Počinje postavljanje ključne opreme za novo postrojenje Rafinerije nafte Rijeka
Autor: Sanja Tumara 14.07.2022
Ove INA-ne aktivnosti predstavljaju završetak značajne faze projekta nadogradnje rafinerije i bitno će promijeniti njenu vizuru. Dvije komore koje će se podizati teže 330 tona i svaka ima zapremninu 900 m³. Podizat će se i frakcionator, čija dužina iznosi 51 metar. Usporedbe radi, Riječki neboder koji je jedan od simbola grada Rijeke svega je dva metra viši.
RIJEKA – Radovi u riječkoj rafineriji odvijaju se na svim dijelovima gradilišta. Na samom postrojenju za obradu teških ostataka izvršena je betonaža završne ploče betonske strukture za koksne komore. Posljednjih tjedana na lokaciji je dovršeno sastavljanje dizalice maksimalnog kapaciteta dizanja 1.600 tona. Za dopremanje svih potrebnih dijelova ove dizalice bilo je potrebno gotovo 100 šlepera, a samo sastavljanje je trajalo 3 tjedna. Impozantna dizalica započinje s radom u narednim danima i bit će zadužena za podizanje koksnih komora koje su ključna oprema na novom postrojenju, izvijestili su iz INA-e.
Navedene aktivnosti predstavljaju završetak značajne faze projekta nadogradnje rafinerije i bitno će promijeniti njenu vizuru. Dvije komore koje će se podizati teže 330 tona i svaka ima zapremninu 900 m³. Podizat će se i frakcionator, čija dužina iznosi 51 metar. Usporedbe radi, Riječki neboder koji je jedan od simbola grada Rijeke svega je dva metra viši. Ranije ove godine spomenuta oprema dopremljena je iz španjolskog Gijona. Za dizanje svakog pojedinačnog komada opreme pa tako i frakcionatora i koksnih komora rezerviran je po jedan cijeli dan te će se svako dizanje obavljati tijekom dnevne smjene. Najzahtjevnija operacija bit će upravo dizanje frakcionatora s obzirom na to da će opterećenje dizalice biti na 98 % dok će krak dizalice biti na samo 1,3 metra od betonske strukture koksnih komora što je iznimno mala udaljenost za ovakvu vrstu posla, kažu u INA-i.
- Dio projekta koji se odnosi na luku, silos i sustav pokretne trake zahtijeva precizno logističko planiranje jer je u nekim fazama izgradnje potrebno dopremiti i stotinjak velikih miješalica betona tijekom jednog dana, što je prilično zahtjevno s obzirom da se intenzivni radovi odvijaju i na drugim dijelovima rafinerije. Također, s obzirom na prirodu samih radova te dislociranost pilota od obale, koristi se i dodatna barža te dvije pumpe u seriji kako bi se dosegnula sama pozicija pilota te omogućilo betoniranje. Unatoč složenim logističkim zahtjevima radovi se odvijaju planiranom dinamikom, objašnjava voditelj Projekta za izgradnju transportne trake, silosa i luke Saša Kovačić.
Iz naše naftne kompanije se dalje hvale: Projekt nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka zabilježio je veliko postignuće prešavši milijun radnih sati bez ijedne ozljede na radu! Ovo postignuće dodatno dobiva na važnosti kada se u obzir uzme kompleksnost projekta i broj radnika koji u njemu sudjeluju. Trenutačno na gradilištu bude i do 630 aktivnih radnika dnevno. Tim povodom u rafineriji je održana prigodna proslava u nazočnosti projektnog menadžmenta Ine i KT – Kinetics Technologyja te svih radnika proizvođača.
- Ponosna sam što sam dio tima trenutno najveće industrijske investicije u Hrvatskoj, odnosno Projekta nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka. Cilj nam je naravno završiti projekt u roku i bez većih incidenta i ozljeda na radu. Okruženje je trenutno vrlo dinamično, broj radnika izvođača je u stalnom rastu, a kontinuirano izvođenje visokorizičnih radova zahtjeva dobru pripremu i konstantnu internu i eksternu komunikaciju. Kao tim, iznimno smo ponosni što smo u tako dinamičnom okruženju ipak uspjeli održati visoku razinu sigurnosti, rekla je stručnjakinja za zaštitu zdravlja i sigurnost okoliša i koordinatorica za Projekt nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka Adriana Krastić.
Vrijedi podsjetiti da su radovi na dijelu buduće luke i skladištu započeli početkom ožujka. Gat buduće luke, dimenzija 204 x 24,1 m, izveden je na pilotima. Trenutno je betonirano 44 od ukupno 66 pilota. Uz početak lučkih radova, započela je i izgradnja nasipa na kojemu će se nalaziti kontrolna zgrada za upravljanje lukom i skladištem te pokretna traka za transport koksa. Spomenuta traka protezat će se od postrojenja za obradu teških ostataka do silosa skladišta i luke, u ukupnoj dužini od 825 m. Bit će napravljena od elastičnog materijala kako bi se sama iz vodoravno-otvorenog položaja nakon prihvata koksa zatvorila u cijevni oblik i tako smanjila mogućnost bilo kakvog utjecaja na okoliš. Do sada je za izradu potrebnog nasipa utrošeno oko 10.000 m³ materijala. Kako bi se dodatno osigurao prostor radova koji se izvode blizu obale postavljene su plivajuće brane. Za skladištenje koksa predviđen je betonski silos visine 43 m te promjera 36 m. Trenutno je izveden temelj te vertikalni zidovi silosa do visine pet metara, a postavlja se i čelična konstrukcija visine 20 m koja služi za prihvat transportne trake. Ukupno je dosad ugrađeno oko 4000 m³ betona. Sljedeći veliki korak ovog dijela Projekta bit će montaža čelične konstrukcije pokretne trake, nakon koje će transportni sustav koksa poprimiti svoj konačni oblik, a što se očekuje u narednim tjednima.
Zanimljivo je da je, u želji da dodatno unaprijede odnose s lokalnom zajednicom te im vrate dio onoga što zajednica daje INA-i, 4. srpnja organizirana volonterska akcija menadžmenta Projekta nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka i glavnog izvođača radova, KT – Kinetics Technology. U Industrijskoj zoni Bakar, unatoč visokim temperaturama, volonteri su očistili područje dužine nekoliko kilometara duž glavne prometnice. Velika dionica uz prometnicu u Industrijskoj zoni Bakar je očišćena od otpada. Ovom akcijom učvršćena je suradnja investitora i glavnog izvođača najvećeg Ininog projekta u cilju osnaživanja međusobnih odnosa, napominju u INA-i.