Gradonačelnikova rekapitulacija najvažnijih događaja – naglasak na rekordnom proračunu

Autor: Nikola Cvjetović 30.12.2024

filipovic_prees-1

Rekapitulaciju najvažnijih događaja 2024. godine gradonačelnik je započeo s posljednjim značajnim događajem u godini, usvajanjem proračuna Grada Rijeke za 2025. godinu u visini od 226,4 milijuna eura.

Rijeka - Gradonačelnik Marko Filipović i njegovi zamjenici Sandra Krpan i Goran Palčevski osvrnuli su se na neke od najvažnijih projekata i događaja koji su obilježili u godini na izmaku koji se tiču rada gradske uprave, a s ciljem što boljeg i kvalitetnijeg života građana grada Rijeke.

Gradonačelnik Filipović je na početku konferencije za medije čestitao Zoranu Milanoviću na rezultatu ostvarenom u prvom krugu predsjedničkih izbora, naglasivši kako, da se pitalo građane Rijeke, drugog kruga izbora ne bi ni bilo, budući da je čak 55,2% građana koji su izašli na izbore svoj glas dalo upravo Milanoviću. Čestitkama su se pridružili i zamjenici gradonačelnika uz poruku da će se pobjeda Zorana Milanovića evidentno dogoditi u drugom krugu izbora.

Rekapitulaciju najvažnijih događaja 2024. godine gradonačelnik je započeo s posljednjim značajnim događajem u godini, usvajanjem proračuna Grada Rijeke za 2025. godinu u visini od 226,4 milijuna eura.

„Podsjetio bih da smo u ovaj mandat krenuli s godišnjim proračunom koji je iznosio 156 milijuna eura, pa ovaj rast govori sam za sebe“, rekao je gradonačelnik. Dodao je kako su tijekom ove godine zaključeni kolektivni pregovori sa zaposlenicima unutar gradske uprave, postignuti su dogovori oko povećanja plaća u Autotroleju, a rasla su i materijalna prava zaposlenicima u dječjim vrtićima i Javnoj vatrogasnoj postrojbi Rijeka.

Dotaknuo se i rada Autotroleja, napomenuvši kako će od 1. siječnja 2025. godine svi učenici srednjih škola s prebivalištem ili boravištem u Rijeci imati besplatan javni prijevoz. „Od rujna su vozni redovi koje obavlja Autotrolej povećani s novim polascima, te je trenutni vozni red neznatno manji od onog koji je bio na snazi u svibnju 2024. godine, kada je došlo do uvođenja privremenog cjenika i smanjenja cijena karata. Budući da je interes za poslom vozača u Autotroleju nešto veći nego do sada, očekuje se i nastavak trenda povećanja voznih redova“, rekao je gradonačelnik te dodao kako je plan da se sa školskim voznim redom, koji započinje s primjenom u siječnju 2025. godine ponovno uspostavi i linija 2A, koja će prometovati na relaciji Delta-Ivana Zavidića te da se vrati određeni broj polazaka na prigradskim linijama.

Filipović je rekao i kako proračun pokazuje i da je Rijeka danas likvidna jedinica lokalne samouprave te kako sve svoje obaveze, kako tekuće tako i kreditne, izvršava u rokovima, što je rezultat troipolgodišnje konsolidacije gradskih financija. „U proračun je utkano i naše predizborno obećanje, odnosno smanjenje prireza s 15 na 10 posto, pa je tako planirani porez na dohodak u idućoj godini, koji je u biti zamijenio ukinuti prirez na razini 10 postotnog prireza, čime smo direktno utjecali na povišenje osobnih dodataka svih onih koji su zaposleni, a imaju prebivalište na području grada Rijeke“, rekao je Filipović.

Što se tiče radova na prometnoj infrastrukturi, Filipović je istaknuo kako se u Rijeci u proteklih nekoliko godina gradi kao nigdje u Hrvatskoj.

