Održana konferencija u sklopu EU projekta „Vrt karijera“ pod nazivom „Obrazovanje i nove tehnologije“

Autor: Marina Pauletić 16.04.2024

knjige_laptop_racunalo Foto: ilustracija

„Projekt „Vrt karijera“ stvoren je kao odgovor na izazove novog doba u pogledu digitalizacije i pametnih rješenja u sektoru obrazovanja.“

Rijeka - Na Građevinskom fakultetu u Rijeci u organizaciji Regionalne razvojne agencije Primorsko-goranske županije, 12. travnja održano je završno diseminacijsko događanje u sklopu Erasmus + projekta „Vrt karijera - gradnja mostova između obrazovnih institucija i poduzeća putem udaljene i hibridne prakse“.

Projekt „Vrt karijera“ okupio je snažne partnere u konzorcij koji čine Obrazovni centar Francophonia iz Nice kao vodeći partner, Uprava za obrazovanje Štajerske i Austrijske gospodarske komore iz Graza, Srednja škola Paul Augier iz Nice, Državni ured za škole i obrazovanje (LaSuB) iz Leipziga, Građevinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, Pedagoška srednja škola iz Rumunjske te RRA PGŽ u ulozi projektnog partnera.

Pod krovnom temom „Obrazovanje i nove tehnologije“ koja je okupila predavače iz Austrije, Italije, Slovenije i Hrvatske cilj događanja bio je svim zainteresiranima prikazati koncept hibridnog održavanja praktične nastave u strukovnom obrazovanju putem digitalne platforme s naglaskom na područje razvoja inovativnih metoda i novih obrazovnih sadržaja kako bi se unaprijedile obrazovne prakse što je ujedno i cilj samog projekta „Vrt karijera“. U uvodnim pozdravu ravnatelj RRA PGŽ Vedran Kružić okupljenima je dodatno poručio kako agencija postavlja temu vještina, dobrih poslova i konkurentnosti na vrh svojih prioriteta te kako novog napretka neće biti bez kvalitetnih radnih mjesta koji donose rast i razvoj te visoku dodanu vrijednost.

Nakon, uvodnog pozdrava nazočnima se obratila Nevenka Kos, viša stručna suradnica za pripremu i provedbu projekata – otočna koordinatorica iz Regionalne razvojne agencije PGŽ-a, ujedno i suradnica na provedbi ovoga EU projekta te je održala uvodno izlaganje u kojem je predstavila ciljeve i provedene aktivnosti u sklopu projekta „Vrt karijera“. Direktor EDIH Adria, Damir Medved, prezentirao je važnosti i značaj uloge naprednih i novih tehnologija u obrazovanju, dok je predstavnica HUP-a, Marija Jerončić Paulić prikazala kako uvođenje novih tehnologija i novih zanimanja utječe na svijet poslodavaca, a Daniel Milin, direktor tvrtke Adricom prezentirao je novi VR sustav za instalatere solarnih panela koji trenutno razvija u suradnji sa RRA PGŽ te važnost uvođenja novih tehnologija u obrazovni sustav, a poglavito uvođenjem gejmifikacije. Za kraj prvog bloka predavanja online izlaganje održala je gđa. Laura Cerni, direktorica ITS Allesandro Volta iz Trsta koja je okupljenima prezentirala talijanska iskustva u podučavanju te korištenju novih tehnologija u zdravstvenom sektoru.

Sljedeći blok predavanja započeo je vrlo zanimljivim predavanjem direktora Poduzetničkog inkubatora Kočevje iz Slovenije Marka Stijepića, koji je okupljenima prezentirao rad i utjecaj Poduzetničkog inkubatora na regiju Kočevje ali i na čitavu Sloveniju te upozorio na važnost „sistemskog uvođenja modernih tehnologija u obrazovni proces“. Također, g. Stijepić pokazao je značajne prednosti korištenja modernih tehnologija u vidu robota, VR i umjetne inteligencije u svrhu edukacije te potpore mladima za daljnji razvoj njihove karijere. Drugi blok predavanja završio je primjerima modula virtualne prakse u sklopu projekta „Vrtovi karijera“ prezentacijom prodekanice za znanost Sanje Dugonjić Jovančević i prodekanice za nastavu i studente Neire Torić Malić s Građevinskog fakulteta u Rijeci koje su govorile o hrvatskim iskustvima te on-line uključivanjem Barbare Leipold, projektne koordinatorice u austrijskoj tvrtki Room 466 pri Gospodarskoj komori Štajerske u Grazu koja je govorila o austrijskim iskustvima u korištenju virtualnih praksi.

U trećem i završnom bloku pred više od 60 okupljenih iz privatnog i javnog sektora, predstavnika osnovnih i srednjih škola te preko 20 učenika svoja iskustva iznijele su tri profesorice iz Srednje škole iz Delnica Natalija Bašković, Mirna Bogić i Ivona Jerbić. Profesorice su okupljenima prezentirale „svoju priču“, na koji način samoinicijativno i vrlo maštovito rade na uvođenju novih tehnologija u obrazovni proces te na koji način potiču učenike iz cijelog Gorskog kotara prema STEM zanimanjima. Nakon profesorica nastupila su tri profesora Elektroindustrijske i obrtničke škole iz Rijeke koji su predstavili projekt „KaRijERA i JA“ profesori Ratko Božić, Andre Tibljaš i Tomislav Matić okupljenima su prezentirali svu opremu koju su nabavili kroz projekt te važnost iste za daljnji razvoj te uvođenje novih edukativnih programa u školski program. Za kraj trećeg bloka nazočnima se u ime Medicinske škole u Rijeci obratila profesorica Nensi Araminčić koja je uz prezentaciju svojih iskustava i iskustva svoje škole u vođenju novih tehnologija poručila kako korištenje digitalnih tehnologija stavlja u središte nastavnog procesa učenika uz naglasak da praćenje i uvođenje novih tehnologija zahtjeva osobnu motivaciju i cjeloživotno učenje nastavnika.
Nazočnima se zaključno obratio ravnatelj RRA PGŽ Vedran Kružić te pozvao na daljnju suradnju i praćenje rada te istaknuo da RRA stoji na raspolaganju partnerima za nove projekte koji će unaprijediti kvalitetu života i rada u PGŽ.

„Projekt „Vrt karijera“ stvoren je kao odgovor na izazove novog doba u pogledu digitalizacije i pametnih rješenja u sektoru obrazovanja.“

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...