Radnici INA-e: Vrijeme je za dostojanstvo, poštene plaće i sigurnost radnih uvjeta
Autor: Marina Pauletić 21.11.2024
Radnik od svoje plaće, koju pošteno zaradi, mora moći dostojno živjeti, a ne samo preživljavati, govore radnici.
Rijeka – Danas je u Rijeci, ispred benzinske postaje INA-e na Mlaci održana konferencija za medije Nezavisnog sindikata radnika Hrvatske (NSRH) na kojoj se govorilo o odbijanju poslodavca da poveća plaće, nezadovoljstvu radnika zbog niskih primanja i nepovoljnih radnih uvjeta, kao i o prekidu pregovora te pokrenutom postupku mirenja. Uz predstavnike sindikata nazočni su bili i njihovi članovi, zaposlenici INA Grupe.
Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti.
Prije dva dana reprezentativni sindikati iznijeli su informaciju da poslodavac INA Grupe ne prihvaća povećanje plaća za radnike. Međutim, i dalje ostaje nepoznanica kakve su konkretne zahtjeve sindikati postavili poslodavcu. Naša pitanja ostala su bez odgovora, a zahtjevi nisu javno komunicirani. S druge strane, kao sindikat, iskoristili smo svoje zakonsko pravo i sindikatima koji pregovaraju poslali vlastite prijedloge.
Prijedlog za povećanje plaća u maloprodaji: Predložili smo da se plaće u maloprodaji podignu na 1.400 eura bruto, ovisno o složenosti poslova i kategorizaciji objekta.
Uvećanje plaća zbog manjka radnika: Upozoravamo na svakodnevnu stvarnost u INA-i, gdje se često radi s manjim brojem radnika nego što je sistematizacijom predviđeno. Predložili smo uvećanje plaća za otežane uvjete rada, kako bi se dodatni rad postojećih radnika pravedno valorizirao.
Dodaci za rad s radnicima koji ne komuniciraju na hrvatskom jeziku: Svjedočimo rastućem angažmanu stranih radnika koji često nemaju dostatno znanje jezika. Naši radnici u takvim situacijama obavljaju dodatne zadatke jer je jednostavnije odraditi posao nego ga objašnjavati. Predložili smo uvećanje plaća za radnike koji rade s kolegama čije je znanje hrvatskog jezika ispod razine B1.
Uz navedene prijedloge, smatramo potrebnim ukinuti materijalne povlastice reprezentativnim sindikatima omogućene od strane poslodavca. Vjerujemo da se sindikati trebaju financirati od članarina i drugih neovisnih izvora, a ne od poslodavca, jer takva praksa narušava povjerenje radnika.
Nakon šest godina pregovora – radnici i dalje na minimalcu
Trenutni kolektivni ugovor, s dodatkom koji se pregovara svake godine, na snazi je već šest godina. Ipak, veliki broj radnika, posebno u maloprodaji, i dalje je praktički na minimalcu. Radnici koji su prije osam godina mogli zaraditi 7.000 kuna neto, danas jedva dosežu 6.000 kuna, odnosno manje od 800 eura neto, unatoč inflaciji i rastu troškova života.
Situacija nije bolja ni za radnike iznad minimalca. Premalo su plaćeni s obzirom na odgovornost, stručnu spremu i zadatke koje obavljaju.
Primjerice, početna plaća za razred koji obuhvaća složene poslove, zahtijeva napredna stručna znanja i uključuje visok stupanj odgovornosti, iznosi samo 880 eura bruto. Ovakvi uvjeti nisu dostojni radnika INA Grupe.
Radnici su odlučni – ovo je borba za dostojanstvo
Danas NSRH okuplja više od 500 članova unutar INA Grupe. Iza nas stoji veliki broj radnika koji više ne žele čekati da netko drugi odlučuje o njihovim sudbinama. Ovdje smo jer radnici INA-e više nemaju ni strpljenja ni razumijevanja za situaciju u koju su dovedeni. Uskoro neće imati ni straha da svojim glasom i sindikalnim akcijama ostvare svoja prava.
Radnik od svoje plaće, koju pošteno zaradi, mora moći dostojno živjeti, a ne samo preživljavati.
Poziv javnosti i poslodavcu
Pozivamo sve građane, potrošače i širu javnost da podrže borbu radnika INA-e za dostojanstven rad i pravedne plaće. Poručujemo poslodavcu da više nema prostora za ignoriranje. Radnici neće čekati beskrajne pregovore bez rezultata. Ako poslodavac i dalje odbija čuti glas radnika, spremni smo pokretati sindikalne akcije koje će pokazati snagu i zajedništvo radnika.
Ovo je prijelomni trenutak za radnike INA-e. Ovo nije samo borba za plaće – ovo je borba za pravo da budu uvaženi, da budu sigurni u svoje radne uvjete i da imaju budućnost u ovoj zemlji. Pozivamo reprezentativne sindikate da iznesu zahtjeve koje su postavili poslodavcu. Spremni smo surađivati i podržati sve sindikate koji iskreno rade u interesu radnika.
Radnici INA-e traže poštene plaće i uvjete rada. Ako poslodavac nastavi ignorirati njihove zahtjeve, NSRH će podržati i predvoditi sve dostupne zakonske oblike sindikalne borbe. Radnici INA-e zaslužuju bolje.
Boris Cerovac, voditelj pulskog ureda NSRH:
Kao što je ovo vrijeme hladno, tako je i radnicima u INA-i hladno već duži vremenski period. Zašto su sindikati koji su reprezentativni za pregovore Kolektivnog ugovora to dopustili, ne znamo, kao što ne znamo što danas u pregovorima za Kolektivni ugovor traže. Spremni smo podržati svaku njihovu inicijativu koja je u korist radnika.
NSRH je počeo djelovati u INA-i nedavno; naše djelovanje mjeri
se u mjesecima, a ne godinama. Danas menadžment ostvaruje velike plaće. Zašto? Što su to učinili da zasluže takve plaće? Jesu li uveli nove tehnološke procese, olakšali rad radnika? Koliko nam je poznato, nisu, barem ne u dovoljnoj mjeri. Dobit su ostvarili umanjenjem materijalnih prava radnika. Primjerice, ukinuli su dodatak za minuli radni staž, čime su radniku s 40 godina staža umanjili plaću za 20%.
Plaće nisu pratile rast troškova života, a uvjeti rada radnika pogoršali su se ili stagnirali. Nezadovoljni radnici počeli su napuštati INA-u, dok je nekada bilo gotovo nemoguće dobiti posao u INA-i jer su mase tražile priliku za zaposlenje u toj tvrtki. Danas je smanjeni broj radnika dodatni teret za one koji ostaju. Radnici su nositelji posla i oni zaslužuju veću plaću, a ne samo menadžment.
Pozivamo Nadzorni odbor i vlasnika da poslodavcu nalože značajno povećanje plaća radnicima kako bi se stvorio kvalitetniji kadar, osiguralo zapošljavanje potrebnog broja radnika i poboljšali uvjeti rada.
Sindikate pozivamo da se jasno izjasne što traže i da djeluju u interesu svojih članova i svih radnika. Mi ćemo podržati svako njihovo nastojanje koje ide u korist radnika, a istovremeno ćemo koristiti sve zakonske mogućnosti kako bismo nastavili vršiti pritisak na poslodavca da značajno poveća plaće i poboljša uvjete rada.