„Tijekom ove godine samo u sanaciju prometnica je uloženo oko 3 milijuna eura te je obnovljeno nešto manje od 40.000 kvadrata prometnica. Razumijem da je teško svakodnevno trpjeti gužve u prometu zbog raznih radova koji su u tijeku odnosno zbog velikog projekta obnove vodovodnog i kanalizacijskog sustava i ostalih projekata, no vjerujem da svi shvaćaju da su ti radovi nužni kako bi naš grad i u godinama koje dolaze bio ugodno i kvalitetno mjesto za život. Projekt „Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracije Rijeka“ najveći je hrvatski projekt što se tiče uloženih sredstava iz EU fondova nakon Pelješkog mosta, a izgradnja uređaja za pročišćavanje otpadnih voda na Delti zasigurno je jedan od najvažnijih dijelova tog projekta. Do sada je na području Rijeke izvedeno 16.501,19 m² kanalizacije, 10.691,14 m² vodovoda, desetak objekata koji su dio sustava, 435 kućnih kanalizacijskih priključaka te 65 vodovodnih kućnih priključaka“, naveo je gradonačelnik, dodavši kako je u Adamićevoj ulici, koja je dio tog projekta, izvedena većina radova. Izgrađen je Transportni sanitarni kolektor u dužini od 1047 m, preko kilometar transportnog vodovoda, oborinski kolektor te objekt kišnog preljeva. Izveden je i prespoj vodovoda na novi transportni vodovod, a u tijeku su završni radovi na prespoju ogranaka te kućnih priključaka. „Nadam se da će radovi u Adamićevoj ulici biti gotovi u prvom kvartalu iduće godine. Što se tiče prometovanja Adamićevoj ulicom, nakon završetka radova na novom autobusnom kolodvoru na Žabici ona će služiti samo za prometovanje autobusa javnog gradskog prijevoza, a Riva će, adekvatnim prometnim rješenjem, biti dvosmjerna kao što je i sada“, objasnio je Filipović.

Objasnio je kako je svjestan da su se radovi u centru grada odrazili i na poslovanje poduzetnika u zoni zahvaćenoj radovima te kako su putem Javnog poziva dodijeljene nepovratne potpore za umanjenje zakupnine zakupnicima privatnih poslovnih prostora, a za one koji posluju u gradskim poslovnim prostorima zakupnina je umanjena za 50 posto. Isto tako, zakupcima na Centralnoj gradskoj tržnici također je umanjena zakupninu za prodajna mjesta i skladišne prostore u iznosu od 30 posto.

Već spomenuti autobusni kolodvor napreduje zadovoljavajućom brzinom i u skladu s planiranom dinamikom i trebao bi biti gotov do kraja 2025. godine.

Problem parkinga u Rijeci uvijek je aktualno pitanje, a kako je objasnio gradonačelnik odrađen je dio priprema za izgradnju novih garaža Podpinjol i Krimeja.

Još su dva značajna prometna zahvata u fazi izvedbe, rotor na ulazu u zaobilaznicu na Škurinjama koji grade Hrvatske ceste, a za što je Grad Rijeka ustupio zemljište, kao i radovi na čvoru Orehovica koji su u punom zamahu i trebali bi biti gotovi u prvoj polovici iduće godine.

Gradonačelnik je nastavio i kako je u ovoj godini nastavljena i realizacija projekta Energa „Obnova toplinarstva grada Rijeke“, s ciljem povećanja energetske učinkovitosti toplinskog sustava i pouzdanosti opskrbe toplinskom energijom. Projekt obuhvaća obnovu postojeće toplovodne mreže te modernizaciju toplinskih sustava. U 2024. godini potpuno su završeni radovi na obnovi svih toplana i sve toplane su u potpunosti u funkciji. Od radova na distributivnoj mreži u potpunosti je završeno 5 trasa, a djelomično preostalih 6 trasa.

Dodatno, Energo je u ovoj godini preuzeo opskrbu plinom u obvezi javne usluge od 1. listopada 2024. do 30. rujna 2027. godine i ponovno postao opskrbljivač u obvezi javne usluge za sva kućanstva na svom distributivnom području. Time je preuzeta opskrba za ukupno 16.666 kućanstava kroz javnu uslugu u slijedeće tri plinske godine.

Važna tema i u ovoj godini je bila usvajanje Urbanističkog plana uređenja sekundarnog gradskog središta Rujevica, za čiju je izradu kao stručna podloga služio prvonagrađeni rad na natječaju za izradu urbanističko-arhitektonskog rješenja tog područja. Na tom području je već izgrađen stadion NK Rijeke, a Primorsko-goranska županija na zemljištu Grada Rijeke provodi projekt objedinjavanja hitnih zdravstvenih službi koji bi trebao biti gotov do sredine 2025. godine, a za što je nedavno potpisan i ugovor za realizaciju 3. faze projekta. Grad Rijeka u stalnoj je komunikaciji s Ministarstvom pravosuđa i Primorsko-goranskom županijom koji su već iskazali interes da određene površine ovog plana stave u funkciju, a prisutni su i neki drugi investitori, poput Autokluba Rijeka, koji na tom prostoru gradi Tehničko-servisni centar.

