Gradonačelnik Filipović na kraju četverogodišnjeg mandata: Pokrenuti značajni projekti koji mijenjaju lice Rijeke
Autor: Marina Pauletić 29.04.2025

Na kraju mandata započetog 2021. godine gradonačelnik Filipović dao je presjek značajnih projekata i njihovog značaja za svakodnevni život u Rijeci.
Rijeka – Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović na konferenciji za novinare osvrnuo se na protekli četverogodišnji mandat, posebno istaknuvši značajne realizirane ili pokrenute projekte koji mijenjaju lice Rijeke.
Gradonačelnik Filipović zahvalio se svima koji su pomogli realizaciji brojnih projekata u četverogodišnjem mandatu. Posebnu zahvalu na suradnji i predanom radu uputio je pročelnicima upravnih odjela.
„Protekle gotovo četiri godine bile su izazovna vremena, ali i vremena u kojima smo pokrenuli značajne projekte koji mijenjaju lice Rijeke. Ovaj su mandat obilježili konkretni projekti, rekordan broj investicija, snažna socijalna zaštita i briga o budućnosti grada, a pokazali smo da možemo istovremeno ulagati i u infrastrukturu i u ljude. Rijeka je danas grad koji ide naprijed, mirno, hrabro i s jasnom vizijom“, kazao je gradonačelnik Filipović.
Na kraju mandata započetog 2021. godine gradonačelnik Filipović dao je presjek značajnih projekata i njihovog značaja za svakodnevni život u Rijeci.
„Jedan od projekata na koji sam najponosniji je otvaranje nove zgrade Gradske knjižnice Rijeka, jedne od najvažnijih kulturnih investicija u Hrvatskoj. Vrijednost radova i opremanja iznosila je 15,4 milijuna eura. Nova knjižnica u povijesnoj T-zgradi Art kvarta Benčić danas broji preko 21 tisuću članova, što je porast od 24 % u odnosu na prošlu godinu. U sklopu istog kompleksa uređene su i Dječja kuća, Palača Šećera te MMSU te uređen okoliš i infrastruktura. Projekt revitalizacije Benčića koji se pretvara u dnevni boravak Riječanki i Riječana vrijedan je oko 40 milijuna eura što ga čini jednim od najvećih ulaganja u kulturu u Hrvatskoj.

Prijelomna točka mandata: Početak izgradnje autobusnog kolodvora
Što se tiče možda čak i prijelomne točke ovog mandata, istaknuo bih početak izgradnje autobusnog kolodvora koji smo iščekivali posljednjih 15-ak godina i više. Mislim da bi i dan danas raspravljali o kolodvoru, da nismo na Gradskom vijeću donijeli odluku o prodaji nekretnina za izgradnju Kompleksa Žabica, odluku koja znači da će Rijeka vrlo skoro, odnosno već krajem ove godine, dobiti novi autobusni kolodvor s 14 perona, javnu garažu s oko 900 parkirnih mjesta te trgovačke i poslovne sadržaje u samom centru grada. Isto tako, novac dobiven prodajom nekretnina za realizaciju ovog projekta namijenjen je za realizaciju kvartovskih garaža. Dvije su već projektirane, Podpinjol i Krimeja, a u narednom razdoblju krenut ćemo i s Vežicom i Campetom“, naglasio je gradonačelnik Filipović.
Projekt Aglomeracije Rijeka, koji možda najviše utječe na riječku svakodnevnicu, polako ali sigurno napreduje. Radi se o ulaganju u vodoopskrbu i odvodnju vrijednom 327 milijuna eura i jednom od najvećih infrastrukturnih zahvata u Hrvatskoj. Na području Rijeke izgrađeno je 27 kilometara kanalizacije i 13 kilometara vodovoda. Na Delti se gradi pročišćivač otpadnih voda druge razine pročišćavanja, vrijedan 86,7 milijuna eura, koji će dodatno zaštititi naš zaljev i okoliš.
„Ovim projektom obnavlja se i nadograđuje vodovodna i kanalizacijska mreža koja je na nekim lokacijama stara stotinjak godina, što će nam omogućiti čistu vodu i more, kako svima nama tako i generacijama koje dolaze. Što se tiče vodovodne infrastrukture, po završetku ovog projekta, za koji se još malo moramo strpjeti, Rijeka može biti mirna narednih sto godina“, kazao je gradonačelnik Filipović.
Što se prometnica tiče, izgrađena je cesta D403 – nova prometna arterija koja povezuje zapadni dio Rijeke s kontejnerskim terminalom i Zagrebačkom obalom. Investicija iznosi 70 milijuna eura. Usporedo s time započeta je rekonstrukcija čvorova Orehovica, Škurinje i Kozala kako bi se poboljšala protočnost i sigurnost prometa u cijelom gradskom području. Riječ je o investicijama Hrvatskih cesta u koje je Grad Rijeka bio, odnosno još je uvijek intenzivno uključen, što rješavanjem imovinsko-pravnih odnosa, što kroz prostorno plansku dokumentaciju i projektiranje.
