, uz pomoć voditeljice radionice, ali i drugih sudionika koji su si rado međusobno pomagali, izrađene su predivne torbice za novčiće kojih se ne bi posramila ni najotmjenija srednjevjekovna dama.
Organizatori iz Udruge „Kulturni front“ izrazili su oduševljenje interesom koji su pokazali brojni sudionici, kao i kreativnošću i pozitivnom energijom kojih nije nedostajalo na samoj radionici, te su najavili organizaciju mnoštva novih događanja u sklopu projekta Coffeehouse Debates.