„Sve projekte mora pratiti i infrastruktura, posebice prometnice, od kojih su neke izgrađene, neke su u gradnji i pripremi, a neke u planu, što znači da dio projekata sagledanih u novom urbanističkom planu vrlo skoro kreće u realizaciju“, rekao je gradonačelnik.

U kontekstu razvoja poduzetništva u Rijeci valja istaknuti kako su završeni svi građevinski radovi na rekonstrukciji zgrade energane bivše riječke Tvornice papira koja postaje Sinergana, Inkubator za kreativne tehnologije i IT industriju namijenjen malim i srednjim poduzetnicima s područja Urbane aglomeracije Rijeka. Dobivena je i uporabna dozvola, a u tijeku je opremanje prostora namještajem i specijaliziranom opremom. Također, tijekom ove godine dodijeljene su ukupno 244 potpore poduzetnicima u iznosu od 528.476,64 eura.

Kako je rekao gradonačelnik, i tijekom ove godine nastavljena su značajna ulaganja u sportsku infrastrukturu za što je utrošeno oko milijuna eura.

U suradnji s Primorsko-goranskom županijom, na Nogometnom igralištu Krimeja je postavljen novi semafor, a na pomoćnom nogometnom igralištu, u sklopu Stadiona Kantrida, postavljena nova umjetna trava. Na bazenima Kantrida nabavljen je novi semafor za vaterpolo, a nakon što je lani zamijenjen pokrov Košarkaške dvorane Brajda postavljen je novi balon, a potom i parket, ove je godine nabavljena i nova oprema za teretanu. U Centru Zamet su završeni radovi sanacije panel parketa te su postavljeni ankeri za gimnastiku što omogućuje održavanje nacionalnih prvenstava u gimnastici. Dalje, na bazenu za skokove u vodu zamijenjen je dotrajali balon novim balonom, a ovih dana dovršava se i zamjena umjetne trave na malonogometnom igralištu SRC-a Zamet. U tijeku su i završni radovi na nadstrešnici nad centralnom tribinom Stadiona Kantrida, a u samom završetku je i izgradnja dva nova padel igrališta sa umjetnom travom u sklopu Boćarskog centra Podvežica.

U protekloj godini razvijali su se i ekološki projekti pa su tako u sklopu projekta postavljanja integriranih solarnih elektrana na objektima javne namjene, elektrane postavljene na SRC 3. maj te nogometnim igralištima Krimeja i Robert Komen proizvode električnu energije za vlastite potrebe, a višak električne energije predaju HEP ODS-u u elektroenergetsku mrežu. Solarne elektrane su postavljene i na zgrade 7 osnovnih škola i vrtića, a provedeni su i postupci javne nabave za postavljanje još dvije elektrane.

Donesena je i Strategija zelene urbane obnove Grada Rijeke, dokumenta koji će imati važnu ulogu u budućem planiranju grada budući da je ono što Strategija sadrži osnovna podloga za dovršenje novih prostornih planova kao i za izmjenu postojeće prostorno-planske dokumentacije, a ono što je trenutno u tijeku je sadnja 488 stabala i preko 2600 grmova u gradskim parkovima. Do sada je posađeno preko 160 stabala na različitim lokacijama u gradu, a kreće i sadnja grmova. Inače, sadnja stabala i grmova odvija se kroz projekte koji se većim dijelom sufinanciraju bespovratnim sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

U kontekstu ovih tema, valja istaknuti i kako je tijekom ove godine započela i provedba projekta individualnog prikupljanja otpada koji je do sada implementiran na području 11 mjesnih odbora, a kako je istaknuo gradonačelnik, početkom iduće godine ovaj sustav će biti uveden na područje još tri mjesna odbora. Također, krajem ove godine s radom je započela i sortirnica za odvojeno prikupljanje otpada u Mihačevoj dragi kojom upravlja KD Čistoća.

