Praćenje i izvještavanje o stanju u prostoru u fokusu susreta županijskih zavoda za prostorno planiranje u Rijeci

Autor: Nikola Cvjetović 20.06.2023

susret_zupanijskih_zavoda-67340

Uočili smo određene mogućnosti poboljšanja te smo krenuli s izradom studije „Razvojni pokazatelji za potrebe izvješća o stanju u prostoru“ i predložili nadležnom Ministarstvu da se uključi u projekt što je i prihvaćeno. Danas predstavljamo tu studiju, a potom ćemo iznijeti i zaključke o mogućem poboljšanju i izmjenama Pravilnika”, rekao je Butigan.

Rijeka - Javna ustanova Zavod za prostorno uređenje Primorsko-goranske županije i Zavod za prostorni razvoj Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine domaćini su jednodnevnog susreta „Praćenje i izvještavanje o stanju u prostoru“.

Kako je pojasnio ravnatelj Zavoda PGŽ Adam Butiga, tema susreta je vezana za izvješće stanja u prostoru, dokument koji županijski zavodi, općine i gradovi izrađuju svake četiri godine prema Pravilniku o sadržaju i obveznim prostornim pokazateljima izvješća o stanju u prostoru.

“Uočili smo određene mogućnosti poboljšanja te smo krenuli s izradom studije „Razvojni pokazatelji za potrebe izvješća o stanju u prostoru“ i predložili nadležnom Ministarstvu da se uključi u projekt što je i prihvaćeno. Danas predstavljamo tu studiju, a potom ćemo iznijeti i zaključke o mogućem poboljšanju i izmjenama Pravilnika”, rekao je Butigan zaključivši kako je ideja povezati Plan razvoja i Prostorni plan kroz izvješće o stanju u prostoru.

susret_zupanijskih_zavoda_

Ravnatelj Zavoda za prostorni razvoj Bojan Linardić je izjavio kako su planerima prostorni pokazatelji osnova za pokretanje izrade planova, jer definiraju polazišta i osnovne ciljeve na temelju kojih se mogu donijeti planerske odluke.


„Zato prostorni planeri prate stanje u prostoru, o njemu izvještavaju kroz izradu izvješća, kako na državnoj tako na županijskoj i na lokalnoj razini. Na taj način pratimo demografske, prirodne i druge trendove koji se događaju, a sve s ciljem prevencije njihovih negativnih posljedica i planiranja održivog razvoja koji može dugoročno biti prihvatljiv za ljude koji žive u tom prostoru“, zaključio je Linardić.


U uvodnom obraćanju zamjenik župana Vojko Braut naglasio je kako je prostorno planiranje jedno od najvažnijih djelatnosti kojima se bave sve županije, što u slučaju Primorsko-goranske županije ne bi bilo moguće bez Zavoda za prostorno uređenje PGŽ.


“Naš je zavod jedan od najboljih i tehnološki najnaprednijih zavoda na čemu čestitam ravnatelju Butiganu i njegovim prethodnicima koji su izradili različita softverska rješenja koja nam inače olakšavaju posao, što pri izdavanju građevinskih dozvola i izvještaja o stanju u prostoru koja su po zakonu dužni donositi”, istaknuo je Braut zaključivši kako je prostorno planiranje preduvjet ravnomjernog razvitka.


U okviru programa održana je i panel rasprava koja je doprinijela osuvremenjivanju i poboljšanju sustava praćenja stanja u prostoru, nakon čega je Zavod PGŽ okupljenima predstavio i projekt “Prostorni identiteti ruralnih naselja Gorskog kotara i njegove rezultate”.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...