Apel Udruge Spasimo Ričinu: Nemojte ispustiti sediment i talog iz akumulacije u Rječinu

Autor: Marina Pauletić 19.06.2024

Rjecina_-_Valici-1 Foto: arhiva

Njihovo priopćenje pročitajte u cijelosti.

Rijeka – Udruga Spasimo Ričinu mještana Orehovice uputila je javni apel HEP-u, nadležnim državnim tijelima i sveukupnoj javnosti povodom čišćenja akumulacije Valići na Rječini. Žele upozoriti javnost o mogućim opasnostima koje prijete ako se nanosi iz akumulacije ispuste u Rijeku. Njihovo priopćenje donosimo u cijelosti.

Ovim putem obraćamo se HEP-u (Hrvatskoj elektroprivredi), nadležnim državnim tijelima te sveukupnoj javnosti, a povodom „čišćenja“ akumulacije Valići na rijeci Ričini (Rječina).

Čisti se hidromehanička oprema, a HE Rijeka ju je dužna zakonski obnavljati jednom u deset godina, te bi to trebalo biti ove, 2024. godine, tijekom nižih vodostaja rijeke.

Svjedočili smo kakav utjecaj na donji tok Ričine ima taj zahvat, zadnji se zbio 2014. godine, kada je isprano iz akumulacije Valići deseci tisuća tona ako ne i više, sedimenta i mulja. Posljedično se zatrpalo cijelo korito rijeke nizvodno do samog ušća, na kojem se pojavio otok od tog nanosa.

Samim time se, sva prisutna ugrožena te strogo zaštićena fauna, te vrste od značaja za Europsku uniju, poput bjelonogog raka, žutog mukača, dunavske pastrve i mnogih drugih, je skoro pa uništena, a sami tok se nije oporavio od tog događaja tek do unazad par godina.

Najnovijim znanstvenim istraživanjima od strane dr.sc. Mišela Jelića, mr. sc. Romana Ozimeca te prof. dr. sc. Ivane Buj ustanovljeno je kako i u donjem toku rijeke prebivaju bjelonogi rak te autohtona dunavska pastrva. Što je začuđujuće imajući na umu kako akumulacija Valići ne ispušta ekološki prihvatljiv protok iz akumulacije nizvodno od kada je u funkciji, 1968. godine. Smatramo kako je vrijeme za reviziju okolišne dozvole za akumulaciju Valići(HE Rijeka) te uvođenje obaveze puštanja ekološki prihvatljivog protoka.

Uz strašno razoran utjecaj na donji tok rijeke Rječine, postoji i realna opasnost da dođe i do poplava u samom gradu Rijeci, ukoliko se pojačaju kiše, a korito je smanjene dubine jer je zagušeno nanosima iz akumulacije. Zadnjih nekoliko godina lako se moglo vidjeti da itekako postoji mogućnost od takvih nepredvidivih nevremena, koja bi uz kombinaciju sa jakim jugom sigurno uzrokovala poplave u gradu. Pitamo se, tko će odgovarati za nastale štete?

Također, postoji i opasnost za izletnike koji se u tim trenucima nađu u samom toku ili pored njega. Tko će odgovarati za nastalu nesreću?

Isto tako, moramo priznati kako je Hrvatska ušla u Europsku uniju prije 11 godine, te je od tada sazrela i unaprijeđena zakonska regulativa, naročito okolišna, a ova praksa, direktnog ispuštanja nanosa iz akumulacija će teško naći pravno uporište u istom. Smatramo kako HE Rijeka mora naći drugi naći uklanjanja sedimenta iz akumulacije, plovnim bagerima ili nekom sličnom metodom. Stoga molimo nadležna tijela, HEP, Hrvatske vode te nadležni Upravni odjel za okoliš PGŽ, Uprava za zaštitu prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, te JU Priroda da pronađu drugo, okolišno prihvatljivije rješenje, jer ovo je potpuno neprihvatljivo.

Ovim putem apeliramo da se svi gore navedeni akteri angažiraju te ne dozvole ponavljanje scenarija uništavanja donjeg toka rijeke Rječine, koji je bio bez iznimke isti unazad pet desetljeća.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...