Gradonačelnik je podsjetio kako su o ovoj godini Poslovni sustavi preuzeli objedinjenu naplatu troškova stanovanja te kako ona više nije u rukama privatne tvrtke, a također je spomenuo i kako je u sklopu projekta revitalizacije tržnica promijenjen model upravljanja Paviljonom 1 na glavnoj tržnici za kojeg je na natječaju izabran jedinstveni zakupac, što će zasigurno donijeti novu vrijednost cjelodnevnom životu središta grada.

Od važnih projekata koji su provedeni u protekloj godini, gradonačelnik je istaknuo još i Vijeće građana, prvi takav projekt u Hrvatskoj koji je okupilo 33 nasumično odabranih građana Rijeke koji su donijeli preporuke za razvoj mjesne samouprave i aktivnog građanstva u Rijeci. Ovaj projekt značajan je i u kontekstu daljnjeg razvoja segmenta participacije i uključivanja građana u procese koji se događaju u javnoj upravi, a prema gradonačelnikovim riječima projekt je već preuzeo Grad Varaždin, a neki su drugi hrvatski gradovi također iskazali interes da preuzmu projekt Vijeća građana.

Za kraj, gradonačelnik je pozvao građane da se u što većem broju okupe sutra na Korzu na organiziranom novogodišnjem koncertu na kojem će nastupiti Neno Belan i Let 3. „Pozivam građane da dođu, da zajedno uđemo u novu godinu, da nazdravimo 2025. i neka nam nova godina bude puna zdravlja i veselja“, poželio je gradonačelnik Filipović.

Zamjenica gradonačelnika Sandra Krpan u svojoj se rekapitulaciji godine na izmaku posebno dotaknula tema vezanih uz odgoj i obrazovanje i kulturu.

„Nakon 3 i pol godine mandata, uspješno smo riješili problem koji je mučio mnoge obitelji s malom djecom. Uspjeli smo u tome da danas nemamo neupisane djece s pravom prvenstva, ni u jaslicama niti u vrtićima. Dapače, još je nekoliko slobodnih mjesta u vrtićima“, rekla je zamjenica Krpan i dodala kako je intencija u narednom razdoblju obnoviti vrtiće. „Smatramo da naši vrtići trebaju biti kvalitetni, ne samo što se tiče odgojno-obrazovnog programa koji se provodi, već moraju biti dobro opremljeni i lijepo uređeni“, rekla je Krpan.

Na tom tragu, valja reći kako su u ovoj su godini započeli radovi na izgradnji novog vrtića Fiume kojeg Grad Rijeka realizira u suradnji sa Zajednicom Talijana Rijeka i Talijanskom unijom. Također, odrađena je sva potrebna priprema i u tijeku je postupak pokretanja javne nabave za nadogradnju vrtića Galeb koji će time dobiti prostor za još dvije skupine.

Također, u ovoj godini dovršena je i energetska obnova vrtića Radost, te niz manjih radova na održavanju ostalih objekata vrtića i škola, uz ostalo i u Područnoj školi Orehovica. Isto tako, u tijeku je i energetska obnova zgrade vrtića Vežica zbog čega djeca iz tog vrtića privremeno borave u vrtiću Morčić.

Što se tiče osnovnih škola, zamjenica Krpan je objasnila kako je u planu obnova i rekonstrukcija OŠ Fran Franković kao i dogradnja OŠ Zamet i OŠ Vežica, a sve s ciljem da te škole pređu u jednosmjenski način rada.

Dodala je i kako se usvajanjem Urbanističkog plana za uređenje sekundarnog središta Rujevica stvorilo preduvjete za izgradnju novog Centra za odgoj i obrazovanje. „Novi kompleks predviđa smještaj za tri sadašnje ustanove – Centar za autizam, Centar za odgoj i obrazovanje te posebne predškolske programe – ustanove koje trenutno djeluju na raznim lokacijama u Rijeci. Izgradnjom moderne nove zgrade na Rujevici, koja će objediniti sve te programe, Grad Rijeka omogućit će djeci i mladima prostor prilagođen njihovim specifičnim obrazovnim i razvojnim potrebama“, naglasila je zamjenica Krpan.

Istaknula je još jedan izuzetno važan projekt – RInkluzija – Riječki model podrške učenicima s teškoćama“, EU projekt za koji su osigurana sredstva za pomoćnike u nastavi u riječkim osnovnim školama za tri školske godine. „Krajem studenog između Ministarstva znanosti obrazovanja i mladih, Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih i Grada Rijeke potpisan je ugovor o dodjeli bespovratnih EU sredstava. Na temelju javnog poziva Gradu Rijeci odobreno je sufinanciranje projekta „RInkluzija“ ukupne vrijednosti 4.376.160,00 eura. Temeljem projekta na razini jedne školske godine planirano zapošljavanje 120 pomoćnika koji će raditi sa 130 učenika riječkih osnovnoškolskih ustanova“, objasnila je zamjenica Krpan.

