Održana završna konferencija projekta Pružam ruke i okrugli stol
Autor: Andrea Načinović 07.07.2022
Tijekom provedbe projekta zaposlilo se 18 nezaposlenih žena koje su pružale potporu i pomoć za stotinjak korisnika, starijih i nemoćnih osoba te osoba u nepovoljnom položaju čime ovaj projekt ima i humanitarni karakter.
Rijeka - 05. srpnja 2022. godine u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke održala se završna tiskovna konferencija projekta „Pružam ruke“ i okrugli stol na temu: Zapošljivost žena po završetku provedbe projekta te mogućnosti inovativnih izvaninstitucijskih socijalnih usluga. Projekt je nositelja Hrvatskog Crvenog Križa Gradskog društva Crvenog Križa Rijeka u partnerstvu s Općinom Čavle, Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, Područni ured Rijeka i Centar za socijalnu skrb Rijeka.
Cjelokupni projekt je bio usmjeren na zapošljavanje 15 žena u nepovoljnom položaju na tržištu rada, a kako bi se njihovim uključivanjem u projekt unaprijedila njihova zapošljivost i nakon završetka projekta te ujedno poboljšale izvaninstitucionalne usluge usmjerene na starije i potrebite osobe te potaknula socijalna uključenost i povećala razina kvalitete života obje skupine, na području Grada Rijeke i Općine Čavle.
Projekt „Pružam ruke“ (UP.02.1.1.13.032) financira se u potpunosti (100%) sredstvima iz Europskog socijalnog fonda, u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.391.490,00 kn te je trajao 18 mjeseci.
Okrugli stol dio je završnih aktivnosti projekta.
Tijekom provedbe projekta zaposlilo se 18 nezaposlenih žena koje su pružale potporu i pomoć za stotinjak korisnika, starijih i nemoćnih osoba te osoba u nepovoljnom položaju čime ovaj projekt ima i humanitarni karakter.
Dodana vrijednost projekta svakako je bila i edukacija žena-tijekom provedbe projekta svaka od žena završila je program osposobljavanja i obrazovanja za gerontodomaćicu. Na taj način; educirane, osposobljene i motivirane žene stekle su kompetencije koje će im koristiti i nakon završetka projekta, postati će konkurentnije na tržištu rada, lakše doći do zaposlenja te će samim time biti integriranije u društvo, a stečena znanja moći će primjenjivati i kod raznih poslodavaca, ali i u slučaju samozapošljavanja.
Okruglom stolu sa sljedećim temama prisustvovali su:
• Prikaz projekta (Ana Delonga, voditeljica projekta pri Gradskom društvu Crvenog križa Rijeka)
• Doprinos projekta kod pružanja socijalnih usluga u Općini Čavle (Dunja Zagorac Šimac,vanjska suradnica u Općini Čavle i voditelj projekta)
• Doprinos projekta na tržištu rada (Željko Marković, Predstojnik Hrvatskog zavoda za zapošljavnje u Rijeci)
• Potrebe korisnika starije životne dobi (Ružica Ninić, Centar za socijalnu skrb Rijeka)
• Starenje-javnozdravstveni izazov (Helena Glibotić Kresina, voditeljica Odjela socijalne medicine, Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ)
• Izvaninstitucijska skrb u Primorsko-goranskoj županiji (Marlen Mikac Marić, Dom za starije osobe Kantrida i predstavnica Primorsko-goranske županije)
• Iskustva i primjeri dobre prakse Grada Rijeke (Karla Mušković, Pročelnica odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke)
• Gerontodomaćice (Klementina Maras, Ivona Mesić)
• Korisnici usluga (Rodlofo Marotti)
• Predstavljanje projekta „Rijeka zajedništva“ (Željka Kinkela, Gradsko društvo Crvenog križa Rijeka)
• Ostala zainteresirana javnost
Razmjena iskustava i mišljenja uz pohvale svih uključenih strana obilježilo je održavanje okruglog stola i završnu konferenciju projekta. Ana Delonga, voditeljica projekta pri GDCKRI istakla je da ovaj projekt ima posebno značenje za dvije skupine, i to žene koje su teško zapošljive obzirom na godine, radni staž i sl. te krajnje korisnike kojima je ovakav vid usluge prijeko potreban, a posebice obzirom na pandemijske okolnosti čime su isti dodatno pogođeni unazad dvije godine.
Zaključak okruglog stola je sljedeći: evidentna je potreba starijih ljudi za ovakvim vidom pomoći u kući, životni vijek se produljuje, povećan je broj samačkih kućanstva, ne postoji kontinuitet financiranja ovakvih projekata što rezultira time da gerontodomaćice opet završe na burzi rada, a korisnici prepušteni sami sebi. Korisnici su tijekom trajanja projekta iznimno zadovoljni što se uz otežanu financijsku situaciju i zdravstvene probleme mogu osloniti na osobu koja ima olakšava određene životne potrebe, i to besplatno.
Okrugli stol je protekao u ugodnom okruženju i pozitivnom ozračju. Poseban doprinos dala je gerotodomaćica Klementina Maras koja je istakla da je i danas, nakon završetka radnog odnosa, u komunikaciji sa svojim korisnicima, da im i danas volonterski pomaže jer posao gerotodomaćice nije samo posao koji se radi već i živi.
Zahvaljuju se svima koji su se odazvali na sudjelovanje.