[FOTO] Bogat program obilježavanje 80. obljetnice oslobođenja Rijeke od fašizma
Autor: Nikola Cvjetović 28.04.2025

Program obilježavanja već je službeno započeo 17. travnja polaganjem vijenaca u povodu oslobođenja Pećina i Sušaka, a nastavit će se sve do 15. svibnja, što znači da je punih mjesec dana kroz razne programe posvećeno obilježavanju ove značajne obljetnice.
Rijeka - Pod nazivom „Rijeka 3. maja – grad kojim teče sloboda“, Grad Rijeka u suradnji s partnerima pripremio je prigodan program u povodu obilježavanja 3. svibnja, kada Rijeka slavi 80. godišnjicu oslobođenja u Drugom svjetskom ratu.
Program su predstavili gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, ravnatelj Muzeja grada Rijeke Mladen Urem, ravnateljica Art-kina Rijeka Slobodanka Mišković, ravnatelj Gradske knjižnice Rijeka Niko Cvjetković, predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke Vojko Obersnel, kao i Dražen Kranjec i Danijel Frka iz Hrvatskog društva za vojnu povijest.
„Ova obljetnica simbolizira temeljne vrijednosti na kojima Rijeka počiva – slobodu, hrabrost i nepokolebljivo antifašističko opredjeljenje. Upravo zato s ponosom ističem da je ovogodišnji program bogat i raznovrstan, obuhvaća mnoge kulturne, edukativne i umjetničke sadržaje, a u njegovoj su pripremi sudjelovale brojne ustanove i udruge koje su utkale svoj doprinos u kolektivno sjećanje našeg grada“, kazao je gradonačelnik Filipović.
Program obilježavanja već je službeno započeo 17. travnja polaganjem vijenaca u povodu oslobođenja Pećina i Sušaka, a nastavit će se sve do 15. svibnja, što znači da je punih mjesec dana kroz razne programe posvećeno obilježavanju ove značajne obljetnice.

Iz bogatog programa, gradonačelnik Filipović izdvojio je nekoliko važnih događanja. Tako će se u srijedu, 30. travnja biti održana svečana akademija u Muzeju grada Rijeke – Kockici, čemu će prethoditi i otvorenje izložbe “Stazama Riječke bitke” na postamentima na Korzu i istoimeno predavanje u gradskoj vijećnici.
Izložba i predavanje posvećeno Riječkoj bitci dio su zajedničkog projekta Hrvatske udruge za vojnu povijest, Muzeja grada Rijeke i Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke, kojem je cilj otrgnuti zaboravu jednu od najvećih bitaka u Narodno oslobodilačkoj borbi ne samo na području Hrvatske, već i bivše države. U sklopu projekta na pješačkim i planinarskim stazama u Rijeci i okolici, gdje se odvijalo velik dio bitke, bit će postavljene informativne ploče koje će putem QR kodova voditi na web stranice Muzeja grada Rijeke, na kojoj će se moći opširno pročitati o Riječkoj bitci te pogledati fotografije i video zapise. Prva takva ploča bit će predstavljena već prilikom programa obilježavanja 80. godišnjice oslobođenja u Drugom svjetskom ratu.
Na sam Dan oslobođenja, 3. svibnja, održat će se već tradicionalno polaganje vijenaca na Gornjoj Drenovi, Lubanju, Kozali, Trsatu, a završit će kod Spomenika oslobođenja na Delti, uz prigodan program i nastup Gradske glazbe Trsat. Istoga dana, organizirana je i Gastrofešta uz veliku fritaju za naše sugrađanke i sugrađane, kao i druženje s nogometašima NK Rijeke ususret susretu s Goricom, a ovu, za Rijeku povijesnu obljetnicu, zaokružit će nastup grupe Koktelsi na Korzu.
„Neka program koji slijedi bude ne samo sjećanje na prošlost, već i zalog za budućnost – budućnost Rijeke kojom i dalje teče sloboda. U to ime, pozivam sve sugrađanke i sugrađane da nam se pridruže i, zajedno sa nama, proslave 3. maj – Dan oslobođenja Rijeke od fašizma“, uputio je poziv gradonačelnik Filipović.
Važnu obljetnicu svojim programima obilježit će gradske institucije – Muzej grada Rijeke, Gradska knjižnica Rijeka, Art-kino Rijeka, Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajca, Gradsko kazalište lutaka Rijeka te Hrvatski kulturni dom na Sušaku.
Gradska knjižnica Rijeka pripremila je program za sve generacije s glavnom temom slobode, od pričaonica za djecu preko radionica stripa za srednjoškolce do predavanja o digitalnoj (ne)ovisnosti Europe.
„U sklopu programa organiziramo i događaj kojim ćemo najaviti jedan novi programski pravac knjižnice, namijenjen svim novim sugrađanima Rijeke, koji su došli izvan Rijeke, Hrvatske i Europe. Mnoge im barijere ograničavaju slobodu, a neke od njih su svako jezična i kulturološka barijera, što ćemo pokušati prevazići kratkim tečajevima hrvatskog za strance“, kazao je ravnatelj Gradske knjižnice Rijeka Niko Cvjetković.
Art kino Rijeka priprema program (anti)ratnih filmova, kao i edukativni program za srednjoškolce o antifašizmu. Stoga su za sredšnjoškolce pripremljene četiri projekcije filma Fiume o Morte, a učenci će imati priliku razgovarati s redateljem Igorom Bezinovićem o antifašizmu danas i njihovom poimanju ravnopravnosti i tolerancije. Osnovnoškolci će pak u sklopu Festivala tolerancije imati priliku saznati više o integraciji osoba s invaliditetom.
U program obilježavanja oslobođenja Rijeke od fašizma uključio se i Filozofski fakultet u Rijeci, organizacijom okruglih stolova, prigodnih predstavljanja knjiga i Međunarodnog stručnog skupa, na temu 80. obljetnice oslobođenja, a koje će se održati 14. i 15. svibnja.