Zamjenica Krpan je podsjetila kako je od ove školske godine u šest osnovnih škola započelo eksperimentalno provođenje programa Zdravstveni odgoj i obrazovanje kao izvannastavne aktivnosti.

Grad Rijeka prva je jedinica lokalne samouprave u Hrvatskoj koja je uvela program Zdravstvenog odgoja i obrazovanja u svoje osnovne škole, a po uzoru na vrlo uspješan i višestruko nagrađivan projekt Građanski odgoj i obrazovanje.

Za jednogodišnju, pilot-fazu provedbe projekta odabrane su osnovne škole Centar, Dolac, Ivan Zajc, Kantrida, Podmurvice i Vežica, a nakon evaluacije pilot-faze uslijedit će provedba u svim riječkim osnovnim školama, počevši od školske godine 2025./2026.,Program se provodi u formi izvannastavne aktivnosti kroz dva odvojena obrazovna ciklusa od kojih prvi uključuje učenike 5. i 6. razreda, a drugi učenike 7. i 8. razreda.

Kako je istaknula zamjenica Krpan, ovaj je program uveden u škole s ciljem razvoja zdravstvene pismenosti djece i mladih kroz cjelovit pristup učenju o svim aspektima zdravlja. „Škola je mjesto gdje djeca moraju dobiti sve one informacije koje su im potrebne za zdrav i kvalitetan život. Svjesni smo da program Zdravstvenog odgoja kao i onaj Građanskog odgoja neki roditelji smatraju u nekim segmentima pomalo kontroverznim, ali pozivam sve roditelje da pogledaju te kurikulume, da se njihova djeca uključe u provedbu tih programa, jer želimo odgajati aktivne mlade građane koji će u budućnosti znati samostalno donositi svoje odluke“, rekla je zamjenica Krpan, te se u okviru ove teme nadovezala i s uvođenjem zdrave prehrane u riječke osnovne škole od drugog polugodišta ove godine.

„U želji da dodatno unaprijedimo zdravlje naših učenika tijekom ove godine pripremljen je projekt unaprijeđenog modela školskih marendi koji donosi zdravije i raznovrsnije obroke svim riječkim osnovnoškolcima. Namjera je osigurati djeci kvalitetnu i nutritivno uravnoteženu prehranu“, rekla je Krpan.

Što se tiče projekata u programa koji su se tijekom ove godine provodili u riječkim ustanovama u kulturi, zamjenica Krpan zahvalila je svim ravnateljima ustanova za uspješnoj suradnji u godini na izmaku, a posebnu zahvalu je uputila intendantu riječkog HNK Ivana pl. Zajca Marinu Blaževiću čiji mandat završava sa zadnjim danom ove godine. „U osam godina svog mandata, Marin Blažević puno je učinio za riječko kazalište. Njegov energičan, ponekad i kontroverzan pristup poslu i kazalištu rezultirao je povećanjem broja gledatelja i zanimljivim predstavama. Zahvaljujem mu u ime Grada Rijeke na svemu što je učinio za naše kazalište, a istovremeno želim poželjeti i dobrodošlicu novoj intendantici, Dubravki Vrgoč koja na dužnost stupa prvog dana nove godine. Vjerujem da će pod njenim vodstvom naše kazalište nastaviti s uspješnim radom“, rekla je Krpan.

Spomenula je i uspješan rad institucija koje djeluju u art kvartu Benčić s posebnim naglaskom na onu koja je u tom prostoru zadnja otvorila svoja vrata, a to je Gradske knjižnica Rijeka. „Po broju posjeta i održanih programa, možemo reći da je knjižnica na novoj lokaciji zaživjela u punom sjaju, kao i cijeli art kvart, jedinstveno mjesto u Hrvatskoj na koje možemo biti ponosni“.

Rekapitulaciju 2024. godine, Krpan je zaključila stanovima za mlade. Naime, Grad Rijeka je u ovoj godini krenuo s projektom davanja stanova u najam mladim osobama i prva obitelj već je zbrinuta na taj način odnosno temeljem provedenog javnog poziva za najam stana čije je uređenje sufinancirala Primorsko-goranska županija.