Otvorena je nova Bolnica za ženu i dijete – kompleks vrijedan 158 milijuna eura u kojem su objedinjeni svi odjeli ginekologije, porodništva, pedijatrije i laboratorija. Grad Rijeka je u pripremu i prometnu povezanost tog kompleksa uložio dodatnih 7 milijuna eura osiguravši zemljište potrebno za izgradnju i potrebnu infrastrukturu, uključujući izgradnju novog rotora u Dukićevoj ulici.
„Iz osobnog iskustva i najljepšeg momenta u ovom mandatu, mogu posvjedočiti da je bolnica zaista na svjetskoj razini“, kazao je gradonačelnik Filipović.
Završena je izgradnja Sinergane – novog poduzetničkog inkubatora za IT i kreativne industrije u prostoru bivše Energane površine 2700 kvadrata. Vrijednost projekta iznosi 6,15 milijuna eura, od čega je 4,2 milijuna osigurano iz EU fondova. Dovršena je i poduzetnička zona Bodulovo, a ukupna izdvajanja za subvencije poduzetnicima povećana su s manje od 300 tisuća eura, na više od 900 tisuća eura u 2025. godini. U četiri godine podršku je dobilo 781 korisnik.
Udvostručena izdvajanja za socijalni program, otvoreno 200 mjesta u vrtićima
Izdvajanja za socijalni program Grada Rijeke udvostručena su s 3 na više od 6 milijuna eura. Uvedene su nove mjere poput sufinanciranja tretmana za djecu s teškoćama i pomoći za medicinski potpomognutu oplodnju. Oko 94 % korisnika ostvaruje prava koja nisu zakonska obveza, već dodatna zaštita koju Rijeka nudi svojim građanima. Isto tako, dva puta su podizani iznosi naknade za novorođene bebe.
S 15 na 10 posto smanjen je prirez, a nakon ukidanja prireza, zadržali smo tu razinu kroz porez na dohodak. Proračun Grada Rijeke pritom je ostao stabilan i sva plaćanja izvršavaju se na vrijeme, bez kašnjenja.
„Proračun je u potpunosti financijski konsolidiran i prije planiranog roka, a u ovom je mandatu rastao s nekih 155 na 227 milijuna eura te praktički sve naše račune plaćamo na vrijeme, na što sam posebno ponosan“.
Izgrađeno je 90 stanova POS-a na Martinkovcu, a dodatnih 30 planira se na Zametu. Uređeno je prvih 7 stanova za najam mladim obiteljima po priuštivoj cijeni, a taj se projekt nastavlja. Rijeka je u suradnji s drugim gradovima aktivno sudjelovala u izradi Nacionalnog plana stambene politike.
„Što se tiče prodaje gradskih stanova, ona je odlukom Gradskog vijeća na moj prijedlog praktički onemogućena, i svaki naš stan bit će obnovljen i dodijeljen riječkim obiteljima kojima je to potrebno po vrlo priuštivom iznosu najma i tu politiku nastojat ćemo provoditi i u narednom mandatu“, kazao je gradonačelnik.
Fokus ovog mandata stavljen je i na otvaranje mjesta u dječjim vrtićima. Tako je otvoreno novih 200 mjesta u gradskim vrtićima, među ostalim i u novim vrtićima Baredice, Val ili pak onom u prostoru škole na Orehovici, u što je uloženo gotovo milijun eura. Na Krnjevu se gradi vrtić Fiume koji će donijeti 84 nova mjesta. Uveden je program sufinanciranja dadilja. Uređuje se i dograđuje vrtić Galeb, a ulaganje u tu dogradnju iznosi više od milijun eura. U rujnu se otvara i vrtić Kapljica na Kampusu – uređen u suradnji Grada i Sveučilišta, koji će pružiti prostor za tridesetak djece jasličke i vrtićke dobi, ali i postati nastavna baza za potrebe Učiteljskog fakulteta.
Povećane su plaće u svim gradskim ustanovama i društvima i u gradskoj upravi.
„Ovo nije trošak, ovo je ulaganje u ljude koji svakodnevno osiguravaju da grad funkcionira – odgajatelji, vatrogasci, komunalci, redari, radnici u kulturi. Sada su ta primanja pristojna i rekao bih da osiguravaju da sustav funkcionira. Nastojat ćemo to poboljšavati u idućem mandatu, sukladno proračunskim mogućnostima.“
Gradonačelnik je ocijenio kako je na području riječkog sporta došlo do renesanse, obrazloživši kako tome u prilog govore i rezultati: u sportske objekte uloženo je 3,6 milijuna eura – od igrališta do bazena i dvorana. Planirano je dodatnih 625 tisuća eura ulaganja u 2025. godini. Iznos za programe sporta dosegao je rekordnih 3 milijuna eura, što je dvostruko više nego 2021. godine.