Temeljem Odluke o najmu stanova za priuštivo stanovanje, koju je Gradsko vijeće nedavno donijelo, uskoro će biti dodijeljeno još šest stanova. Stanovi će se ponuditi u najam mlađim građanima do 45. godine života i to s povoljnijom najamninom odnosno 4 EUR/m². Riječ je o stanovima od 30 do 60 kvadrata.

„Ovom mjerom nadamo se da će mladi ostati u Rijeci. nećemo ostati samo na ovih šest stanova, već nastavljamo s ovim projektom“, zaključila je Krpan.

Zamjenik gradonačelnika Goran Palčevski naglasak je stavio na izgradnju nove bolnice za majku i dijete na Sušaku, za što je rekao kako je svakako jedna od najvažnijih stvari koje su se dogodile u ovoj godini.

filipovic_prees-78453

„Zahvaljujući novoj bolnici, zdravstvena skrb za ženu i dijete podignuta je na viši nivo, a sustav KBC-a je s tri lokacije sveden na dvije što bitno olakšava svakodnevni rad što, kao liječnik, mogu i osobno potvrditi. Investiciju u novu bolnicu realizirala je država odnosno resorno ministarstvo, no cijeli projekt ne bi bio moguć da Grad Rijeka odavno nije prepoznao potencijal ovoga područja i za izgradnju nove bolnice prepustio nekretnine, dodijelio prava građenja bez naknade i odrekao se komunalne naknade“, rekao je Palčevski te dodao kako je u kontekstu izgradnje nove bolnice, trebalo izgraditi i adekvatna prometna rješenja. „U ovoj je godini dovršena i rekonstrukcija raskrižja ulica Vjekoslava Dukića i Tome Strižića odnosno ulice kojima se pristupa novom bolničkom kompleksu. Uz rekonstrukciju prometnica, istovremeno su na istoj lokaciji izvođeni i radovi rekonstrukcije vodno-komunalne infrastrukture što je financirano kroz EU projekt Aglomeracija Rijeka te radovi u sklopu projekta obnove toplinarstva. Za trajanja radova, glavni prometni prioritet je bio u svakom trenutku osigurati prilaze bolnici i Sveučilišnom kampusu, te omogućiti nesmetano preseljenje dječje bolnice s Kantride u prostor nove Bolnice za ženu i dijete“, rekao je Palčevski te dodao kako je ukupna vrijednost rekonstrukcije raskrižja i formiranja kružnog toka bila oko 2,8 milijuna eura.

Zamjenik Palčevski se dotaknuo je još jedne važne teme, a to je sufinanciranje postupka potpomognute oplodnje koje će krenuti s primjenom u 2025. godini.

„U svrhu aktivnog doprinosa rješavanju demografskih izazova, odnosno ostvarenju demografske revitalizacije kao i unapređenja kvalitete života građana i građanki Rijeke, u ovoj godini pripremili smo projekt kroz kojeg će se sufinancirati troškovi postupka medicinski potpomognute oplodnje. Odluka je donesena na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća čime se osigurala mogućnost ostvarenja prava na sufinanciranje troškova medicinski potpomognute oplodnje onim parovima koji su iscrpili sve mogućnosti koje su, sukladno Zakonu, ostvarive na teret HZZO-a. Postupak će se sufinancirati do 2.000,00 eura odnosno u visini iznosa od 50% ukupnih troškova postupka MPO“, objasnio je zamjenik Palčevski i dodao kako je za izvršenje ove mjere u proračunu grada Rijeke osigurano 45.000,00 eura, a predviđeni početak zaprimanja zahtjeva potencijalnih korisnika je od siječnja 2025. godine.

Što se tiče socijalnog programa, za njega je u idućoj godini osigurano 1,8 milijuna eura više na najosjetljivije skupine građana.

„Riječki socijalni program specifičan je u našoj državi jer nudi znatno veću razinu zaštite socijalno ugroženih građana od onog što je propisano zakonom. Naime, zakon nalaže tek podmirenje troškova stanovanja i obrok u pučkoj kuhinji za najugroženije kategorije građana dok socijalni program Grada Rijeke nudi čak 22 različita oblika pomoći koje može koristiti bitno veći broj socijalno ugroženih građana no što je propisano zakonom, a sve s ciljem ostvarenja višeg standarda njihove zaštite“, rekao je Palčevski i objasnio kako su glavne promjene vezane uz povećanje cenzusa odnosno uvjeta prihoda građana temeljem kojeg zadovoljavaju kriterij uvrštenja u socijalni program.

S namjerom da riječki socijalni program obuhvati što širi broj osoba u potrebi te uzevši u obzir inflaciju, glavne promjene vezane su uz povećanje cenzusa odnosno uvjeta prihoda građana temeljem kojeg zadovoljavaju kriterij uvrštenja u gradski socijalni program. Povećanjem cenzusa prihoda pružit će se bolja razina zaštite građanima kojima prijeti siromaštvo, a novi gradski cenzusi bit će viši za 20% od ustanovljenih pragova siromaštva obzirom na brojčanu strukturu kućanstava.

„Za svakodnevne životne troškove starijih osoba povećava se cenzus za ostvarivanje prava na novčanu pomoć za umirovljenike za 50% odnosno sa dosadašnjih 305,00 eura na 460,00 eura, a tu je i udvostručenje iznosa mjesečne pomoći te povećanje iznosa pomoći osobama starijim od 65 godina bez osobnih prihoda. Također, povećana su sredstva za podmirenje troškova stanovanja (podstanarina, troškovi potrošnje vode i odvodnje otpadnih voda) te blagdanska potpora odnosno povećanje iznosa božićnice sa za oko 2.000 umirovljenika“, naveo je Palčevski te zaključio kako će se za socijalni program Grada Rijeke u idućoj godini izdvojiti iznos od 6.369.200,00 eura.

Nakon što su u 2022. godini udvostručene jednokratne novčane potpore za novorođenčad, u 2024. godini, iznos jednokratne novčane potpore za novorođeno dijete ponovno je podignut. Tako je novčana potpora za prvo dijete povećana s 400 eura na 450 eura, za drugo dijete s 530 eura na 600 eura, te za treće i svako slijedeće dijete s 800 eura na 900 eura.

„Pravo na ovu potporu imaju svi građani Rijeke, bez obzira na njihov socijalni status, a korisnici socijalnog programa Grada Rijeke imaju pravo i na dodatni poklon-bon za nabavu opreme za novorođenče koji u 2024. godini iznosi 270,00 eura. Treba reći i da je povećanje potpora za novorođeno dijete bilo i naše predizborno obećanje građanima koje smo ispunili već u prvoj godini mandata kada su one udvostručene, a ove godine išli smo i dalje, s ovim dodatnim povećanjem“, rekao je Palčevski.

Zamjenik gradonačelnika za kraj je ostavio jedan projekt koji je ostvaren u suradnji s Caritasom Riječke nadbiskupije. „Krenuli smo u provedbu projekta „U svom domu“ koji se odvija u okviru projekta „ZAŽELI – prevencija institucionalizacije“ koji se sufinancira sredstvima Europskog socijalnog fonda i koji ukupno traje tri godine“, rekao je Palčevski. Glavni cilj projekta je povećanje socijalne uključenosti i prevencija institucionalizacije ranjivih skupina kroz pružanje usluge potpore i podrške u svakodnevnom životu starijim osobama i osobama s invaliditetom. Na taj način pridonosi se njihovoj većoj socijalnoj uključenosti, prevenciji institucionalizacije, ostanku u vlastitom domu te osiguravanju prava na život u zajednici.

Kako je objasnio zamjenik Palčevski, projekt je započeo u travnju ove godine, a uključivanje Grada Rijeke u ovaj projekt logičan je nastavak onog što Grad Rijeka radi već desetljećima, a to je stalno ulaganje u zaštitu socijalno ugroženih građana.

Projektom se pružaju usluge pomoći u kući kao što su obavljanje kućanskih poslova, održavanje osobne higijene i zadovoljavanje drugih svakodnevnih. Uz navedeno, svaki korisnik mjesečno dobiva paket kućanskih i higijenskih potrepština. Navedene usluge i paket su za korisnike potpuno besplatni.

U projekt je uključeno 70 korisnika usluga, starijih osoba, punoljetnih osoba s invaliditetom te osoba nižeg socioekonomskog statusa o kojima brine deset zaposlenih osoba.

Gradonačelnik Filipović i njegovi zamjenici na kraju su svim građanima poželjeli sve najbolje u novoj godini, a svim partnerima i suradnicima zahvalili na suradnji u godini na izmaku.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...