Kada je o kulturi riječ, i tu je proračun povećan. Izdvojena sredstva za kulturu, u što spadaju i javne potrebe u kulturi su 2021. godine s 21,2 milijuna eura povećana na 28,14 milijuna eura u 2025. godini, odnosno sada iznose 13 posto riječkog proračuna.
Projekt obnove toplinarstva približava se kraju – sve toplane su obnovljene, sustavi su energetski učinkoviti i ekološki prihvatljivi. Iz sustava je izbačeno srednje loživo ulje, a emisije CO2 znatno su smanjene.
Dovršeni su radovi na obnovi broda Galeb i u tijeku je opremanje broda odnosno muzejskog postava. „Galeb je zaštićeno kulturno dobro Republike Hrvatske, zaista ima što pokazati i siguran sam da će postati turistička atrakcija koja neće samo pričati dinamičnu povijest tog broda, nego i kontekstu današnjeg vremena promovirati mir u svijetu, koji nam itekako nedostaje.“
Sadi se oko 3500 stabala i grmova, a svako posađeno drvo evidentirano je u međunarodnu platformu MapMyTree. Usvojena je Strategija zelene urbane obnove do 2030. godine, čime grad jača otpornost na klimatske promjene.
S brojnim javnim i privatnim investicijama Rijeka je danas najveće hrvatsko gradilište
„U tijeku je jako puno investicija, kako u javnom, tako i u privatnom sektoru. Uvijek naglašavam da je Rijeka danas najveće hrvatsko gradilište i zahvaljujem se svima koji daju doprinos u tome. U tijeku je izgradnja ACI marine u Porto Barošu, vrijedne 50 milijuna eura. Terminal Rijeka Gateway, investicija od 380 milijuna eura, otvorit će više od 300 novih radnih mjesta te omogućiti da u našoj luci pristaju najveći kontejnerski brodovi i postati najmoderniji terminal u ovom dijelu Europe.
Usvajanjem Urbanističkog plana uređenja sekundarnog gradskog središta Rujevica stvorili smo pretpostavke za daljnji razvoj našeg grada. Naime, radi se o izuzetno važnom prostornom resursu u našem gradu jer Rijeka, zbog svoje relativno male površine nema puno preostalih prostora za razvoj i u tom smislu, pa ovo područje ima još veći značaj. Na tom području je već izgrađen stadion NK Rijeke, a Primorsko-goranska županija na zemljištu Grada Rijeke provodi projekt objedinjavanja hitnih zdravstvenih službi.“
Nabavljeno je i 37 novih autobusa. Situacija u Autotroleju danas je bitno bolja te je zahvaljujući rješavanju problema Autotrolej uspio vratiti natrag vozni red koji je bio na snazi redukcije u svibnju 2024.
Otvorena je sortirnica, uveden zdravstveni odgoj i obrazovanje u osnovne škole, omogućen besplatan prijevoz onkoloških bolesnika na terapije te besplatan prijevoz za sve riječke srednjoškolce, a preko Rječine se dovršava pješački most Žakalj koji će omogućiti nove trase riječkih šetnica.
Također, u ovom mandatu stavljen je naglasak na suradnju s institucijama koje mogu pomoći u razvoju grada Rijeke, prije svega s resornim ministarstvima i državnima tvrtkama, ali i s naglaskom na kvalitetniju suradnju s Primorsko-goranskom županijom.
„Te suradnje omogućile su da jedan dio sredstava poreznih obveznika koje odlaze u državni i županijski proračun ipak na kraju završe u Rijeci i to smo imali prilike vidjeti na mnogobrojnim projektima. Koristim ovu priliku da se zahvalim i županu i resornim ministrima i svima onima koji su dali svoj doprinos u ovom investicijskom boomu u Rijeci.
Nažalost, država je još uvijek visoko centralizirana i nemoguće je neke projekte realizirati bez njihovog angažmana. Trajna je naša borba za decentralizaciju, koja će se zasigurno nastaviti i u idućem mandatu“, naglasio je gradonačelnik Filipović.
Podsjetio je kako je na polovici mandata provedena reorganizacija gradske uprave, kada je broj upravnih odjela smanjen s 15 na 10, a broj zaposlenika u gradskoj upravi s 508 na današnjih 440.
„Radi se o još jednom dokazu da smo se racionalno ponašali u ovom mandatu, što ćemo nastaviti i ubuduće“, zaključio je gradonačelnik Filipović